Prezent od ministrantów

Nad ołtarzem zawisła duża, barokowa lampka wieczna.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Lampka jest darem od Liturgicznej Służby Ołtarza oraz przyjaciół. To prezent z racji jubileuszu 100-lecia poświęcenia naszego kościoła.

— Pomysł jej ufundowania przyszedł mi podczas Triduum Paschalnego. Wpatrując się w puste tabernakulum moją uwagę przykuła licha lampka wieczna. A przecież symbol obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie powinien być wyraźny — wyjaśnia jeden z ministrantów, który chce zachować anonimowość.

[pullquote2 align=”right”]Wieczna lampka – to znak obecności Najświętszego Ciała Pana Jezusa w tabernakulum. Wyraża cześć dla obecności Chrystusa w kościele (Kodeks Prawa kanonicznego, kan.940). Zwyczaj lampy ma swoje korzenie w siedmioramiennej menorze płonącej w świątyni. W Polsce pierwszym światłem przed Najświętszym Sakramentem była lampka w katedrze wawelskiej ufundowana przez błogosławionego Wincentego Kadłubka po powrocie z Soboru Laterańskiego IV.[/pullquote2]

Inicjator zamontowania nowej lampki przedyskutował koncepcję z innymi ministrantami oraz z ks. proboszczem i ks. Januszem Zdolskim. Ci pozytywnie odnieśli się do pomysłu.

— Wspólnie wybraliśmy okazałą, barokową i godną naszej świątyni lampę wieczną. Powieszona nad ołtarzem już z daleka zachęca do adoracji Najświętszego Sakramentu. Bardzo mi się ona podoba i cieszę się, że ministranci dbają o nasz kościół — mówi ks. Janusz.

Wygląd lampki współgra ze stylem wystroju kościoła. Dookoła niej znajdują się trzy srebrne anioły, trzymające na wstędze łaciński napis: O saguis XTI nostrum gaudium, który można przetłumaczyć jako: O zakryty Chrystusie nasza radości.

Lampka po raz pierwszy zapłonie w najbliższą sobotę, podczas zjazdu ministrantów. Wówczas odbędzie się także jej poświęcenie.

» Czytaj także: Wielki zjazd ministrantów»

To nie jedyny prezent od ministrantów z okazji stulecia. Został również zamówiony tron pod monstrancję z Najświętszym Sakramentem.

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]

[fancy_images width=”660″ height=”440″] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/09/Lampka-wieczna-przy-ternakulum-1.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/09/Lampka-wieczna-przy-ternakulum-2.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/09/Lampka-wieczna-przy-ternakulum-3.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/09/Lampka-wieczna-przy-ternakulum-4.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/09/Lampka-wieczna-przy-ternakulum-5.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/09/Lampka-wieczna-przy-tabernakulum-07.jpg[/image] [image caption=”Dotychczas funkcję lampki wiecznej pełniła niewielka lampka z czerwoną żarówką przy tabrnakulum”]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/09/Lampka-wieczna-przy-ternakulum-6.jpg[/image] [/fancy_images]