Pomnik ”Inki” powstanie w Pile!

Bohaterska sanitariusza V Wileńskiej Brygady AK zostanie upamiętniona w Pile!

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

W ramach Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowujemy w tym roku kilkadziesiąt spotkań obejmujących wykłady, zawody sportowe, konkursy dla dzieci oraz publikacje poświęcone naszym bohaterom.

Punktem centralnym tegorocznych uroczystości stanie się poświęcenie kolejnego w Polsce pomnika Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, który stanie koło kościoła pw. Świętej Rodziny w Pile animowanego przez salezjanów.

To przy tej świątyni w naszym regionie od sześciu już lat odbywają się centralne uroczystości upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Kościół Świętej Rodziny, to także pierwsze miejsce w Polsce, w którym sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej upamiętniona została w formie srebrnego „Serca dla Inki”. Znalazła się w nim ziemia z jej grobu odnalezionego na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Iskra, która wyszła z naszej wspólnoty, rozprzestrzeniła się na inne miejsca w naszym kraju, gdzie „Inkę” upamiętniono w podobny sposób.

Dziś „Serca dla Inki” znajdują się w Czarnem, Łomiankach, Warszawie, przygotowujemy się do kolejnych uroczystości w Jedlni – Letnisku oraz na Wileńszczyźnie. W celu popularyzacji tej niezwykłej postaci w 71. rocznicy jej śmierci – 30 sierpnia 2017 roku na spotkaniu w Pile powołaliśmy Ogólnopolską inicjatywę upamiętnienia Danuty Siedzikówny ps. „Inka” „Serce dla Inki”.

Pomnik „Inki” stanie się kolejnym ważnym momentem naszej działalności, mające na celu utrwalanie pamięci o tej dzielnej sanitariuszce 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, zwłaszcza wśród młodzieży, do której w kościele są posłani salezjanie. Dodać w tym miejscu należy, że Danuta Siedzikówna, należy do grona salezjańskich wychowanków z Różanegostoku.

Zwracamy się o materialne wsparcie naszej inicjatywy i z góry dziękujemy za okazaną pomoc.

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]

[fancy_box]

Wesprzyj finansowo powstanie pomnika ”Inki” w Pile

[span style=”font-size:13px;color:grey”]Po kliknięciu w przycisk powyżej należy wpisać dobrowolną kwotę i wybrać opcję: Przekaż darowiznę przy użyciu karty debetowej lub kredytowej. Następnie podać swoje dane, numer karty kredytowej/debetowej, datę ważności, kod CVV2/CVC2. Po naciśnięciu „Przekaż darowiznę” środki zostaną przelane z karty.[/span]

Wpłat można dokonywać również bezpośrednio na konto:

Nr konta: 66-8162-0003-0021-3354-3000-0010
Parafia Świętej Rodziny
ul. Św. Jana Bosko 1,
64-920 PIŁA
Tytułem: Pomnik „Inki”.

[/fancy_box]