SALEZJAŃSKA
PARAFIA PW. ŚWIĘTEJ RODZINY
w Pile
Aktualności
10.3.2023

Wystawa "Pater Patriae Wyszyński"

W Biurze Wystaw Artystycznych została zaprezentowana kolekcja 80 obrazów opowiadających językiem sztuki o życiu i spuściźnie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Wystawa malarstwa współczesnego "Pater Patriae" ma charakter pielgrzymujący. Zostanie zaprezentowana w sumie w 12 galeriach w Polsce, w tym w pilskim BWA.

Jak piszą organizatorzy, czyli toruńskie Duszpasterstwo Środowisk Twórczych: "Realizując wystawę pragniemy uczcić beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, zwrócić uwagę na znaczenie tego wydarzenia, przypomnieć postać Prymasa Tysiąclecia".

O wystawie mówi dyrektor pilskiego BWA Edmund Wolski: - W całości zawiera ona 125 prac, z których my prezentujemy 80. Staraliśmy się pokazać wszystkich artystów, którzy złożyli swoje dzieła w tym cyklu. Jest to prezentacja malarstwa współczesnego. Wśród prac są portrety Prymasa Tysiąclecia, obrazy będące metaforą jego życia, czasów, w których żył, czy też jego duchowości i nauczania. Są tu wszystkie najważniejsze motywy życia prymasa.

- Są tu prace, które bardzo do mnie przemawiają, ale jest jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć coś konkretnego. Żeby dobrze obejrzeć tę wystawę, potrzeba czasu, sporo czasu. Nie da się tego zrobić w 15 minut. Wszystkie prace są dobrze opisane, choć każda z nich przemówi pewnie inaczej do poszczególnych osób - mówi Edmund Wolski.

Wystawa będzie dostępna w pilskim BWA do 13 kwietnia od poniedziałku do piątku w godz. 9-15.

Na wernisażu wystawy obecni byli przedstawiciele pilskiego świata sztuki, duchowni z bp. Zbigniewem Zielińskim na czele, a także wicestarosta pilski Arkadiusz Kubich.

 

koszalin.gosc.pl

 powrót

WARTO ZAJRZEĆ

WIRTUALNY
SPACER
© Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile | wykonanie: Wojciech Łastowski