Na góralską nutę [FILM]

To była wyjątkowa msza!

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

W niedzielę do naszego kościoła przyjechała góralska kapela „Mali Miętusianie” z Miętustwa koło Zakopanego. Zrzesza on młodych ludzi, którzy podtrzymują góralskie tradycje w tańcu i śpiewie.

Zespół przyjechał wraz ze sztandarami i prezesem Związku Podhalan Oddziału Czerwienne Janem Zwijaczem oraz z Oddziału Miętustwo, Ewą Kaczmarczyk.

Na dwóch mszach – o godz. 11. i 12.30 można było usłyszeć podhalańską gwarę. Czytania i psalm były właśnie czytane w góralskim dialekcie. Mszę o godz. 11. odprawił ks. Antoni Balcerzak, salezjanin związany z Radiem Maryja i Telewizją Trwam.

— Dotykamy kultury duchowej, jak i materialnej, bo widzimy jak pięknie nasi goście wyglądają. Chciałbym, abyście myśląc o tej kulturze nie dali sobie wmówić, że to jest jakiś wstyd czy staroświeckość — apelował ks. Balcerzak.

Klimat mszy tworzyli też nasi ministranci – część z nich przywdziało góralskie, zdobione portki szyte z białego płótna, koszule i pasy bacowskie.

Tuż po Eucharystii zespół dał krótki koncert kolęd oraz pokaz podhalańskiego tańca.

Goście z południa Polski przyjechali na zaproszenie Doroty i Krzysztofa Michałków.

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”https://goo.gl/photos/KeY2aqUtZ8AwoCg37″ target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]

[fancy_amp]
[span style=”font-size:10px; color:grey;”]Za nagranie fragmentów ze mszy i koncertu serdecznie dziękujemy panu Markowi Plucińskiemu i ks. Jackowi Pływaczowi! Bóg zapłać![/span]