Poświęcona naklejka zamiast kredy

W tym roku, obok kredy, 6 stycznia święcić będziemy… naklejki na przezroczystej folii!

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Podobny napis był przygotowany próbnie, w kilkudziesięciu egzemplarzach w zeszłym roku. Rozszedł się jak ciepłe bułeczki, więc w tym roku nakład został zwiększony do kilku tysięcy! Nowością są także dwie wersje kolorystyczne: czarna oraz biała.

— Tak zwana naklejka kolędowa ucieszy przede wszystkim posiadaczy drzwi, po których nie można pisać kredą, np. pomalowanych olejną farbą. Czarna naklejka jest dla tych, którzy mają jasne drzwi. Na prośbę parafian i nie tylko przygotowaliśmy również białą naklejkę, dla tych, co mają ciemne drzwi — mówi ks. Janusz Zdolski SDB.

[fancy_header3]Jak dostać naklejkę i ile kosztuje?[/fancy_header3]
Ks. Janusz Zdolski prezentuje tegoroczną naklejkę kolędową CMB

Naklejki †CMB 2017 zostaną poświęcone razem z kredą, czyli na wszystkich mszach w uroczystość Objawienia Pańskiego, Trzech Króli (6 stycznia). Dostępne będą za darmo. Przy nich wyłożony będzie koszyk, do którego będzie można złożyć dobrowolną ofiarę, pokrywającą koszty druku.

Co ciekawe, po naszą naklejkę kolędową zgłaszają się nie tylko osoby spoza parafii, ale także z całej Polski. Mamy przygotowane przesyłki do różnych zakątków naszego kraju — dodaje ks. Zdolski.

Każdy, kto chciałby naklejkę kolędową, a nie jest z Piły lub nie będzie mógł uczestniczyć we mszy 6 stycznia może napisać e-maila do parafii, podając swój adres oraz wariant kolorystyczny. Ks. Janusz przygotuje naklejkę i wyśle pocztą tradycyjną.

[fancy_header3]Dlaczego CMB?[/fancy_header3]

Na naklejkach znalazł się zapis †CMB, a nie – jak w wielu domach się utarło K+M+B?

— Często zdarza się zapis K+M+B, oznaczający imiona „królów”. Jednakże dla katolika stosowniejszy byłby napis CMB i krzyż zamiast „plusów”. Oprócz łacińskiego Christus Mansionem Benedicat (z łac. niech Chrystus błogosławi temu domowi), skrót ten związany jest także z trzema, pradawnymi wydarzeniami Epifanii: chrztem – Baptesimus, weselem w Kanie Galilejskiej – Matrimonium i z pokłonem mędrców – co oddano wyrazem Cogito, poznaję — wyjaśnia ks. Janusz Zdolski SDB.

Kredowy napis na drzwiach, bądź też przyklejenie naklejki jest wyrazem przyznania się do swojej wiary.

Zwyczaj pisania kredą znaków na drzwiach ma swoje korzenie w starotestamentowej Księdze Wyjścia. Tam mowa jest o przejściu przez Egipt Anioła Śmierci, który zabijał pierworodnych, omijając domy oznaczone krwią baranka. Chrześcijanie zaadoptowali ten zwyczaj, jako wyraz przyznania się do wiary w Chrystusa.

[span style=”font-size:10px; color:grey;”][/span]

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]