Kościół po testach: jest cieplej dzięki nowym oknom

Wszystkie okna w nawach bocznych są już wymienione. Efekty można odczuć na własnej skórze.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

W minionym tygodniu zakończony został ostatni etap wymiany okien. Sześć okien po południowej stronie – podobnie jak te na przeciwko – mają potrójne szyby witrażowe oraz wzmocnione ramy.

— Chciałbym szczególnie podziękować tym, którzy wsparli materialnie remont tych okien. To tylko i wyłącznie zasługa wiernych, że jeszcze przed zimą udało nam się uszczelnić kościół. Każdemu za chociażby najmniejszy dar serca składam serdeczne Bóg zapłać! — dziękuje ks. Zbigniew Hul, proboszcz parafii.

Na nowych oknach znalazły się nazwiska ofiarodawców. Są to: Dorota i Marek Fechner, Salezjańska Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II, Żywy Różaniec, Stowarzyszenie NMP Wspomożenia Wiernych (ADMA), Małgorzata i Krzysztof Cholewińscy, Elżbieta i Krystyna Lipnickie, Joanna i Piotr Połyniak i Anna Kuczma.

» Czytaj także: Nowe okna – inny klimat»

Nowe okna przyczyniły się do lepszej izolacji kościoła, a co za tym idzie większej temperatury wewnątrz. Został przeprowadzony nawet test.

— Wieczorem kościół został nagrzany do temperatury 18° C. Następnego dnia nad ranem zmierzono temperaturę i było aż 15° C. To pokazuje, że okna ograniczą wysokie koszta ogrzewania świątyni — cieszy się ks. Janusz Zdolski.

Docelowo planowana jest wymiana pozostałych okien w budynku kościoła, oprócz tych w prezbiterium.

Kolejne, które będziemy chcieli wymienić to te elipsowate w pasie górnych okien. Następnie duże okna obok bocznych ołtarzy: NSPJ i Wspomożycielki Wiernych. Mimo, że znajduje się przy nich dodatkowa szyba, wstawiona kilka lat temu, to jednak ucieka przez nie ciepło. Okna w prezbiterium nie będą wymieniane, ponieważ znajdują się w nich witraże — dodaje ks. Zdolski.

[span style=”font-size:10px; color:grey;”][/span]

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]

[fancy_images width=”660″ height=”440″] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/11/Okna-w-kosciele-7.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/11/Okna-w-kosciele-1.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/11/Okna-w-kosciele-2.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/11/Okna-w-kosciele-3.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/11/Okna-w-kosciele-4.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/11/Okna-w-kosciele-5.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/11/Okna-w-kosciele-6.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/11/Okna-w-kosciele-8.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/11/Okna-w-kosciele-9.jpg[/image] [/fancy_images]