Tablica? ”Lepiej prezbiterium”
Nieznany projekt, upamiętniający kościół śś. Janów znalazł się wśród propozycji zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Piły.
[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]Koncepcję ustawienia tablicy, która ma przypominać o historii dawnego kościoła pw. św. Janów oraz cmentarza znajdującego się przy nim, zgłosił jeden z mieszkańców Piły. Koszt realizacji został określony na 15 tys. zł.
— Kwestie, jak będzie wyglądała ta tablica, z czego będzie wykonana, jaki tekst się na niej znajdzie i gdzie dokładnie zostanie umiejscowiona, będą ustalane dopiero po poznaniu wyników głosowania. Aby to zadanie zostało zrealizowane musi zdobyć odpowiednio dużą ilość głosów — wyjaśnia Bartosz Mirowski z Urzędu Miasta Piły.
[pullquote2 quotes=”true” align=”right”]XVI -wieczny kościół świętych Janów został ufundowany przez Zygmunta III Wazę i jego małżonkę Konstancję. Był ostoją polskości na tych ziemiach, nawet za czasów Rzeszy Niemieckiej. Kościół świętych Janów uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej. Zburzono go jednak dopiero w 1975 roku. Na jego miejscu stanął hotel Gromada.[/pullquote2]
Możliwością głosowania na zwykłą tablicę oburzony jest Andrzej Zaranek, który był w komisji historycznej, działającej w ramach komitetu 500-lecia miasta.
To właśnie ta komisja zabiegała o odbudowę prezbiterium dawnej świątyni przy Gwdzie. Ta propozycja jednak została wówczas odrzucona przez włodarzy.
— Obawiam się, że ta tablica zastąpi inne, może i ciekawsze, inicjatywy związane z historią kościoła, który był ostoją polskości na tych ziemiach. Osobiście uważam, że godniejszym sposobem na upamiętnienie śś. Janów jest odbudowa prezbiterium. Plany już są, kosztorysy też, wystarczy tylko wola rządzących — mówi Andrzej Zaranek.
Dodaje też, że pilanie w 1975 roku, milczeniem wyrazili zgodę na wyburzenie tego najcenniejszego zabytku. Odbudowa jego niewielkiej części byłaby próbą rehabilitacji.
» Czytaj także: Kościół świętych Janów ostoją polskości»
Wśród innych propozycji budżetu obywatelskiego znalazła się również przebudowa drugiej części Deptaka Ks. Stanisława Olędzkiego między ul. Wincentego Pola i ul. Stefana Okrzei.
Na projekty można głosować do 29 września. W wyborze mogą brać udział mieszkańcy, którzy w 2015 roku będą mieli ukończone 16 lat. Głosowanie odbywa się tradycyjne (w Urzędzie Miasta Piły i filiach Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej) oraz przez internet».
[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]