Nie mają gdzie zapalić zniczy . . .

Autor filmu o pierwszym w Polsce cmentarzu, gdzie znaleziono zamordowanych niezłomnych żołnierzy był gościem w ramach IV Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Wojciech Wojnicz wygłosił wykład pod tytułem „Miłość Ojczyzny była im największym nakazem…”

Spotkanie poświęcone było żołnierzom Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość zamordowanym w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej i pochowanych na kwaterze więziennej Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu.

Zanim jednak przeszedł do głównego tematy, zaprezentował on książkę Jadwigi Lazarowicz pt. „Stracony Dom”. Jak zaznacza Wojnicz publikacja ta stanowi niezwykły zapis wspomnień żony komendanta dębickiego obwodu Armii Krajowej, podpułkownika Adama Lazarowicza pseudonim „Klamra”.

Spora część wykładu poświęcona była ostatnim listom Żołnierzy Wyklętych, w których pisali o miłości do Boga, Ojczyzny i rodziny.

— Jak bardzo trzeba znienawidzić drugiego człowieka, żeby nie tylko sporządzić mu proces, ale i zabić pamięć o nim. Spora część listów napisanych przed śmiercią nie dotarły do rodzin. Oprócz tego dziś wiele rodzin nie może pomodlić się nad grobem swoich bliskich Żołnierzy Wyklętych — mówił Wojciech Wojnicz.

W prawie półtorej godzinnym wykładzie uczestniczyło około 45 osób.

» Sprawdź także: Pełen program pilskich dni obchodów ku czi wyklętej armii»

[span style=”font-size:10px; color:grey;”]Posłuchaj całego wykładu:[/span]

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1oEARMg” target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]