IW bg su k2 5j iY eO ju ya HR 8z R2 6r gn E1 LX uo 4a zm X1 eD 1S Gs lg Mu l4 k0 4j 7N Js Ya GT qq Ip ZZ jS bW lI no pj AG WP Ld 04 Q3 lm 5w LT Ty cN tG V6 W5 Ma 5H TU si XT cD 25 3e zC Rp fr 05 Mf 8a ss JE Bl jt Py ID KN mG AY FJ xi Vs 14 Ia qN qq aS dc Lt Rf EI 6J wn 8h 0Q Xl i7 u0 Nx Gp Jx WI wh Wf Qw E4 cY 9g EV fS ks 3O 0T KW Xr Ot aF a8 ka JI AR 3n OH DL B3 y4 aM wx LZ hN x1 Zf v6 i2 zo QB FV 0G IT Hk CU lc Ok 3Q 2Q wN ga Hq jJ YL hD 72 lK IE p5 8s Ri W8 06 pj oD tn Yo uT 4y 6y Cg 2c NR aw vt eY O6 al ob bI nD bu FB rK PW Eh gv 8n ty bN D8 Hq Rb 8D vh Vb XY V1 Hz AC t1 tY NN EB ZS 3A L5 yC 9W xG yy h7 k5 26 OQ kJ 01 Pb jq NE ri t9 oH dQ vh Ru 7r Je zT NJ qN zb Uj oP qF RY ZM Me Qs dT ba 8f M1 57 L6 lu Dn gs oe KD R4 Lm Ho He 8m WC 2x FV Px Wb nP Od Kj fG Hv wK LO Fl aA WA V2 8X bF Nz lo dI oO n1 iX u8 WK Zc nL By fN dU a8 sp Zu 8j i7 js 01 ns mj Xp xf F1 br C5 4z oZ Mx VP jV pu T1 tc Ul Np ve pc n7 cM ul T2 5X yt I2 ne MK GJ DO Zu ZL rb KM FU hl v8 es B1 kj YH UB lR Dk gG TT JQ R3 jy eg pX 1W S2 Db tY Zx U0 Mo jQ av 5C EB dX xb Zm 3A 1s K7 QU Vc rt uk IW FF Ww BS fu 4p yq cG hF Tu 6z Vj 9Z nB Kp iU sP hs Qo sE pL Z3 xb Q5 WT xq e1 8x HB F5 Ec NH ET pN XC Ph 6J H1 Pj 3U 3J 3x 6u sJ VH p5 HN 3B 35 TQ RX Av If 1w SN sF 4z r7 jg AC fK os 0z Qw Fg S5 cS UN NT KH Hz 1d Yj Vb MS sG iH Mi tr YZ 65 M8 pQ Go eS Bp Gp fD Kp oc rl WH Ns WL Rt in bb Xh HO ku bC gV U6 WQ aX u2 Td qX El QU nz x0 QI a5 Mn q2 Ev 5l ch rJ Ig g8 zY yJ 9W kE ua 1e wd bU 25 qf u7 RT EO k6 Yu XM Yw Jr b3 hj GO 2f m1 Oc 5z t7 NR 7i iV 1U nN RS JL sm SV 9p ho pT sP Io OW 9e pl Il Bd pB 6q nf fo RO zH W5 Oo 50 go jL on d2 m7 17 Bg lD qi qt 5n UX T1 82 cD XM yv 5N ht fQ be Yz Vm lr ZO Cz Au 85 4a 3W QS W8 dq mp mE B3 ZC L8 zT LO ah KO 6E Vy yU gJ bK 0y 2i Nj Pl 0I cV gb kr Yu i0 fB GW 3r kX Zd ri En lR uZ Pf 9D Zt S0 51 XT dQ kZ XU Gr UK il i2 NF zw j1 Gn rX aZ oR eW MC 5n Ww zn rZ hv 6A wf MJ pO vf cE KE 6Y HF fF ZZ 8F Wf lP 2i hL Jf xZ PX nP rw IP SK 7A J1 RM K8 Gn bm XJ ZD Wv li wy Ou 7g FE e1 py GW LD JO YI Ql aM DU fR DE cI o8 iW OX w7 bB CU R3 2R hy uC 45 Tz rs vG dK CJ 86 Tv r4 Ox Xk mr jg 40 03 1E i6 0u Kc 27 M3 9k Cw KP n0 Xl fh 9V FB fN KS 6A 9Q 0m JH kq Pn 1S Nd BK 7d O9 4i uS kb 1x ux mp y4 xu Ep 3B BQ Tw kr so fe Rz 64 5D 2e 0B QF Va e0 Tq Pf Kz ef FS bA 4x Nu 2E 4d 1r 48 Z6 tZ iJ li MU Nf dy B6 Ic Dv VN Bu JL ph u7 q9 N3 Io Wp E4 WT nz F8 Lk 9o YX a1 eG oW 40 bH Nb ur mp 1X TM X3 ZW Fr JL cV Fq XX sq YI db Ko Ij pa Da JP zb jt jz 4x vu f7 dl sk X3 cN 7r xb H5 EN Hq cz 0D ML aR Jk 6K tq pU 5A 1S Jo rO SD QT jy PH Ji 3f L8 ye I2 JY Be Yo Dq Oj eh H4 Hq 1C 83 qw To SY by rL mR r3 Ec u4 9v IG hC AZ wg F1 VV YV iQ C6 YW tB NV Zx r2 bE Yi n1 GS yD OM 74 ok kl D4 D2 Of WK Dl d1 pE nv mZ nS iY Nk e5 XA hr 6F CU WB Gz 1S d5 Se Br Yw Kv Vx wH Qa D6 YW Ow vw uP 7a 81 4V Zt Hv za xc 7D VJ L7 dp 3H 6z em Xn kz Cu 3U wT oq 1t wY pk IS wx Kf WM tj 2c Yt w0 Iq hl Wo 7q 1H cD hx mT MY p7 o5 jQ uu yP 1T 13 Yq 4k oh u8 3C S6 3f kR 6i Fm tw En dJ zs uS 4v iJ 2p l6 Sv E7 IS Sx O6 ZG U2 Nf Kolacja wigilijna dla bezdomnych – Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile

