Gdzie Bolesna Matka wysłuchuje wiernych
Sanktuarium najbardziej związane z naszym miastem było bohaterem kolejnego wykładu z cyklu “Kościelne dzieje Piły”.
[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]Wykład wygłosił ks. dr Piotr Szczepaniuk, obecny dyrektor ośrodka rekolekcyjnego Caritas w Ostrowcu koło Wałcza. W 2014 roku obronił on pracę doktorską na temat formacji duchowej w Skrzatuszu.
Prelegent na początku wytłumaczył czym w ogóle jest sanktuarium, odwołując się nie tylko do kultury chrześcijańskiej, ale także kultury semickiej i żydowskiej.
Przechodząc do tematyki Sanktuarium Matki Bożej w Skrzatuszu, ks. Piotr przypomniał najpierw ciekawą historię cudownej piety.
— To średniowieczna figura z Mielęcina. Protestanci sprofanowali kościół w Mielęcinie; pastwili się z wielką złością i nienawiścią nad figurką. Matkę Bożą uratował garncarz z Piły. Wykupił od nich pietę. Z figurą wyruszył do swojego miasta, zatrzymując się na noc w Skrzatuszu. Pewna pobożna kobieta chciała ją zostawić w domu, jednak Maryja we śnie chciała być czczona w kościele — opowiadał barwnie prelegent.
Omawiając życie sanktuarium po II wojnie światowej, ks. Szczepaniuk uwypuklił oddaną pracę salezjanów w Skrzatuszu.
— Salezjanie wnieśli życie do Skrzatusza. Po wojnie w sanktuarium bardzo często zmieniali się duszpasterze. Dopiero w 1952 roku wierni mogli liczyć na stałość duszpasterzy dzięki zgromadzeniu salezjańskiemu. Parafia rozwijała się dzięki ich gorliwej pracy — zachwalał pracę zakonników ks. Szczepaniuk.
Nie sposób było się nie odnieść do cudów i łask, otrzymanych za wstawiennictwem Matki Bożej Bolesnej. Prelegent skupił się na trzech przypadkach: uratowania od śmierci 10-miesięcznego Piotrusia z Koszalina, wyleczenie z raka złośliwego Jacka Tobolskiego z Piły oraz cudowne uzdrowienie 8-letniego Michała Sawickiego.
Środowego wykładu wysłuchało ponad 20 osób. Kolejny wykład za miesiąc, a dokładnie 20 kwietnia. O dziennikach urzędowych Wolnej Prałatury Pilskiej jako źródłach historyczne dla Piły i okolic opowie ks. dr Tadeusz Ceynowa.
[span style=”font-size:10px; color:grey;”]Posłuchaj całego wykładu:[/span]
[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]
[fancy_amp]
[fancy_amp]
[titled_box variation=”orange” title=”Kościelne Dzieje Piły”]Plan kolejnych wykładów z cyklu Kościelne Dzieje Piły:
[fancy_list style=”arrow_list” variation=”purple”]
-
20 kwietnia 2016 r. (środa)
ks. dr Tadeusz Ceynowa
„Dzienniki urzędowe Wolnej Prałatury Pilskiej jako źródło historyczne dla Piły i okolic”. -
18 maja 2016 r. (środa)
ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB
„Milenium kontra Tysiąclecie. Obchody Milenium Chrztu Polski i Tysiąclecia Państwa Polskiego w Pile”. -
8 czerwca 2016 r. (środa)
ks. mgr Tomasz Szugalski
„Proboszczowie i komendarze pilscy od czasów staropolskich do roku 1914”.