SALEZJAŃSKA
PARAFIA PW. ŚWIĘTEJ RODZINY
w Pile
Aktualności
11.9.2022

Dożynki powiatowe

W niedzielę 11 września odbyły się dożynki powiatowe, które rozpoczęły się poświęceniem wieńców, a następnie uroczystą Mszą Świętą. Uczestniczyło w niej bardzo wielu przedstawicieli różnych grup ze swoimi sztandarami oraz z ościennych miasteczek i wiosek z dożynkowymi wieńcami z Powiatu Pilskiego. 

Jan Paweł II w 1983 roku powiedział do rolników:

Wam w szczególny sposób powierzył Stwórca wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie, by były dla wszystkich pokarmem. Rodzi ta ziemia "cierń i oset", ale dzięki waszej pracy ma rodzić pokarm, ma przynosić chleb dla człowieka. to jest szczególnym źródłem godności pracy na roli. Waszej godności.

Przytoczonym cytatem naszego polskiego świętego ks. proboszcz Kazimierz Chudzicki SDB rozpoczął homilię do zebranych na Eucharystii, otwierającej dożynkowe uroczystości.

Z jednego małego ziarna wychodzą duże, piękne owoce - to jest fenomen.  Ziarnem dla ludzi wiary jest Słowo Boże. I dziś w naszych sercach Bóg chce zasiać Słowo, które do nas kieruje, bo dzisiejsza Ewangelia jest skierowana do nas. Do nas zagubionych, którzy jesteśmy ciągle w poszukiwaniu Boga.

Ale ziarnem są też nasze słowa, czyny, nasze wybory. Czy moje życie, słowa, uczynki przynoszą dobre owoce? Czy moja praca, służba przynosi dobre owoce? Ziarnem, a raczej plewą,  może być też słowo krzywdzące, nienawiść, obojętność... zamiast miłości, szacunku, pojednania, miłości.

Tak jak oczekujemy owoców naszej ziemi, tak powinniśmy czynić, by nasze życie, nasze serca stały się tą ziemią, na której pozwolimy Bogu uprawiać, by zasiewał w nas to co dobre, co wymaga pielęgnacji i wyda dobre owoce. 

 powrót

WARTO ZAJRZEĆ

WIRTUALNY
SPACER
© Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile | wykonanie: Wojciech Łastowski