Tysięczny tłum za Wyklętym [FILMY, ZDJĘCIA, AUDIO]

Gościem specjalnym III Pilskiego Marszu ku czci Żołnierzy Wyklętych był 96-letni kombatant Narodowych Sił Zbrojnych, Zbigniew Tuszewski.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Zanim jednak na ulice Piły wyruszył marsz pod wodzą żołnierza wyklętego, w naszym kościele odbyła się msza za Ojczyznę i tych, którzy polegli broniąc jej niepodległości przed komunistycznym najeźdźcą.

Eucharystia miała uroczystą oprawę. Na początku ceremonialne wprowadzony został sztandar Narodowych Sił Zbrojnych, a za nim sztandary różnych szkół, instytucji i stowarzyszeń. Wokół ołtarza pojawiły się też patriotyczne flagi m.in. z symbolami AK, NSZ i WiN-u.

Głównym celebransem mszy był nowy dziekan Piły, ks. Dariusz Jastrząb.

— W tak ważnej Eucharystii modlimy się za tych których przez lata w PRL-u i BIS-PRL-u nazywano wyklętymi, aby zmartwychwstawali w naszej świadomości tak, jak zmartwychwstaje w nas prawda o nich! Oby ich żertwa płonęła dla nas i przewodziła w tworzeniu nowej Polski dla Polaków mówił na wstępie nowy dziekan.

Homilię wygłosił główny koordynator IV Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych i sprawca całego zamieszania, czyli ks. Jarosław Wąsowicz SDB. Przywołał on postaci wielkich synów Ojczyzny i Kościoła: Generała Nila, Rotmistrza Witolda Pileckiego, sanitariuszkę „Inkę” i innych, którzy w walce o wielką Polskę katolicką złożyli na ołtarzu swoje życie

— Jesteśmy świadkami historycznych wydarzeń. Oto po 70 niemal latach powraca z dumą i honorem armia rycerzy naszej niepodległości. Pomimo tego, że wielu z nich zostało fizycznie unicestwionych, wymordowanych przez komunistycznych oprawców. Przetrwali lata znieważania, opluwania, dręczenia ich najbliższych. Lata programowego wykreślania ich z kart historii. Przetrwali, bo byli wierni odwiecznym wartościom, bo swoje życie poświęcili ojczyźnie i Bogu — mówił ks. Wąsowicz.

Kapłan zaznaczył, że nadszedł czas byśmy docenili prawdziwych bohaterów oraz abyśmy kontynuowali walkę o Polskę katolicką.

— To jest ten czas kiedy wobec współczesnych zagrożeń stajemy w szeregi sztafety pokoleń Polaków, dla których wiara i Ojczyzna są wartościami nadrzędnymi. Etos Żołnierzy Wyklętych to wielki testament dla naszego pokolenia. To nasi rycerze, którzy nigdy się nie poddali — zaznaczył dobitnie kapelan kibiców.

[span style=”font-size:13px;color:grey”]Posłuchaj całej homilii:[/span]

Zaraz po mszy na ulice Piły ruszył prawie 3 tysięczny tłum z całej Wielkopolski, głównie młodzieży. Na transparentach pojawiły się takie miejscowości jak Poznań, Gostyń, Złotów, Wągrowiec. Były też grupy młodych z Kaczor, Debrzna, Rzepczyna, Trzcianki, Krajenki, Budzynia.

Marsz poprowadził Andrzej Churski, prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Poznania wraz z pocztem sztandarowym. Ramię w ramię z nimi maszerował na przedzie 96-letni Zbigniew Tuszewski, przedwojenny działacz harcerski, członek Grup Szkolnych ONR w Poznaniu, ostatni łącznik Stanisława Kasznicy komendanta NSZ.

Cieszę się, że jestem w Pile! To pewnie moje ostatnie lata, kiedy mogę uczestniczyć w takim wydarzeniu. Gdy krzyczeli „Piła, Piła, narodowa siła” ja dodawałem jeszcze moje miasto – Poznań! Szczególnie cieszy mnie przywołanie moich bezpośrednich kolegów z NSZ-u! Dziękuję wam pilanie! skierował słowo do uczestników marszu pan Zbigniew Tuszewski.

Wśród innych okrzyków pojawiły się także m.in.: „cześć i chwała Bohaterom”, „precz z komuną”, „a na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści”, „Armia Wyklęta – Piła o was pamięta”, „raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę”, „kto z ubecji ten nie skacze, hop, hop, hop”.

W połowie trasy, na skrzyżowaniu ul. Buczka i Okrzei przy rozbłysku rac odśpiewany został hymn państwowy.

Na finiszu pod muralem odbył się uroczysty apel poległych i zamordowanych przez komunistów Żołnierzy Wyklętych, zakończony salwą honorową.

Tuż przy muralu stali członkowie grupy rekonstrukcyjnej, którzy prezentowali stroje tych, którzy walczyli niegdyś o wolność naszej Ojczyzny. Obok było też specjalne biało-czerwone serce, do którego uczestnicy wtykali goździki.

Na zakończenie odmówiono modlitwę, a wszyscy obecni kapłani pobłogosławili zgromadzonych.

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1QmN4vI” target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]

[fancy_amp]

[fancy_amp]

III Pilski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

III Pilski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych-

Posted by Expresstv on 29 luty 2016

[fancy_amp]

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1QmN4vI” target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]

[fancy_amp]


[fancy_amp]

[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1QmN4vI” target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]

[fancy_amp]