Zielony szkielet ryby

Nie każdy może nieść ponad dwumetrową gałązkę palmy podczas procesji w Niedzielę Męki Pańskiej.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Tego zaszczytu mogą dostąpić tylko członkowie neokatechumenatu. I to nie wszyscy.

— To nie są przypadkowe osoby. Na drodze neokatechumenalnej są różne etapy. Jednym z nich jest publiczne wyznanie wiary – redditio symboli. Po nim bracia i siostry ze wspólnoty mogą w Niedzielę Męki Pańskiej nieść zieloną gałązkę. Ta palma zostaje wręczona jako znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią w życiu konkretnego człowieka — wyjaśnia Marian Balawender, członek neokatechumenatu.

Dodaje, że później taka palma wisi nad drzwiami wejściowymi członka neokatechumenatu. — To znak, że mieszka tam katolik! Ona zobowiązuje do zachowywania się po chrześcijańsku — mówi.

Gałązki palmowe co roku zostają specjalnie sprowadzone z Włoch. Oprócz biblijnego nawiązania do hołdu złożonemu Jezusowi podczas wjazdu do Jerozolimy, są one również symbolem samego Chrystusa.

— Przypominają szkielet ryby, a przecież ryba, ICHTIS, od wieków dla chrześcijan jest symbolem Mesjasza. Jest to też drzewo wiecznie zielone – symbol życia wiecznego, czyli tego, do czego jesteśmy wszyscy zaproszeni — omawia symbolikę Stanisław Tyrka, lider jednej ze wspólnot neokatechumenalnych przy naszej parafii.

To nie jedyne nawiązanie do życia pierwszych chrześcijan. — W Kościele pierwszych wyznawców Chrystusa przygotowanie do chrztu było etapem wtajemniczenia. Nie robiło się wszystkiego od razu. Tak samo u nas w neokatechumenacie. Najpierw otrzymujemy chrzest, a potem dopiero jest katechumenat pochrzcielny – wtajemniczenie do wiary. Stąd palmy dostaje się na pewnym etapie na drodze neokatechumenalnej — dodaje Stanisław Tyrka.

Podczas tradycyjnej procesji przed sumą wokół kościoła pojawiły się także gałązki oliwne. Są one przeznaczone przeważnie dla dzieci i dla tych, którzy jeszcze nie mogą nieść dwumetrowej palmy.

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”https://onedrive.live.com/redir?resid=BA04DAFE67746A8E!8103&authkey=!AJKivCgrihzWiE0&ithint=folder%2cJPG” target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]

[fancy_amp]