Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

Prof. Szwagrzyk i drastyczne zdjęcia [FILM]

Prof Szwagrzyk W Pile

Prof. Szwagrzyk i drastyczne zdjęcia [FILM]

Przyszły tłumy! Ci, którzy chcieli posłuchać wykładu prof. Krzysztofa Szwagrzyka ledwo się pomieścili w sali!

Środowy wykład otwierał V Pilskie Dni Żołnierzy Wyklętych. Profesor podczas prelekcji pokazywał trudne i drastyczne zdjęcia, przedstawiające m.in. pomordowanych żołnierzy niezłonych.

— Nie mogę mówić o sprawach i nie pokazywać tych zdjęć. Nie mogę ich nie pokazywać. Bez nich nie poznamy całego tragizmu żołnierzy wyklętych – ofiar systemu komunistycznego — wyjaśniał prof. Szwagrzyk.

Prelegent opowiada pracach swojej i wolontariuszy, mających na celu odnalezienie miejsc pochówków bohaterów Polski.

— Ogromnie wiele pracy jeszcze przed nami. Ale jesteśmy dobrej myśli. Kilkanaście miejsc do przebadania w Polsce i kilka na terenie dzisiejszej Litwy, Ukrainy i Białorusi. Mam nadzieję, że w tym roku będziemy często na konferencjach identyfikacyjnych w pałacu prezydenckim przywoływać nazwiska bohaterów. A potem godnie ich pochować – nie po cichu, nie po kryjomu! Musimy spełnić swój obowiązek wobec nich — wyraził nadzieję historyk.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk od kilku lat kieruje w IPN zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego. Kieruje pracami ekshumacyjnymi m.in. na „Łączce” na warszawskim Wojskowym Cmentarzu na Powązkach (rozpoczęte 23 lipca 2012). Dzięki pracy zespołu udało się odnaleźć i zidentyfikować szczątki legendarnych dowódców podziemia niepodległościowego, m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, Danutę Siedzikówkę „Inkę”, a także ostatniego dowódcę NSZ ppłk. Stanisława Kasznicę.

&

Zobacz galerię zdjęć

&

Nie byłeś na spotkaniu? Zobacz nagranie:

©

&

 1. Lucjan Szeląg
  Lucjan Szeląg11 kwietnia 2017

  Szkoda że nie pokazał zdjęć zamordowanych przez burego ludzi

  • Adam S
   Adam S26 marca 2018

   Bury to był bohater . Wbij to sobie w ten wyprany mózg !

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»