Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

Ks. Janusz nie żyje

Ks. Janusz Zdolski 10

Ks. Janusz nie żyje

W niedzielę, 20 sierpnia odszedł do Pana ks. Janusz Zdolski SDB.

Miał 53 lata. W tym roku obchodził 25-lecie kapłaństwa. Za dwa dni, 22 sierpnia, obchodziłby 33. rocznicę ślubów zakonnych.

Ks. Janusz późnym wieczorem 30 lipca dostał rozległego zawału. Był reanimowany i w ciężkim stanie przebywał na OIOMie. W zeszłym tygodniu jego zdrowie na tyle się poprawiło, że został przeniesiony na oddział kardiologiczny. Jego stan ogólny był dobry, rozmawiał i dziękował za modlitwę w jego intencji.

Niestety, w niedzielę nad ranem dostał obrzęku płuc. Pan Bóg zabrał go do siebie o godz. 7.30

Ks. Janusz Zdolski urodził się 24 kwietnia 1964 roku w szpitalu w Człuchowie, dlatego niektórzy uważali go za Kaszuba. We wczesnych latach młodzieńczych wychowywał się w Gniewnie. Później z rodziną przeniósł się do Debrzna, gdzie poznał salezjanów. Piłę poznał w latach 1979-1983, gdy uczęszczał do Technikum Gastronomicznego przy ul. Sikorskiego.

W tzw. „Garach” angażuje się w wieszanie krzyży w salach, przez co nie zostaje dopuszczony do matury. Egzamin dojrzałości zdaje później, podczas trwania scholastykatku w 1985 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Wejherowie. Jeszcze przed maturą, w 1983 roku udaje się do prenowicjatu, a później do nowicjatu w Swobnicy. W wieku 20 lat składa I profesję zakonną – odtąd na zawsze złącza się ze zgromadzeniem salezjańskim. Przed święceniami jeszcze raz wraca do Piły – na praktykę diakońską, którą odbywał od 15 grudnia 1991 r. do 31 stycznia 1992 r.

Święcenia kapłańskie przyjmuje w Lądzie nad Wartą 4 czerwca 1992 r. z rąk ówczesnego nuncjusza apostolskiego abp Józefa Kowalczyka. Zaraz po święceniach zostaje skierowany na placówkę do parafii pw. św. Kazimierza w Swobnicy, gdzie pełni funkcję wikariusza parafii i ekonoma.

Rok później, w 1993 roku przechodzi do rumskiej parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych, gdzie do 1998 roku jest kierownikiem scholastykatu. Kolejne lata na długo zapisały się w pamięci ks. Janusza. Od 1998 roku zostaje proboszczem tejże parafii. Rzadko kiedy się zdarza, aby kapłan sześć lat po święceniach został proboszczem. Jego posługa trwa do 2004 roku. Po złożeniu urzędu jeszcze nie opuszcza Rumi. Na rok udaje się do sąsiedniej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, aby jako wikariusz przeprowadzić ewidencję cmentarza przykościelnego.

Trzeci związek ks. Janusza Zdolskiego z Piłą – tym razem najdłuższy- rozpoczyna się 3 sierpnia 2005 roku. Na prośbę ówczesnego proboszcza i dyrektora wspólnoty zakonnej – ks. Gwidona Ekerta, zostaje jego wikariuszem. Nie przestaje nim być, mimo zmiany głowy domu zakonnego i parafii. Wierni znali go także z posługi w kancelarii parafialnej. Opiekował się również takimi wspólnotami jak: Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki Wiernych (ADMA) i Straż Honorowa. W domu zakonnym pełnił funkcję radcy domu oraz kronikarza. Organizował także liczne pielgrzymki po świecie i kraju.

Odznaczał się wyjątkową pobożnością maryjną – Matce Boże zawdzięczał całe swoje życie! Często można było go widzieć z różańcem…

Pogrzeb śp. Ks. Janusza Zdolskiego odbędzie się w czwartek, 24 sierpnia (miesięczne wspomnienie NMP Wspomożenia Wiernych) o godz. 12.00 w kościele Świętej Rodziny, a następnie uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym w Pile. O godz. 11.00 – modlitwa różańcowa.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci!
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym! Amen!

Matko Boska Pompejańska – módl się za nim!

