Rok 2016 rokiem bez I Komunii świętej

W tym roku w maju nie zobaczymy dzieci w białych albach, przyjmujących po raz pierwszy Ciało Chrystusa.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Związane jest to ze zmianą, wprowadzaną jeszcze przez rząd Donalda Tuska. Chodzi o reformę szkolną, w wyniku której do szkoły poszły sześciolatki.

Jak reforma wpływa na I Komunię świętą? Do tej pory przystępowały do niej dzieci z II klas szkół podstawowych, czyli ośmiolatki. Po wprowadzeniu rządowych zmian do klas drugich chodzą siedmiolatki – taka sytuacja jest właśnie w tym roku.

Episkopat Polski uznał, że w wieku siedmiu lat dziecko nie jest jeszcze gotowe do przyjęcia tego sakramentu. Dlatego biskupi postanowili przesunąć termin I Komunii świętej i będą do niej przystępować trzecioklasiści. Stąd przerwa w 2016 roku.

Komisja Wychowania Katolickiego zauważyła problem w 2012 roku i wówczas w komunikacie pisała:

— W związku z uchwaloną przez Parlament nowelizacją ustawy oświatowej, która zakłada przesunięcie obowiązku szkolnego 6-latków z roku 2012 na 2014, Komisja Wychowania Katolickiego w porozumieniu z Radą Stałą KEP podjęła decyzję, aby zachować wcześniej praktykowany termin Pierwszej Komunii św., do której dzieci przystępują w wieku 9 lat, a także zasadę, że dzieci uczęszczające do tego samego oddziału klasowego przyjmują Pierwszą Komunię św. w tym samym roku niezależnie od wieku — czytamy w komunikacie.

» Czytaj także: Komunikat KWK KEP dotyczący I Komunii św.»

W związku z tym, że reforma była odkładana w czasie, diecezje nie wprowadzają zarządzonej przez Episkopat zmiany jednocześnie. W 15 diecezjach przerwa była już w 2014 r., w kolejnych pięciu w 2015 r. W diecezji koszlińsko-kołobrzeskiej i pięciu innych rok bez I Komunii świętej to właśnie 2016 r.

W 2017 roku I Komunia święta dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Pile odbędzie się 14 maja, a dla Szkoły Podstawowej nr 5 – 21 maja 2017 r.

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]