Złoty jubileusz ks. Władysława Kołyszki

Dnia 1 września na wieczornej niedzielnej Eucharystii gościliśmy w naszej parafii ks. Władysława Kołyszkę. Była to okazja do świętowania Jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich ks. Władysława.

Dostojny jubilat zapisał się w naszej parafii jako proboszcz w latach 1988-1992, a następnie inspektor w latach 1992-1998.

Ks. Władysław Kołyszko sprawował Mszę świętą we własnej intencji – jako dziękczynną Panu Bogu za 50 lat kapłaństwa, oraz ludziom. Sam wygłosił homilię, w której wspominał:

„Gdy Bóg jest w życiu na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu. Ale Pan Bóg posługuje się też ludźmi. Dał mi pobożnych, wierzących rodziców. Moja mama była moją pierwszą katechetką. Przygotowywała mnie do I Spowiedzi i Komunii Świętej. Nauczyła katechizmu, nauczyła spowiadać się. Moi rodzice ojciec i mama, głęboko wierzący, zawsze mi mówili o pięknie i wielkości kapłaństwa, życia zakonnego. Nie tak jak bywa w niektórych rodzinach, że rodzice się sprzeciwiają. W 1969 roku przyjąłem sakrament kapłaństwa. 50 lat temu. Nie spodziewałem się że taki będzie długi ten czas mojego kapłaństwa. Udało mi się dożyć 77 lat. Kiedy byłem święcony miałem 27 lat.”

Następnie dziękował:

„Chciałem podziękować zaraz po rodzicach, braciom rodzicom, zwłaszcza ciociom – siostrom mojej mamy, które za mnie się modliły, ofiarowały wiele modlitw i różańców. Może dlatego tak bezpiecznie trwałem w kapłaństwie i jestem teraz jeszcze sprawny. Sam jeżdżę samochodem, przyjechałem tu do Piły. Pamiętam jak wybierałem sie kiedyś na jubileusz 50 lecia małżeństwa, jeden z księży powiedział – proszę księdza moi rodzice w tym roku przeżywają 70 lat małżenstwa. A więc widzimy i takie są jubileusze. Trzeba gratulować i dziękować tym wszystkim rodzinom, rodzicom, osobom wierzącym, modlącym się, wierzącym. Bo rodzina katolicka jest podstawą każdej parafii, jest fundamentem diecezji, kościoła katolickiego, całego społeczenstwa i narodu. Dziękuję także w tym miejscu wszystkim moim wykładowcom, profesorom, inspektorom, biskupowi który mnie wyświęcił 3 czerwca 1969 roku w Lądzie. Tak ten czas szybciutko poleciał, że te 50 lat kapłaństwa wydaje mi się jakby tydzień. W jednym z psalmów czytamy, że u Boga tysiąc lat jest jak jeden dzień, a jeden dzień jak tysiąc lat. To u nas, ludzi jest czas przeszły, teraźniejszy. U Boga zawsze jest teraz, zawsze jest dziś. Pan Bóg zawsze był, jest i będzie aż na wieki. Dziękuję tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób się za mnie modlili. Wszystkim serdeczne Bóg zapłać. Ja również modlę się za Was. Udaje mi się nieraz odmówić dwie, lub trzy, czasami cztery tajemnice różańca. Modlę się za wszystkich, których w życiu spotkałem.”

Z ciekawostek parafialnych ks. Władysław jako inspektor dokonał poświęcenia figur drogi krzyżowej umiejscowionych w ogrodzeniu kościoła. Oprócz tego ks. Kołyszko poświęcił figurę Matki Bożej Fatimskiej (dziś stoi ona obok ołtarza Serca Jezusowego, z lewej strony kościoła), ołtarz polowy oraz świeżo malowaną elewację naszej świątyni. Poświęcił i odsłonił także najstarszą figurę na placu kościelnym – Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w dniu 8 czerwca 1996 roku. Okazją do odsłonięcia było 50. lecie pracy Salezjanów w Parafii Św. Rodziny w Pile.

[span style=”font-size:10px; color:grey;”][/span]

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”https://photos.app.goo.gl/DyK477SmekBtjwtV7″ target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]