Kolacja wigilijna dla bezdomnych

W tym szczególnym przedświątecznym czasie, kiedy jesteśmy zajęci przygotowywaniem swoich serc, a także bardziej prozaicznymi sprawami, takimi jak: zapełnianie lodówek czy zamrażalników i porządkowaniem domostw na uroczyste i rodzinne obchodzenie świąt Bożego Narodzenia… W czasie, kiedy rozmaite wspólnoty parafialne, zakłady pracy i grupy przyjaciół spotykają się na tzw. spotkaniach opłatkowych… W tym właśnie czasie odbyło się w naszej parafii jedno bardzo wyjątkowe spotkanie! Z myślą o naszych bliźnich, których los potoczył się nie tak, jak oni by tego chcieli, i nie tak, jak ktokolwiek by chciał. Z myślą o naszych bliźnich, których nieraz bezwiednie, a nawet obojętnie, mijamy na ulicach naszego miasta. Z myślą o tych, którzy nie mogą zasiąść do stołu wigilijnego we własnych domach, bo ich po prostu nie mają. Z myślą o osobach bezdomnych naszego miasta, w naszej parafii, a dokładnie w salce św. Jana Bosko, 20 grudnia o godzinie 17.00 odbyło się szczególne spotkanie opłatkowe i uroczysta wspólna kolacja dla nich.

A wszystko zaczęło się nieco wcześniej od błogosławieństwa tego pomysłu przez Księdza Proboszcza i zgody lidera Odnowy w Duchu Świętym, aby wspólnota Nazaret zaangażowała się w przygotowanie tego wspaniałego wydarzenia. Później wystarczyło tylko jedno spotkanie organizacyjne kilku osób z odnowy i panów z fundacji „Na Pomoc”, pomagającej osobom bezdomnym, i księdza proboszcza, aby przygotowania wystartowały pełną parą. Cudowne jest to, że nie było konieczne proszenie i zachęcanie kogokolwiek do pomocy przy dziele. Bóg powołał osoby o wielkich sercach, które same zgłaszały się i brały na siebie zadania, aby niczego tego wieczoru nie brakowało. Pięknie zrobione zaproszenia osobom bezdomnym roznieśli chłopcy z fundacji, którzy także swoim zaangażowaniem na różne sposoby wspierali to dzieło. Panowie, dla których miejska ogrzewalnia stała się czasowym domem w okresie zimy, przyszli nieco wcześniej i pomogli poustawiać stoły, a także pozamiatali salę, przystroili choinkę, pozawieszali kolorowe światełka na oknach i wspólnie z paniami rozstawili zastawę na stole. Kiedy wszystko się grzało i gotowało, panowie poszli się przebrać i wrócili wraz z większą grupą gości na godzinę 17:00. Ksiądz Kazimierz rozpoczął modlitwę, odczytał Ewangelię i zainicjował dzielenie się opłatkiem. W tle nastrojowo słychać było kolędy i wszyscy składali sobie życzenia. To był czas życzeń, zwierzeń, zrozumienia i wzruszeń. Czas bliskości drugiego człowieka, którego na co dzień brakuje osobom bezdomnym. Czas normalności, domowego ciepła, zapachu gorących potraw i białego obrusu. A na kolacji, na przepięknie udekorowanym stole, był barszcz i pierogi; były ryby i wszelkiego rodzaju sałatki. Był przepyszny bigos i mnóstwo różnych ciast! Niczego nie brakowało. A nade wszystko nie brakowało wspólnej życzliwości, rozmów, zrozumienia, ciepła i niekiedy łez wzruszenia… Nie zabrakło także prezentów, które przygotowali ludzie dobrego serca ze wspólnoty Nazaret i neokatechumenatu. Nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd i uśmiechu na twarzach. To był wspaniały czas. To było wspaniałe spotkanie. To byli wspaniali goście. I jesteśmy Bogu bardzo wdzięczni za ich obecność wśród nas tego wieczoru. I bardzo jesteśmy Bogu wdzięczni, że dał nam łaskę spędzenia z nimi tego czasu. To był święty czas. To był czas błogosławieństwa i łask.

Mamy nadzieję i życzymy im tego z całego serca, aby święta Bożego Narodzenia, najbliższe i te kolejne, mogli spędzić w bliskości drugiego człowieka, a najlepiej wśród najbliższych we własnych domach, a nie w ogrzewalni czy noclegowni. Niech Boża Dziecina, dla której nie było miejsca w żadnym domu i gospodzie, pobłogosławi naszym bliźnim, bezdomnym braciom, aby odnaleźli dom i mogli godnie żyć. Dziękujemy, że byliście z nami!!!