Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

Na góralską nutę [FILM]

Msza Góralska Piła 2

Na góralską nutę [FILM]

To była wyjątkowa msza!

W niedzielę do naszego kościoła przyjechała góralska kapela „Mali Miętusianie” z Miętustwa koło Zakopanego. Zrzesza on młodych ludzi, którzy podtrzymują góralskie tradycje w tańcu i śpiewie.

Zespół przyjechał wraz ze sztandarami i prezesem Związku Podhalan Oddziału Czerwienne Janem Zwijaczem oraz z Oddziału Miętustwo, Ewą Kaczmarczyk.

Na dwóch mszach – o godz. 11. i 12.30 można było usłyszeć podhalańską gwarę. Czytania i psalm były właśnie czytane w góralskim dialekcie. Mszę o godz. 11. odprawił ks. Antoni Balcerzak, salezjanin związany z Radiem Maryja i Telewizją Trwam.

— Dotykamy kultury duchowej, jak i materialnej, bo widzimy jak pięknie nasi goście wyglądają. Chciałbym, abyście myśląc o tej kulturze nie dali sobie wmówić, że to jest jakiś wstyd czy staroświeckość — apelował ks. Balcerzak.

Klimat mszy tworzyli też nasi ministranci – część z nich przywdziało góralskie, zdobione portki szyte z białego płótna, koszule i pasy bacowskie.

Tuż po Eucharystii zespół dał krótki koncert kolęd oraz pokaz podhalańskiego tańca.

Goście z południa Polski przyjechali na zaproszenie Doroty i Krzysztofa Michałków.

©

&

Zobacz galerię zdjęć

&
Za nagranie fragmentów ze mszy i koncertu serdecznie dziękujemy panu Markowi Plucińskiemu i ks. Jackowi Pływaczowi! Bóg zapłać!

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»