40 lat pilskich
”salezjanów zewnętrznych”

Uroczysta msza z poświęceniem sztandaru była w centrum jubileuszowych obchodów Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”tahoma”]

40 lat temu, w 1975 roku pierwsi Współpracownicy – wówczas pod nazwą Salezjańscy Pomocnicy Kościoła – złożyli swoje przyrzeczenia. Z 40-latków dziś pozostała już tylko trójka osób: Krystyna Kicińska oraz Henryka i Roman Polachowscy.

— Przed 40 laty rozpoczęła się tak naprawdę moja wspaniała droga małżeńska, bo wstępowałam do Współpracowników wraz z mężem — mówi Krystyna Kicińska, która 5 grudnia 1975 r. składała przyrzeczenia jako pierwsza.

Początki wspólnoty związane są z katechizacją dzieci i młodzieży. Ówczesny proboszcz parafii, ks. Zdzisław Weder chciał sformalizować grupę katechetów i włączyć ich do światowego ruchu salezjanów współpracowników.

— Ksiądz Weder zaczepił mnie i powiedział: „pani będzie katechetką”. Odpowiedziałam mu, że chyba mnie ksiądz z kimś pomylił. Jednakże odbyłam kurs katechetyczny i złożyłam przyrzeczenia do Salezjańskich Pomocników Kościoła. To była nowość. Przy parafii był tylko chór, żywy różaniec, straż honorowa i ministranci. A od naszej wspólnoty zaczęło się duszpasterstwo świeckich — wspomina Marta Lubczyńska, obecna koordynatorka pilskich Współpracowników.

[image_frame style=”framed” align=”right” title=”Wspólne zdjęcie Salezjanów Współpracowników” height=”200″ width=”300″]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/10/Stowarzyszenie-Salezjanów-Współpracowników-Piła-Święta-Rodzina.jpg[/image_frame]

Dodaje również, że 40 lat to dużo jak na wspólnotę przy kościele.

— Przez cały ten czas nasze stowarzyszenie nie było zawieszone, ani rozwiązane. Zmieniali się opiekunowie, osoby odchodziły do innych wspólnot i do innych parafii, ale Współpracownicy trwają — mówi Lubczyńska.

Dzisiaj SSW to grupa ponad 40 osób, którzy mimo swoich zajęć, poświęcają swój czas dla młodzieży i osób potrzebujących w duchu księdza Bosko. Spotykają się oni w drugi wtorek miesiąca na Eucharystii oraz konferencji. Uczestniczą również w spotkaniach formacyjnych i dniach skupienia. Opiekunem wspólnoty jest ks. Zbigniew Hul.

Lokalna wspólnota Salezjanów Współpracowników w Pile to najstarsza taka grupa w inspektorii i jedna z najstarszych w Polsce.

Jak wspomniał pilski inspektor ks. Marek Chmielewski w kazaniu podczas jubileuszowej mszy, współpracownicy biorą swój początek od księdza Bosko.

— Wszystko zaczęło się na Valdocco. Ksiądz Bosko i jego świeccy są kontynuatorami misji Chrystusa. Według świętego z Turynu współpracownicy są współodpowiedzialni za zbawienie młodych! Dlatego w pierwszych regułach zakonnych św. Jan Bosko włączył rozdział o salezjanach zewnętrznych. Za takich uważał tych, którzy żyją w rodzinie, a nie we wspólnocie zakonnej i pragną zachować część reguły salezjańskiej, na które pozwala im stan życia — dosadnie zaznaczył ks. Chmielewski.

Dodał również, że jubileusz jest wyzwaniem, aby pokazywać wartość świeckiego powołania salezjańskiego. Prosił również, aby otworzyć SSW dla ludzi młodych – życzył z racji 40-lecia samych 40-letnich albo i młodszych członków.

Całą homilię można posłuchać poniżej:

[fancy_amp]

[fancy_amp]

Zaraz po kazaniu ksiądz inspektor poświęcił nowy sztandar stowarzyszenia. Wszyscy zgromadzeni Współpracownicy odnowili również swoje przyrzeczenia.

» Czytaj także: Nowy sztandar Współpracowników – znak tożsamości»

Po mszy przyszedł czas na wielkie ucztowanie w sali św. Jana Bosko. Najpierw inspektorialny delegat SSW ks. Marcin Nowicki, odczytał gratulacje nadesłane od światowej koordynatorki Współpracowników oraz od radcy generalnego.

Był również czas na podziękowanie, szczególnie ofiarodawcom sztandaru oraz zasłużonym we wspólnocie. Uhonorowana została także najstarsza współpracownica: 90-letnia Stefania Mila.

Członkowie stowarzyszenia wraz ze swoimi byłymi opiekunami: ks. Gwidonem Ekertem i ks. Antonim Balcerzakiem wspominali 40-letnią historię.

Niedziela nie była jedynym dniem uroczystości SSW. Już w najbliższy wtorek na mszy o godz. 18. odbędzie się wprowadzenie relikwii bł. Alexandriny da Costa. Od tego dnia ta błogosławiona Salezjanka Współpracownica będzie patronką pilskich Współpracowników. Po Eucharystii koncert światowej sławy muzyków: Małgorzaty i Mariusza Stankiewiczów. Wstęp wolny.

[fancy_amp]

[button size=”large” align=”center” target=”blank” variation=”yellow” link=”http://1drv.ms/1R6Ul3J”]ZOBACZ ZDJĘCIA[/button]