Uroczysty finał akcji »Serce dla Inki«

Rodzina „Inki” i siostra salezjanka odsłonili pamiątkową tablicę oraz serce z prochami Danuty Siedzikówny.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]
Miało być małe serce…

Poświęcenie miejsca ku czci sanitariuszki V Brygady Wileńskiej na jednym z filarów naszego kościoła to finał akcji „Serce dla Inki”.

— Początkowo akcja miała mieć regionalny wymiar jednakże przyjęła niespodziewanie charakter ogólnopolski, a nawet ogólnoświatowy. Srebrne kosztowności napłynęły z wielu miejsc Polski, także z Niemiec, Norwegii i Stanów Zjednoczonych. Musieliśmy zrezygnować z początkowych projektów umieszczenia małego serca — mówi ks. Jarosław Wąsowicz, inicjator, zaskoczony szeroką skalą akcji.

W srebrnej urnie w kształcie serca nad tablicą znalazły się prochy, które ks. Wąsowicz zabrał z odnalezionego dwa lata temu grobu bohaterki. Została ona pochowana w trumnie bez wieka, stąd w ziemi znajdują się także szczątki „Inki”.

— Serce dyktowało mi wówczas, aby zabezpieczyć tę garść ziemi. Wprawdzie nie była nigdy fizycznie związana z Piłą, ale ze względu na to, iż wzrastała w duchowej szkole ks. Bosko, odnajdujemy jej duchowe więzi z nami — dodaje salezjanin.

[span style=”font-size:10px; color:grey;”]Relacja ks. Wąsowicza z akcji „Serce dla Inki” w Radiu Koszalin»[/span]

Odsłonięcie pierwszego w Polsce miejsca z prochami „Inki” odbyło się w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, 1 marca. Zrządzeniem Opatrzności Bożej tego dnia obchodziliśmy też dokładnie 70. rocznicę rozpoczęcia dzieła salezjańskiego w Pile.

Uroczysta Eucharystia

Kościół podczas uroczystości wypełnił się prawie po brzegi! Śpiew podczas liturgii animował chór szkół salezjańskich pod dyrekcją Karoliny Pettke.

Mszy w intencji o radość życia wiecznego dla „Inki” przewodniczył ks. Jarosław Pizoń, dotychczasowy wikariusz pilskiego inspektora, a od grudnia 2015 r. inspektor nominat wrocławskiej prowincji salezjanów. Na ten dzień intencję za żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych z Wileńszczyzny i Podlasia zamówiło także Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

W homilii ks. Pizoń przywołał czas w historii Polski, w którym rządził „czerwony cielec kłamstwa, nienawiści, zbrodni, tortur i śmierci”.

— To był też czas niezłomnych, choć wyklętych. To był czas walecznej Danusi – jej świadectwa życia zgodnego z wiarą. A co przeniesiemy w następny czas? Jaki będzie czas Polski, Europy, chrześcijan… — zastanawiał się inspektor nominat.

[span style=”font-size:10px; color:grey;”]Posłuchaj kazania, listów i przemówień podczas uroczystości odsłonięcia tablicy „Inki”[/span]

Zachować pamięć o „Ince”

Po homilii ks. Jarosław Wąsowicz przeczytał list, napisany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę, który objął narodowym patronatem IV Pilskie Dni Żołnierzy Wyklętych.

— Dziękuję tym, którzy wznoszą pomniki i inne formy upamiętnień, organizują lokalne uroczystości rocznicowe i inne wydarzenia, przyczyniające się do upowszechniania w społeczeństwie wiedzy o podziemiu antykomunistycznym. Dzięki Państwa pracy naród polski wypełnił obowiązek pamięci wobec swoich prawdziwych bohaterów — czytamy w liście prezydenta Polski.

Natomiast inspektor prowincji pilskiej, ks. Marek Chmielewski pisze, że jest już najwyższy czas, aby bohaterka V Brygady Wileńskiej przestała być wyklęta.

— Rodzinie Salezjańskiej i naszej młodzieży bardzo zależy, aby „Inka” i pamięć o niej zostały w naszej Ojczyźnie na nowo odkryte, dowartościowane społecznie i ideowo oraz wykorzystane wychowawczo. Od kiedy wiemy, gdzie znajduje się grób, w którym spoczęły jej doczesne szczątki, mamy jeszcze jeden powód, aby propagować jej osobę i związane z nią przesłanie — pisze ks. inspektor.

Ponieważ Danuta Siedzikówna była wychowanką sióstr salezjanek w Różanymstoku, głos zabrała również siostra wikaria, która reprezentowała siostrę inspektorkę z Wrocławia.

— Jakże raduje się serce, że nie zginie w ludzkiej pamięci postać Danusi! Srebrne serce na zawsze upamiętni bohaterską młodą Polkę! Patrząc z niedowierzaniem na „Inkę” widzimy, że wierność ideałom jest możliwa, nawet wtedy gdy to wiele kosztuje. Bo to co najcenniejsze zdobywa się w trudzie — mówiła siostra salezjanka, przekazując pozdrowienia od siostry inspektorki.

Łamiącym się głosem i ze łzami oczach przedstawiciel rodziny „Inki”, Maciej Pawełek dziękował za akcję „Serce dla Inki”.

— Chcę powiedzieć, że kiedy rozmawialiśmy z rodzoną siostrą „Inki”, Wiesią to chodziło nam tylko o to, żeby odnaleźć jej grób. Mówiła: my nie chcemy zemsty, my chcemy pamięci! I dzisiaj w Pile jest ta pamięć kontynuowana! Za to chcę serdecznie podziękować! Proszę także, aby ks. Jarek nie zaprzestał na tym jednym sercu! — mówił Maciej Pawełek.

Inka w srebrnym sercu

Zanim z prezbiterium ruszyła procesja, aby odsłonić tablicę, dziewczyny ze szkoły salezjańskiej w Pile utworzyły szpaler z różami. Wymownym było, gdy dziewczyny, jedna po drugiej mówiły i krzyczały: „Jestem Inka, mam 17 lat i bardzo kocham swoją Ojczyznę; nie zapomnimy”.

Tablicę na filarze między ołtarzem św. Jana Bosko, a portretem św. Dominiki Marii Mazzarello odsłoniła siostra cioteczna Inki, Hanna Pawełek, wspólnie z siostrą salezjanką.

Po mszy przed kościołem kibice Lecha Poznań zorganizowali racowisko. Oprócz hymnu narodowego były też okrzyki na cześć Danuty Siedzikówny: „Inko Wyklęta – Piła o Tobie pamięta!”.

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1oNjet0″ target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]

[fancy_amp]

Odsłonięcie tablicy w Teleskopie (TVP 3 Poznań)

Jak nas zapewniali miała być transmisja na żywo z momentu odsłonięcia, ale pewnie przez spore spóźnienie nie mogli tego wyemitować. Za to możecie zobaczyć fragment naszych uroczystości we wtorkowym Teleskopie TVP 3 Poznań

Posted by Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile on 1 marca 2016

[fancy_amp]

Serce dla Inki w Teleexpressie

Znów nasza parafia w Teleexpressie! Niektórzy pomyślą, że jakiś abonament tam mamy! :)Dzisiaj mówili o akcji "Serce dla Inki"

Posted by Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile on 1 marca 2016

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1oNjet0″ target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]

[fancy_amp]