Uhonorowany po 113 latach!

Pierwszy salezjanin na ziemiach polskich został wreszcie upamiętniony tablicą w swoim rodzinnym kościele.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”tahoma”]

Tablica poświęcona ks. Wiktorowi Grabelskiemu SDB zawisła w prezbiterium kościoła pw. św. Jadwigi w Glesnie koło Wyrzyska (powiat pilski). Mszy świętej przewodniczył inspektor ks. Marek Chmielewski SDB, który dokonał także aktu odsłonięcia i poświęcenia tablicy.

— Upamiętnienie tej fundamentalnej dla salezjańskiej historii w Polsce postaci zakończyło w pilskiej inspektorii obchody jubileuszu 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko oraz 35. rocznicy utworzenia prowincji zakonnej pw. św. Wojciecha — wyjaśnia ks. Jarosław Wąsowicz SDB.

[image_frame style=”framed_shadow” align=”right” height=”300″ width=”220″]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/09/Tablica-Glesno-Parafia-Kościół-ks.-Wiktror-Grabelski.jpg[/image_frame]

Mały kościół w Glesnie dawno nie widział tylu kapłanów w swoich murach. W uroczystościach uczestniczyli niemalże wszyscy dyrektorzy wspólnot zakonnych, dyrektorzy szkół i proboszczowie z inspektorii pilskiej. Był to bowiem pierwszy dzień ich corocznego spotkania formacyjnego.

Eucharystia zgromadziła również liczne grono parafian. Inspektor podziękował im za wspólną modlitwę oraz zaprezentował aktualny stan dzieł salezjańskich w Polsce, zauważając, że wszystkie te dokonania, poprzez osobę ks. Grabelskiego, są mocno duchowo osadzone także w ich miejscowości.

W świątyni, w której odbyły się uroczystości, 158 lat temu ochrzczony został ks. Wiktor Grabelski – pionier dzieła salezjańskiego wśród Polaków i na naszych ziemiach.

Do Zgromadzenia Salezjańskiego wstąpił w 1887 r. Nowicjat rozpoczął wraz z bł. księciem Augustem Czartoryskim. Obaj Polacy, 24 listopada 1887 r., zostali obleczeni w szatę kleryków przez św. Jana Bosko. Były to ostatnie obłóczyny dokonane przez założyciela salezjanów.

— Ksiądz Grabelski był wychowawcą i nauczycielem polskich chłopców na Valsalice, gdzie przybywali głównie ze Śląska i Wielkopolski. Wykładał im niemal wszystkie przedmioty, troszczył się także o ich wychowanie patriotyczne. Z jego wychowanków rekrutowało się pierwsze pokolenie salezjanów Polaków — opisuje postać ks. Grabelskiego ks. Wąsowicz, historyk.

Od 1887 r. ks. Wiktor Grabelski był redaktorem „Wiadomości Salezjańskich”, polskiej wersji „Biuletynu Salezjańskiego”, pisma założonego jeszcze przez księdza Bosko. Salezjanin w czerwcu 1902 roku powrócił do Polski i zamieszkał w pierwszym domu salezjańskim w Polsce – w Oświęcimiu. Niestety kilka miesięcy później, zmarł nagle 9 października 1902 roku.

» Zobacz także: FILM z wykładu „Kościelne dzieje Piły” o ks. Wiktorze Grabelskim»

[span style=”font-size:10px; color:grey;”]źródło: pila.salezjanie.pl
fot. ks. Przemysław Cholewa
[/span]

[fancy_amp]

[button size=”large” align=”center” target=”blank” variation=”yellow” link=”http://1drv.ms/1EUpMh8″]ZOBACZ ZDJĘCIA[/button]