Dzień pod znakiem krzyża

W sobotę 14 września przypadało Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, tego dnia w Polsce odbywała się akcja „Polska pod krzyżem”, a dodatkowo w naszej parafii było zakończenie się Jubileuszowe Misje Parafialne oraz poświęcenie nowego krzyża misyjnego na placu kościelnym.
Cały kościół wypełnił się wiernymi na święto krzyża. W uroczystym procesyjnym rozpoczęciu Eucharystii udział wzięli nasi święci, których relikwie na co dzień stoją w relikwiarium, a tego dnia uroczyście zostały wniesione przez dzieci. Podczas Eucharystii relikwiarze stały zwrócone w stronę wiernych. Podczas kazania dorośli odpalili świece od paschału i ustawili się przy relikwiach, aby światło opromieniło świętych, a później podzielili się światłem z wiernymi, którzy mieli ze sobą świece, aby odnowić swoje przyrzeczenia chrzcielne. Ks. Misjonarz przypominał w kazaniu, abyśmy nie ulegali nowoczesności, w której odrzucamy Boga, kulturę chrześcijańską i tradycje. Abyśmy przekazywali je kolejnym pokoleniom i nigdy nie wstydzili się krzyża. ks. Antoni przypomniał też hasła, które było mottem każdego dnia misji:

  1. Kto poślubia ducha czasu ten szybko wdowieje.
  2. Gdzie Bóg gospodarzy tam się wszystko darzy.
  3. Gdzie nie ma Boga panoszą się bałwany.
  4. Nie wystarczy kochać, trzeba czynić wszystko, aby być kochanym.
  5. Gdzie zgoda i miłość panuje – tam ptak swe gniazdo buduje.
  6. W imię Boże niech Bóg dopomoże.
  7. Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem – Polska jest Polską, a Polak Polakiem.

Na koniec Eucharystii wszyscy wyszli na plac kościelny gdzie nastąpiło poświęcenie nowego misyjnego krzyża. Poprzedni jak wielu widziało, był już spróchniały i groził niebezpieczeństwem przewrócenia się.

Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem

Polska jest Polską a Polak Polakiem!

[span style=”font-size:10px; color:grey;”][/span]

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”https://photos.app.goo.gl/BtCE94uJqG6nn834A” target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]