Poświęcenie pomnika św. Józefa

W pierwszą środę miesiąca poświęconą św. Józefowi – 3 listopada, ks. Inspektor Tadeusz Itrych dokonał poświęcenia pomnika św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus, który kilka dni temu stanął na placu kościoła. Uroczyste poświęcenie poprzedziła Eucharystia, którą ks. Tadeusz sprawował w intencji wykonawców i ofiarodawców figury, oraz w intencjach czcicieli św. Józefa.

W homilii, którą ks. Inspektor wygłosił zaznaczył, że białe szaty, w których księża sprawowali Mszę Świętą podkreślają wspomnienie w dzisiejszej liturgii św. Józefa – jednego z patronów parafii, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, Opiekuna, Obrońcę i Żywiciela Jezusa i Jego Matki.

„Święty Józef mówił niewiele, na kartach Pisma Świętego nie znajdziemy żadnego jego słowa. Nie oznacza to jednak, że nie miał nic do powiedzenia. Nie przemawiał do nas za pomocą słów, ale czynów, a jego świadectwo jest dla nas jeszcze bardziej przekonujące – mówił ks. Inspektor – to co wiemy o św. Józefie dostatecznie mówi nam o tym, że to był człowiek święty i wielki. My jesteśmy ludźmi, którzy dużo mówią. Mówimy wszędzie i o wszystkim. Tysiące słów wypowiadanych każdego dnia. Mówimy, przekonujemy, usprawiedliwiamy, osądzamy, oskarżamy, potępiamy… a potrzeba czynów, nie słów, aby pokazać kim się jest. Tak jak Józef, który cały czas pozostaje dogłębnie milczący. On słucha, rozważa, a potem po prostu działa. W każdej trudnej sytuacji – wymowne milczenie i działanie..

W naszych czasach tak często jest znieważana i deptana świętość domowego, rodzinnego ogniska – ich czystość i wierność – a Święty Józef jest wzorem najczystszej miłości rodzinnej, wzajemnego poszanowania i całkowitego oddania się Bogu. Kiedy życiem rządzi pieniądz i kieliszek, to Święty Józef jest wzorem, przykładem i ostrzeżeniem czegoś nieskończenie wartościowszego – BÓG.

To Józef mówi nam co znaczy troska ojca o rodzinę – praca, roztropność i dostrzeganie tego, co dobre dla rodziny, a nie zaspokajanie tylko przyjemności i zachcianek. „

Na koniec ks. Inspektor nawoływał, abyśmy modlili się za swoich mężów, ojców, synów, zięciów, aby byli ludźmi na wzór Świętego Józefa. A dla nas, abyśmy każdego dnia umieli uwierzyć Bogu, nawet jeśli rozwiązania wydają się trudne lub bezsensowne. Tak czynił św. Józef.

Po Eucharystii wierni wyszli przed kościół, aby uczestniczyć w uroczystym poświęceniu pomnika. Najpierw został odśpiewany refren pieśni specjalnie przygotowanej na ten dzień przez Zespół Paschalny pod kierownictwem ks. Leszka Główczyńskiego, do którego na tę uroczystość dołączyli również mężczyźni ze Wspólnoty Wojowników Maryi i Neokatechumenalnej.  Następnie ks. Inspektor poświęcił figurę, zawierzył św. Józefowi naszą parafię, po czym wspólnie z wiernymi odmówił litanię do św. Józefa. Na koniec również została wykonana cała pieśń do św. Józefa.

Święty Józefie z królewskiego rodu, przyjąłeś słowo, co ciałem się stało

i jak cień ojca szedłeś jego śladem, by służyć życiu co śmierć pokonało