”Katyń i Smoleńsk uczą nas miłości do Ojczyzny”

— Bóg przez tragiczne wydarzenia w Katyniu i Smoleńsku chce byśmy zamyślili się nad Ojczyzną — mówił ks. Henryk Skorowski podczas mszy w 6. rocznicę tragedii smoleńskiej.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Tak jak w poprzednich latach, pilskie uroczystości związane z rocznicą katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku oraz rocznicą mordu Polaków w Katyniu, zainicjowane zostały przez środowisko patriotyczne.

W centrum obchodów 10 kwietnia była msza święta, pod przewodnictwem ks. prof. dr hab. Henryka Skorowskiego, salezjanina, dawnego rektora Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W homilii bardzo często pojawiało się słowo Ojczyzna. Ksiądz profesor zauważył, że rocznica tragicznych wydarzeń sprzed sześciu lat jest dobrą okazją do zapytania siebie o relację do Polski i własny patriotyzm.

— Ci, który zginęli w Katyniu i Smoleńsku to byli ludzie oddani Polsce. Tworzyli jej tożsamość. Może właśnie przez te wydarzenia Bóg chce nam coś powiedzieć o Ojczyźnie, o jej wartości. Mam nadzieję, że te śmierci sprzed 76 i 6 lat uczą nas na nowo miłości do Polski — mówił ks. Skorowski.

Dodał też, że w wydarzeniach w Katyniu i Smoleńsku jest Boża logika.

— W Bożych wyrokach wszystko ma sens, mimo że dzisiaj nie jesteśmy w stanie tego poznać. Myśmy musieli wszyscy od tamtego 10 kwietnia 2010 roku przejść drogę do Emaus, tak jak apostołowie, czyli od nadziei, poprzez jej zachwianie, do nowej nadziei. I proszę Boga, żeby nie przekonywał nas, że to miało sens, bo nie jest w stanie po ludzku nas przekonać. Ale niech Bóg da nam nadzieję, że to miało sens — głosił salezjanin.

[span style=”font-size:10px; color:grey;”]Posłuchaj całego kazania ks. prof. dr hab. Henryka Skorowskiego SDB:
[/span]

We mszy, transmitowanej przez lokalną telewizję, uczestniczyło ponad 300 osób. Z przedstawicieli lokalnych władz pojawił się tylko nowy starosta pilski, Eligiusz Komarowski. Obecny był także poseł Maks Kraczkowski.

Po Eucharystii ok. 200 osób przeszło w marszu smoleńskim. Prowadzeni przez poczty sztandarowe, uczestnicy przeszli spod naszego kościoła na pl Zwycięstwa, aby oddać hołd wybitnemu Polakowi, św. Janowi Pawłowi II.

Na placu po złożeniu wiązanek i zniczy pod figurą, krótki program historyczny zaprezentowała młodzież ze szkoły salezjańskiej. Przypomniane zostały wydarzenia sprzed 76 lat. Na zakończenie odczytane zostało przemówienie śp. prof. Lecha Kaczyńskiego, które miał wygłosić w Katyniu, 10 kwietnia 2010 r.

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”https://onedrive.live.com/redir?resid=BA04DAFE67746A8E!8573&authkey=!AFfwVfTiU5tvv5E&ithint=folder%2cJPG” target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]