W rocznicę zwycięskiego powstania

Mural ku czci Powstańców Wielkopolskich przy ul. Sikorskiego został poświęcony w 97. rocznicę wybuchu poznańskiego zrywu.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Wcześniej w naszym kościele odbyła się msza święta w intencji tych, którzy w 1918 roku ginęli, walcząc o przyłączenie Wielkopolski do dopiero co odrodzonej Rzeczpospolitej.

Przed poświęceniem krótki wykład o powstaniu wygłosił lokalny historyk, Marek Fijałkowski. Zauważył on, że miejsce gdzie znajduje się mural nie jest przypadkowe.

— Ten mur to pozostałość po ogrodzeniu aresztu śledczego. W tym więzieniu znajdowali się powstańcy wielkopolscy, którzy zostali wzięci do niewoli na froncie północnym, głównie walczący o Czarnków, Chodzież, Wyrzysk, Wysoką czy Białośliwie. Oni byli sądzeni za zdradę stanu. Tu też aresztowani byli członkowie pilskiej Rady Ludowej – ks. Dykiert, Budnowski i inni — mówił historyk.

— Mur jest jedyną pamiątką z tamtych lat. Bardzo dobrze się stało, że właśnie na tym murze powstał ten wspaniały mural, upamiętniający dowódców powstania wielkopolskiego — dodał Fijałkowski.

» Czytaj także: Jest mural. Będzie tablica»

Poświęcenia dokonał ks. Janusz Zdolski. Zaraz po nim teren wokół muralu rozbłysł racami, odśpiewany został hymn Polski, a zgromadzona młodzież skandowała patriotyczne hasła.

[span style=”font-size:10px; color:grey;”][/span]

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1IE50UP” target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]

[fancy_amp]

[fancy_amp]