”Jest w Polsce wielu ludzi, którym nie podoba się Inka”

Takiego wykładu jeszcze nie było. Barwny, na poważny temat, ale w przystępnej formie. Nie zabrakło także … śpiewów!

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz publicysta, Piotr Szubarczyk zaprezentował postać Danuty Siedzikówny „Inki”. Na początku wykładu opowiedział o tym, jak zaczął się interesować sanitariuszką V Brygady Wileńskiej.

— 15 lat temu przyrzekłem sobie, że chociażby nie wiem co, to dowiem się wszystkiego na temat tej dziewczyny. Gdy zacząłem szukać stały się tzw. „cuda nad Inką”. Różnymi zrządzeniami losu udało się odkryć postać Danuty Siedzikówny — mówił Szubarczyk.

W bardzo obrazowy sposób opowiadał o brutalnej egzekucji bohaterki. Ze smutkiem przyznał, że w Polsce jest wielu ludzi, którym nie podoba się to, że „Inka” staje się symbolem.

— Próbują całą sprawę strywializować, spłaszczyć. Pokazać Danusię jako dziewczynę, która się w coś wplątała i trafiła na ubeków, którzy ją zastrzelili. A przecież ona nie była jakąś ofermą! To była jej świadoma decyzja! To heroizm — tłumaczył publicysta.

Nie tylko „Inka” była bohaterem wykładu. Piotr Szubarczyk opowiadał również o dziejach Polski, budowaniu „demokracji ludowej” oraz o losach innych Żołnierzy Wyklętych. Na melodię „Serca w plecaku” (którą pociągnęli obecni na sali) zaśpiewał piosenkę żołnierza Armii Krajowej.

Każdy z obecnych otrzymał także biografię Danuty Siedzikówny oraz „Credo Łupaszki”, czyli fragment ulotek podpisanych przez mjr. Zygmunta Szendzielarza, rozklejanych w 1946 r. w Gdańsku przez jego żołnierzy. Prelegent przeczytał także kilka grypsów z celi śmierci Żołnierzy Wyklętych, m.in. Zagończyka.

— Siódmym kręgiem polskiej pamięci jest miłość. Jeśli się nie kocha Polski to się niczego nie zrozumie z jej dziejów — mówił.

Wykładu wysłuchało ponad 50 osób. Spotkanie zakończyło się modlitwą za Żołnierzy Wyklętych.

[span style=”font-size:10px; color:grey;”]Posłuchaj całego wykładu:[/span]

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”https://onedrive.live.com/redir?resid=ba04dafe67746a8e!9206&authkey=!AP0Co1UunLU71bY&ithint=folder%2cJPG” target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]

[fancy_amp]

[fancy_amp]