Były inspektor proboszczem w Niemczech

Podczas przekazania władzy towarzyszył bardzo pilski akcent.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

W minioną niedzielę urząd proboszcza parafii personalnej pw. św. Emmerana w Moguncji (niem. Mainz) objął były pilski inspektor, ks. Marek Chmielewski. Będzie posługiwał we Włoskiej Misji Katolickiej.

— Od dłuższego czasu pilscy salezjanie nosili się z zamiarem utworzenia wspólnoty zakonnej na terenie Niemiec. Włoska Misja Katolicka w Moguncji istnieje od ponad 50 lat. Do tej pory duszpasterzowali w niej salezjanie z inspektorii weneckiej. To żywa wspólnota zaangażowanych wiernych, która żyje duchem salezjańskim. Misja poza sprawowaniem sakramentów prowadzi niedzielną katechezę dla dzieci i młodzieży, a w tygodniu jest miejscem licznych spotkań grup parafialno-młodzieżowych — mówi ks. Adam Popławski, wikariusz inspektora.

Dotychczasowy, wieloletni proboszcz misyjnej parafii ks. Pio Visentin, podczas przekazania zauważył, że przez ostatnie dwa lata poszukiwał we Włoszech i na Ukrainie współbraci, którzy byliby gotowi pracować w Moguncji. Jedyne drzwi otwarte i wolę podjęcia się tego zadania znalazł u pilskich salezjanów, w innym przypadku parafia pozostałaby bez stałego duszpasterza.

Wraz z ks. Chmielewskim w niemieckiej parafii przywitany został ks. Zbigniew Adamiak, który niedawno zakończył posługę dyrektora i proboszcza parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Aleksandrowie Kujawskim.

img_6563

Obrzędowi przewodniczył dziekan parafii katedralnej w Moguncji Heinz Heckwolf. Uczestniczyło w nim trzech inspektorów: ks. Josef Gruner z Monachium, gospodarz miejsca, ks. Roberto dal Molin z Wenecji i ks. Roman Jachimowicz z Piły. Wśród przybyłych gości był bp Adrianus van Luyn, były bp Rotterdamu, koordynatorzy włoskich misji katolickich, dyrektor salezjanów z Bonn oraz ks. Adam Popławski i ks. Mirosław Kurkiewicz.

Podczas przekazania władzy proboszcza, pilski inspektor, ks. Roman Jachimowicz przekazał miejscowej wspólnocie figurę Dobrego Pasterza. Kopię tej, która ocalała ze zburzonego w czasie wojny kościoła św. św. Janów w Pile. Ks. proboszcz Marek Chmielewski w czasie homilii nawiązał do symbolicznego przesłania tej figury – pilscy salezjanie przychodzą jako pasterze do parafii misyjnej w Moguncji, której kościół również został w czasie wojennej zawieruchy zniszczony, a następnie odbudowany.

[span style=”font-size:10px; color:grey;”]źródło: www.pila.salezjanie.pl»[/span]

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”http://pila.salezjanie.pl/informacje/MIsja-Mainz-rozpoczeta_3555″ target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]