Prezydent Duda odznaczył księdza Wąsowicza

W Warszawie Krzyż Wolności i Solidarności oraz odznakę Federacji Młodzieży Walczącej otrzymał ks. Jarosław Wąsowicz SDB.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Uroczystość odbyła się w ramach obchodów upamiętniających FMW. W warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki, odznaczenia wręczył w imieniu prezydenta RP dr Łukasz Kamiński, prezes IPN.

— Otrzymane odznaczenie, podobnie jak mój przyjaciel Dariusz Krawczyk, który przemawiał w imieniu wszystkich uhonorowanych, chcę zadedykować Maćkowi Dobrowolskiemu, kibicowi Legii, który w 2012 roku został zatrzymany po głośnej akcji policji przeciwko kibicom i od ponad trzech lat siedzi w areszcie śledczym bez wyroku — mówi uhonorowany ks. Jarosław Wąsowicz.

Oprócz niego Krzyż otrzymało 31 innych członków Federacji Młodzieży Walczącej.

— Ta odznaka jest podziękowaniem ze strony Ojczyzny za naszą walkę, bo do tej pory nikt nam „dziękuję” nie powiedział. Ma ona dla nas ogromne znaczenie, ale nie robiliśmy tego wszystkiego dla medali i honorów. W tamtym czasie, jedyną „nagrodą” mogły być represje, czy sina pręga na plecach po pałce zomowca — powiedział PAP Robert Kwiatek, prezes Stowarzyszenia FMW.

Oprócz wręczenia odznaczeń w Warszawie odbyła się również debata poświęcona Federacji Młodzieży Walczącej. Dyskutowali: dr Łukasz Kamiński, dr hab. Marek Wierzbicki, Maciej Gawlikowski, Mirosław Lewandowski oraz ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB. Spotkanie poprowadził Bogdan Rymanowski.

» Czytaj także: Debata: FMW cechowała bezkompromisowa ideowość»

Krzyż Wolności i Solidarności to nie jedyne odznaczenie, które otrzymał w ostatnim czasie ks. Wąsowicz. Wcześniej znalazł się w gronie pięciu laureatów nagrody za krzewienie patriotyzmu przyznawanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Represjonowanych i Prześladowanych „Godność” i Krajową Komisję NSZZ „Solidarność”. Uroczystości z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyły się z okazji 35. rocznicy podpisania „Porozumień Sierpniowych” w historycznej hali BHP na terenie gdańskiej stoczni.

Natomiast pilskie Stowarzyszenie Solidarni Niepokorni, zrzeszające działaczy opozycyjnych w czasach PRLu przyznało ks. Jarosławowi tytuł członka honorowego.

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]

[fancy_images width=”660″ height=”534″] [image caption=”Odznaczenia, jakie otrzymał ks. Jarosław Wąsowicz SDB”]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/09/Krzyż-Wolności-i-Solidarności-Odznaczenie-ks.-Jarosław-Wąsowicz-Andrzej-Duda-Federacja-Młodzieży-Walczącej.jpg[/image] [/fancy_images]

[fancy_amp]

[fancy_amp]