SALEZJAŃSKA
PARAFIA PW. ŚWIĘTEJ RODZINY
w Pile
Aktualności
26.2.2023

Matusia i Siostry Franciszkanki - lekcja wzruszającej historii

Niedzielne popołudnie upłynęło wśród historycznych wydarzeń i wielu gości.

O godz. 16.15 na placu kościelnym odbyło się powitanie zebranych, przedstawienie wystawy pt.: "Siostry, (...) matkami żydowskich dzieci. Siostry Franciszkanki Maryi wobec Zagłady Żydów", następnie przejście do Centrum Powiatowego Iskra, na uroczysty pokaz filmu pt. "Matusia" reżyserii Macieja Fijałkowskiego. 

Film opowiadał historię Matki Matyldy Getter, oraz sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które podczas II wojny światowej ratowały żydowskie dzieci.

Oprócz głównej bohaterki filmu - Matusi - wiele wspomniano o siostrze Annie Tekli Budnowskiej, która urodziła się w Pile i w czasie wojny uratowała dwadzieścioro dzieci. Na ulicy 11 Listopada, na której mieszkała, umieszczona jest pamiątkowa tablica. Wśród wczorajszych gości był bratanek siostry Anny Tekli.

Wśród wielu gości, organizatorów, oraz licznie zgromadzonych Sióstr Franciszkanek, były również dwie panie, które są świadkami wydarzeń, ponieważ były uratowanymi przez siostry dziećmi w tamtych czasach. Opowiadały swoje przeżycia i wspomnienia, które pomimo, że upłynęły dziesiątki lat to wciąż są żywe i nie da się ich wymazać z pamięci, tak samo jak wdzięczność siostrom, że narażając własne życie, bo za ratowanie żydowskich dzieci groziła śmierć, ratowały bez zawahania.

Film o siostrze Matyldzie, zwanej Matusią pokazuje jak Opatrzność Boża czuwała nad siostrami Franciszkankami, jak w sytuacjach czasem wydawałoby się beznadziejnych wszystko układało się pomyślnie. A co najważniejsze - żadna z sióstr w swej heroicznej misji nie zginęła.

Film można obejrzeć na kanale Youtube: (118) MATUSIA – opowieść o Sprawiedliwej [Fabularyzowany Film Dokumentalny 4K UHD] - YouTube

Polecamy, bo naprawdę warto! 

 powrót

WARTO ZAJRZEĆ

WIRTUALNY
SPACER
© Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile | wykonanie: Wojciech Łastowski