Cicho w rocznicę Chrztu Polski

Na próżno szukać oficjalnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w Pile.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Nie było żadnej mszy świętej, ani miejskich obchodów (chociażby składania wiązanek pod pomnikiem) z racji najważniejszej dla Polaków rocznicy.

W dzień rocznicy, czyli 14 kwietnia pod pomnikiem tysiąclecia na pl. Zwycięstwa w Pile pojawił się jeden znicz ze wstęgą z napisem: „Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski / społeczność Szkoły Podstawowej w Kaczorach”.

Jedynie Dom Pomocy Społecznej w Pile przygotował dla mieszkańców i zaproszonych gości inscenizację wydarzenia sprzed 1050 lat. Zaprezentowano w niej sceny z życia Polan, a także okoliczności przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Czytaj więcej»

Chociaż dzień chrztu (14 kwietnia) minął w naszym mieście niemalże niezauważenie, to nasza parafia planuje uczcić rocznicę … patriotycznym festynem! Odbędzie się on w sobotę, 18 czerwca – dzień przed festynem parafialnym.

Co będzie podczas tego festynu? — Szczegóły są ustalane. Więcej informacji podam w najbliższym czasie — odpowiada jeden z organizatorów, ks. Jarosław Wąsowicz.

Wcześniej, bo za miesiąc (18 maja) będzie można cofnąć się do 1000. rocznicy Chrztu Polski. To za sprawą ks. Wąsowicza i jego wykładu z cyklu „Kościelne dzieje Piły” zatytułowanego „Milenium kontra Tysiąclecie. Obchody Milenium Chrztu Polski i Tysiąclecia Państwa Polskiego w Pile”.

— Także w ramach 1050. rocznicy Chrztu Polski jedziemy 7 maja na pielgrzymkę autokarową do Poznania, Gniezna i Lednicy. A później, 11 czerwca będziemy jechać do Koszalina na diecezjalne uroczystości — informuje ks. Janusz Zdolski.

Inne uroczystości związane z jubileuszem Chrztu Polski będą podawane w ogłoszeniach duszpasterskich oraz w internecie.

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]