SALEZJAŃSKA
PARAFIA PW. ŚWIĘTEJ RODZINY
w Pile
Aktualności
13.12.2022

Msza w intencji ofiar stanu wojennego

W 41 r. wprowadzenia w Polsce stanu wojennego 13 grudnia 2022 r. została odprawiona Msza Święta w intencji ofiar, oraz członków pilskiej „Solidarności”

Dzisiejsza Ewangelia mówi o ojcu i dwóch synach, gdzie ojciec prosi ich by pracowali w winnicy. Pierwszy mówi „tak pójdę”, ale nie idzie, a drugi mówi „nie pójdę” , ale idzie. Można to też przyłożyć do wezwania Ojczyzny, która woła do nas, abyśmy podjęli się służby. Abyśmy chcieli nawet za nią złożyć ofiarę. I są tacy którzy mówią „kocham Ojczyznę” i nic nie robią, by ta ojczyzna była coraz lepsza. I są tacy, którzy w pierwszym momencie, mają poczucie, że są niedoskonali, że nie dadzą rady, ale jednak widząc wyższość dobra Ojczyzny podejmują się różnego rodzaju służby a nawet ofiarowania swojego życia. Dziś sami słyszymy, jak wiele wypowiada się pustych słów, za którymi nie idą konkretne czyny, a dzisiejsza Ewangelia pokazuje, że za słowem ma iść czyn.

Dziś przeżywając 13 grudnia, jest to również dzień w kościele, kiedy wspominamy św. Łucję, jedną ze świętych męczennic, dziewczynę, która oddała swoje życie za Chrystusa w wieku 23 lat, która podjęła decyzję, że dla niej jedyną miłością jest Jezus Chrystus. Kiedy pojawił się poganin, który chciał ją wziąć za żonę powiedziała mu „nie”, rozdała swój majątek potrzebujących i ubogim. Wolała oddać swoje życie niż porzucić swoją wiarę. I patrząc na nią możemy zadać sobie pytanie czy potrafimy żyć pewnymi wartościami, ideałami.

Ofiary stanu wojennego pokazały, że dla nich pierwszą wartością była Ojczyzna, za którą potrafili oddać życie, doświadczyć więzienia i wiele różnego rodzaju utrapień.

 powrót

WARTO ZAJRZEĆ

WIRTUALNY
SPACER
© Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile | wykonanie: Wojciech Łastowski