©

&

 1. Andrzej Pettke
  Andrzej Pettke25 sierpnia 2017

  Ksiądz Janusz był mi bratem, przyjacielem i mogę śmiało powiedzieć, że uratował mi życie poprzez swoją obecność gdy potrzebowałem wsparcia. W myśl słów powiedzianych na homilii podczas mszy pogrzebowej, UWIELBIAM BOGA ZA TO, ŻE POSTAWIŁ KSIĘDZA JANUSZA NA MOJEJ DRODZE… Cieszę się również, że możesz obcować ze Świętymi w Niebie. Spoczywaj w pokoju Drogi Księże Januszu. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie

 2. Barbara i Kazimiesz
  Barbara i Kazimiesz24 sierpnia 2017

  Ks. Janusz udzielał nam ślub. Niech spoczywa w pokoju wiecznym

 3. Anna i Marek
  Anna i Marek24 sierpnia 2017

  Ksiądz Janusz, przyjmował do I Komunii nasze dzieci w rumi, bywał też gościem w naszym rodzinnym domu,niech Dobry Bóg przyjmie go do Siebie, w naszej pamięci pozostanie na zawsze

 4. Sylwek Samulski
  Sylwek Samulski24 sierpnia 2017

  „Dzień chyli się ku zachodowi”.
  Zawsze byłem pod wielkim wrażeniem i z zachwytem obserwowałem zachody słońca. Dzisiaj jednak jestem wewnętrznie (jako człowiek) rozbity, rozdarty, gdyż… Słońce zaszło w zbyt błyskawicznym tempie(…).
  Dziękuję Ci, ks. Januszu, drogi przyjacielu, za Twoje…zawsze otwarte dłonie i serce(…).
  Smutek rozpromienia jednak fakt, że zyskałem kolejnego orędownika w niebie(…)
  Łączę się w modlitwie z najbliższymi i salezjanami

 5. Dorota z Paryża
  Dorota z Paryża21 sierpnia 2017

  Życie to czas w którym szukamy Boga. Śmierć to czas w którym Go znajdujemy. Wieczność to czas w którym Go posiadamy… Najtrudniej zawsze zegnac tych którzy mogli być jeszcze z Nami. Wyrazy głębokiego współczucia oraz słowa otuchy dla całego Zgromadzenia Salezjanskiego z powodu śmierci ks. Janusza, prawdziwego księdza o wielkim sercu, ….

 6. Jacek Lembowicz z rodziną
  Jacek Lembowicz z rodziną21 sierpnia 2017

  Wieczny odpoczynek racz Mu dać PANIE

 7. Ireneusz wieczorek
  Ireneusz wieczorek20 sierpnia 2017

  R.I.P.
  spotkaliśmy się nie tylko w kancelarii, częściej na poczcie…

 8. riwana noskowska
  riwana noskowska20 sierpnia 2017

  Nie moge przyjac do siebie tej wiadomosci, ze Pan Bog zabral go do siebie tak wczesnie. W tym roku mielismy sie spotkac…..niestety nieudlo sie. bedzie mi ksiedza bardzo brakowalo.

 9. Aleksandra Przybylska
  Aleksandra Przybylska20 sierpnia 2017

  Odszedł do Pana nasz kochany ks. Janusz.Z bólem w sercu przyjęłam tę wiadomość. Księże Januszu, będzie nam Ciebie brakować, byłeś wspaniałym człowiekiem i przyjacielem, potrafiłeś z każdym zamienić słowo, umiałeś słuchać, a i Twoje słowo docierało do każdego. Zabraknie nam Ciebie i Twojego humoru na spotkaniach opłatkowych rodzin powołanych.Snułeś plany, których nie zdążyłeś zrealizować, pozostawiłeś małą pustkę i piękne wspomnienia. Niech dobry Bóg przyjmie Cię do swojego Królestwa.Amen.

 10. Ks. Waldemar Massel (Italia)
  Ks. Waldemar Massel (Italia)20 sierpnia 2017

  Z wielkim smotkiem przyjalem te wiadomość. Niech dobry Bóg wynagrodzi mu trud poniesiony dla zbawienia dusz jemu powierzonych. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

 11. Wiktor Bukowski z Żoną i Synem Mateuszem.
  Wiktor Bukowski z Żoną i Synem Mateuszem.20 sierpnia 2017

  Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie Boże.

 12. Maria i Ludwik
  Maria i Ludwik20 sierpnia 2017

  Z ogromnym smutkiem i bólem serca przyjęliśmy wiadomość o zabraniu Ks. Janusza do Domu Ojca. Pozostanie dla nas darem Bożym na naszej ścieżce życia! Niech będzie wola Twoja Panie!

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»