SALEZJAŃSKA
PARAFIA PW. ŚWIĘTEJ RODZINY
w Pile
Aktualności
21.11.2023

Wspomnienie o śp. ks. Zdzisławie Wederze SDB

Ksiądz Zdzisław Weder w latach 1972-1979 był proboszczem parafii Świętej Rodziny w Pile. Jego
obecność w naszym mieście zaznaczyła się wielkim oddaniem dla Kościoła lokalnego, a także dla
parafian, którzy widzieli w nim autentycznego Ojca, Przewodnika życia duchowego i wspaniałego
Człowieka. To była wyjątkowa postać Salezjanina, dobrego Pasterza realizującego w pełni motto „daj mi dusze, resztę zabierz”.

Cechowała Go wielka otwartość wobec ludzi, serdeczność w relacjach, ciepło wypowiadanych słów, dyspozycyjność w konfesjonale, życzliwy uśmiech. Sprawował tutaj swoją posługę z wielkim oddaniem, w czasach kiedy trzeba było podejmować niełatwe decyzje (rozbiórka kościoła św. Janów, budowa nowej plebanii, tej obecnej przy naszym kościele). Już wcześniej schorowany, nie poddawał się i nie wycofywał z działalności duszpasterskiej.

To dzięki Niemu powstały przy Świętej Rodzinie liczne wspólnoty: Neokatechumenat, Pomocnicy Salezjańscy, Kręgi Biblijne… Sam wychodził do ludzi, proponując zaangażowanie się w te dzieła. Gdziekolwiek potem został skierowany do pracy, zawsze z wielkim sentymentem wspominał Piłę i swoich parafian.
Zapisał się w sercu wielu mieszkańców Piły na zawsze. Odszedł niespodziewanie, po cichu, w wieku 87 lat, w Warszawie, gdzie przyjechał z Białorusi na badania lekarskie.

Drogi Księże Proboszczu Zdzisławie – DZIĘKUJEMY!
Do zobaczenia w Niebie!

 powrót

WARTO ZAJRZEĆ

WIRTUALNY
SPACER
© Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile | wykonanie: Wojciech Łastowski