Na biało za życiem!

Takiego Marszu dla Życia w Pile jeszcze nie było!

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Ponad pół tysiąca osób ubranych na biało, z balonikami w ręku, zamanifestowało na ulicach naszego miasta swoje poparcie dla obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

— Trzeba maszerować i pokazywać piękno życia, bo wokół nas jest cały czas presja cywilizacji śmierci. Człowiek wyraża się zewnętrznie i kulturowo. Różne grupy społeczne promują jakieś wartości, a przecież nie ma piękniejszej wartości niż życie! — mówi ks. Dariusz Jastrząb dziekan Piły.

Uważa też, że jak na 75-tysięczne miasto frekwencja na marszu nie była za wysoka.

— Mimo wszystko cieszymy się z każdego, kto przyszedł. Atmosfera była świetna, pogoda dopisała, były tańce i przede wszystkich radość z życia. Cieszę się, że pilski marsz został przygotowany niemal w całości przez świeckich. To dobry sygnał, że ta inicjatywa będzie się rozwijała — dodaje dziekan.

Marsz wyruszył spod kościoła św. Antoniego w Pile. Na czele pochodu jechała platforma z zespołem „Som Gorsi”. Muzycy skomponowali piosenki specjalnie na marsz, a okrzyki były chętnie podejmowane przez uczestników. Śpiewy i hasła za życiem niosły się niemalże po całym mieście!

Między radosnymi i skocznymi piosenkami były też chwile powagi. Usłyszeć można było słowa wyjaśniające, jakie cechy kształtują się w człowieku w kolejnych dniach i miesiącach od poczęcia.

Marsz przeszedł ulicami Ludową, Browarną, głównym rondem im. „Solidarności”, al. Jana Pawła II, al. Piastów, ul. Boh. Stalingradu na pl. Zwycięstwa pod figurę papieża Polaka. Tam krótki program artystyczny przygotowały przedszkolaki. Były wspólne śpiewy i tańce, a w niebo poszybowało kilkadziesiąt białych baloników.

Równocześnie odbyło się także zakończenie akcji „Pielucha dla malucha” – pilanie przynieśli ze sobą paczki pampersów, które zostaną przekazane dla Domu Samotnej Matki. Na placu można było także zrobić sobie zdjęcie z Pismem Świętym w ramach akcji „Słowo z mocą”.

Przemarsz i zabawy na placu trwały ponad godzinę. Jak zapowiada ksiądz dziekan, przyszłoroczny marsz będzie wydłużony o kolejne ulice w centrum miasta, aby jeszcze więcej osób usłyszało pod swoimi oknami, że warto bronić życia.

[span style=”font-size:10px; color:grey;”][/span]

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”https://onedrive.live.com/redir?resid=BA04DAFE67746A8E!9944&authkey=!AAGG-UVZ4WEhRNo&ithint=folder%2cJPG” target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]

[fancy_amp]