Pielgrzymka do Kalisza

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]Dnia 9 września  pięćdziesięcioosobowa grupa naszych parafian uczestniczyła w autokarowej pielgrzymce do Kalisza.

Głównym wydarzeniem była Msza Św. w sanktuarium Św. Józefa, którą celebrował w kaplicy cudownego obrazu Ks. Proboszcz Zbigniew Hul.
Był to bardzo intensywny czas nie tylko formacji duchowej, ale też historycznej czy patriotycznej.

Zwiedzając Katedrę Kaliską dowiedzieliśmy się m.in. że ślub brała tam Maria Konopnicka, a Adam Asnyk przyjął chrzest.
Boczna kaplica  Katedry przyozdobiona jest freskami wybitnego polskiego malarza Włodzimierza Tetmajera. Na szczególną uwagę zasługuje fresk pt. „Alegoria umarłej Polski”. Ojczyzna nasza była wtedy pod zaborami.  Fresk ten wyraża nie tylko stan nieistniejącej wówczas na mapach Polski, ale też nadzieję na jej odrodzenie.

Podczas pielgrzymki poznaliśmy też historię miasta, walki z zaborcami, czy wizytę Jana Pawła II. W podziemiach sanktuarium Św. Józefa odwiedziliśmy miejsce pamięci więźniów i ofiar obozu koncentracyjnego dla Kapłanów w Dachau zawierającego wiele cennych pamiątek. Wśród więzionych byli m.in. Śp.  Ks. Antoni Jezierski  czy śp. Biskup Ignacy Jeż. A ofiarę męczeńskiej śmierci poniósł błogosławiony Biskup Michał Kozal.
Ostatnimi punktami pielgrzymki było nawiedzenie i modlitwa w sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz w sanktuarium MB nieustającej Pomocy.

„Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko kwestią religijną, ale jest prawem każdego człowieka” Jan Paweł II podczas pielgrzymki w Kaliszu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć KALISZ 2017