Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

Prezent od ministrantów

Lampka Wieczna Nad Ołtarzem Przy Tabernakulum Oznaczającą że Pan Jezus Jest W Kościele

Prezent od ministrantów


Warning: Illegal string offset 'caption' in /wp-content/themes/persuasion/lib/shortcodes/18-images.php on line 164

Warning: Illegal string offset 'caption' in /wp-content/themes/persuasion/lib/shortcodes/18-images.php on line 164

Warning: Illegal string offset 'caption' in /wp-content/themes/persuasion/lib/shortcodes/18-images.php on line 164

Warning: Illegal string offset 'caption' in /wp-content/themes/persuasion/lib/shortcodes/18-images.php on line 164

Warning: Illegal string offset 'caption' in /wp-content/themes/persuasion/lib/shortcodes/18-images.php on line 164

Warning: Illegal string offset 'caption' in /wp-content/themes/persuasion/lib/shortcodes/18-images.php on line 164

Nad ołtarzem zawisła duża, barokowa lampka wieczna.

Lampka jest darem od Liturgicznej Służby Ołtarza oraz przyjaciół. To prezent z racji jubileuszu 100-lecia poświęcenia naszego kościoła.

— Pomysł jej ufundowania przyszedł mi podczas Triduum Paschalnego. Wpatrując się w puste tabernakulum moją uwagę przykuła licha lampka wieczna. A przecież symbol obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie powinien być wyraźny — wyjaśnia jeden z ministrantów, który chce zachować anonimowość.

Wieczna lampka – to znak obecności Najświętszego Ciała Pana Jezusa w tabernakulum. Wyraża cześć dla obecności Chrystusa w kościele (Kodeks Prawa kanonicznego, kan.940). Zwyczaj lampy ma swoje korzenie w siedmioramiennej menorze płonącej w świątyni. W Polsce pierwszym światłem przed Najświętszym Sakramentem była lampka w katedrze wawelskiej ufundowana przez błogosławionego Wincentego Kadłubka po powrocie z Soboru Laterańskiego IV.

Inicjator zamontowania nowej lampki przedyskutował koncepcję z innymi ministrantami oraz z ks. proboszczem i ks. Januszem Zdolskim. Ci pozytywnie odnieśli się do pomysłu.

— Wspólnie wybraliśmy okazałą, barokową i godną naszej świątyni lampę wieczną. Powieszona nad ołtarzem już z daleka zachęca do adoracji Najświętszego Sakramentu. Bardzo mi się ona podoba i cieszę się, że ministranci dbają o nasz kościół — mówi ks. Janusz.

Wygląd lampki współgra ze stylem wystroju kościoła. Dookoła niej znajdują się trzy srebrne anioły, trzymające na wstędze łaciński napis: O saguis XTI nostrum gaudium, który można przetłumaczyć jako: O zakryty Chrystusie nasza radości.

Lampka po raz pierwszy zapłonie w najbliższą sobotę, podczas zjazdu ministrantów. Wówczas odbędzie się także jej poświęcenie.

» Czytaj także: Wielki zjazd ministrantów»

To nie jedyny prezent od ministrantów z okazji stulecia. Został również zamówiony tron pod monstrancję z Najświętszym Sakramentem.

©

&

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»