Jedź na Kresy z Wilniukami

Miłośnicy Wilna zachęcają do zapisywania się na sierpniowy wyjazd na wschód.

Informacja nieaktualna! Czytaj więcej tutaj»

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Pilskie Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej chce odwiedzić takie miejscowości na Białorusi jak Grodno, Nowogródek, Lubczę, Bieniakonie, Lida, Surkonty, a na Litwie: Wilno, Zułowo, Bezdany, Cerkliszki, Pikieliszki, Mejszagoły, Turgiel, Pawłów, Jaszuny oraz Troki.

Pierwszego dnia rano wyjazd z Piły. Przekroczenie granicy w Kuźnicy Białostockiej/Bruzgi. Przyjazd wieczorem do Grodna. Zakwaterowanie w hotelu w Grodnie. Drugi dzień to zwiedzanie miasta z lokalnym przewodnikiem, m.in. Muzeum Elizy Orzeszkowej, cmentarz katolicki (grób Orzeszkowej, kwatera polskich żołnierzy z 1919-20), synagoga, Muzeum Historyczne na Starym i Nowym Zamku (dużo Poloników).

Trzeciego dnia zaplanowane jest zwiedzanie m.in. nowogródzkiej fary, Kopca i Muzeum Adama Mickiewicza. Następnie wyjazd do Lubczy, obejrzenie z zewnątrz zamku Kiszki/Radziwiłłów, przejazd do Szczorsów (pozostałości po dobrach Joachima Chreptowicza), a na koniec dnia odpoczynek nad jeziorem Świteź.

Czwartego dnia planowany jest przejazd przez Lidę – zwiedzenie z zewnątrz zamku, wizyta na cmentarzu – kwatera polskich lotników, zapalenie zniczy w Surkontach na grobie ppłk. Maciej Kalenkiewicza „Kotwicza” i jego żołnierzy. W Bieniakoniach chwila zadumy nad grobem Maryli Wereszczakówny (ukochanej Adama Mickiewicza). Przekroczenie granicy białorusko-litewskiej Bieniakonie/Soleczniki. Wieczorem przyjazd do Wilna.

Najważniejszym punktem piątego dnia będzie wizyta w „Ostrej Bramie”. Potem wyjazd do Zułowa, miejsca urodzenia Marszałka J. Piłsudskiego, zwiedzenie kościółka św. Kazimierza w Powiewiórce – miejsca chrztu Marszałka oraz wizyta w Bezdanach, miejscowości, gdzie w 1908 roku odbyła się udana akcja bojowa PPS pod dowództwem Marszałka. W drodze do Święcian obejrzenie Pałacu Chaleckich w Cerkliszkach. Zwiedzenie Święcian, m.in. cmentarza z grobami legionistów, domu (z zewnątrz) – miejsca urodzenia asa polskiego lotnictwa Franciszka Żwirki. W drodze powrotnej do Wilna przejazd przez Pikieliszki, zwiedzenie z zewnątrz dworku marszałka Piłsudskiego, przejazd do Mejszagoły – zwiedzenie Domku-Muzeum ks. prałata Józefa Obrembskiego.

Szóstego dnia uczestnicy wyjazdu zwiedzą Wilno z miejscowym przewodnikiem, m.in. cmentarz na Rossie, kościół Ducha Świętego (tzw. polskiego kościoła), Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Wizyta w Zgromadzeniu Sióstr Jezusa Miłosiernego (tam powstał obraz „Jezu Ufam Tobie”, namalowany w 1934 roku przez Eugeniusza Kazimirowskiego, według wizji św. Faustyny). Zwiedzenie kościoła św. Piotra i Pawła, domku św. Faustyny oraz cmentarza na Antokolu.

Siódmy dzień: wyjazd do Turgiel i Pawłowa. Zapoznanie się z historią Rzeczpospolitej Turgielskiej (1943-44) i Rzeczpospolitej Pawłowskiej (1769). Przejazd do Jaszun, zwiedzenie pałacu Balińskich oraz pobliskiego cmentarzyka (spoczywa tu m.in. prof. Jan Śniadecki).

Ostatni dzień to wyjazd w stronę granicy. Krótka wizyta w czynnej, jedynej w Wilnie, synagodze. Przejazd przez Czarny Bór, gdzie znajduje się dom Józefa Mackiewicza oraz dom, w którym w latach 1942-1944 ukrywał się bł. ks. Michał Sopoćko. W Trokach obejrzenie z zewnątrz zamku Wielkich Książąt Litewskich oraz pałacu na Zatroczu. Degustacja kibinów (pierogów karaimskich z kruchego ciasta z nadzieniem z siekanego mięsa). Przekroczenie granicy w Ogrodnikach. Przyjazd do Piły, w późnych godzinach wieczornych.

Ośmiodniowy wyjazd odbędzie się od 20 do 27 sierpnia 2016 r. Koszt wyjazdu od osoby to 1550 zł i 70 euro.

Cena wyjazdu obejmuje białoruską jednokrotną wizę grupową (sprawy wizowe będą załatwiane w lipcu), przejazd komfortowym autokarem z jednym kierowcą, 7 noclegów w pokojach 2, 3-osobowych z łazienkami, 7 śniadań, 7 obiadokolacji + kibiny (pierogi) w Trokach, opiekę przedstawiciela Kresowego Biura Podróży Jerek oraz ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) i następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Zapisy przyjmowane są w kancelarii parafialnej.

[download_box]Pobierz program wyjazdu w PDF[/download_box]

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]