Z kart kronik odc. 6: Pierwszy powojenny krzyż (rok 1998)

Był to pierwszy symbol ukrzyżowanego Chrystusa, jaki pojawił się w mieście po wojnie – tak rozpisywały się ówczesne gazety.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

3 kwietnia 1998 roku był pierwszy piątek miesiąca, a zarazem ostatni piątek poprzedzający Wielki Tydzień. Tego dnia do naszego kościoła – jak zauważa kronikarz – przybyło bardzo dużo wiernych. Po mszy ruszyła bodajże pierwsza droga krzyżowa ulicami miasta.

Nabożeństwo było wyjątkowe. Wierni na swoich barkach nieśli duży, przydrożny krzyż który został ustawiony u zbiegu ulic O. Kolbe i Wiatracznej. Mimo bardzo brzydkiej pogody i ulewnego deszczu tłumy ludzi gromadziły się na całej trasie.

— Dawno nosiłem się z zamiarem postawienia w mieście krzyża – powiedział dziennikarce Tygodnika Pilskiego ks. Stanisław Skopiak, ówczesny proboszcz parafii.

— Wydawało mi się dziwne i smutne zarazem, że na terenie parafii i w ogóle na terenie miasta nie wzniesiono przez 50 lat żadnego krzyża. Od dawna więc chciałem to zmienić. Jednak były to luźne plany. Dopiero w środę, 25 marca – w dzień Zwiastowania Pańskiego – poczułem jakiś silny impuls. Od razu, podczas ogłoszeń kończących środową mszę, podzieliłem się pomysłem z wiernymi. Podchwycili go — dodał ks. Skopiak.

Formalności związane z postawieniem krzyża trwały rekordowo szybko – zaledwie tydzień. Problemem – jak czytamy w kronice – było znalezienie kloca drewna, potrzebnego do wykonania dziewięciometrowego krzyża. Odpowiedni materiał znaleziono u jednego ze stolarzy w Szydłowie. On też podjął się ekspresowej realizacji zamówienia.

— Mam nadzieję, że nie jest to ostatni znak ukrzyżowanego Chrystusa, jaki udało się wznieść w mieście – powiedział ks. Skopiak. — Chciałbym, a myślę, że jestem wyrazicielem głosu wszystkich wiernych, aby na terenie parafii – a jednocześnie na wylotowych ulicach miasta ustawiono jeszcze kilka krzyży. Dobrze, jeśli znalazłyby się one na ulicy Poznańskiej i alei Wojska Polskiego — czytamy w artykule Tygodnika Pilskiego z dn. 14 kwietnia 1998 r.

Krzyż stał aż do 2011 roku. Podczas prac renowacyjnych rozsypał się na kawałki. Od czterech lat na końcu ul. Kolbe stoi nowy, metalowy krzyż. Została również do niego doczepiona figura św. o. Maksymiliana Kolbe. Wierni gromadzą się przy krzyżu w rocznicę śmieci świętego oraz w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego.

[fancy_amp]

[fancy_images width=”740″ height=”490″] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Krzyż-przy-ul.-Kolbe-w-Pile-Piła-01.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Krzyż-przy-ul.-Kolbe-w-Pile-Piła-02.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Krzyż-przy-ul.-Kolbe-w-Pile-Piła-03.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Krzyż-przy-ul.-Kolbe-w-Pile-Piła-04.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Krzyż-przy-ul.-Kolbe-w-Pile-Piła-05.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Krzyż-przy-ul.-Kolbe-w-Pile-Piła-06.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Krzyż-przy-ul.-Kolbe-w-Pile-Piła-07.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Krzyż-przy-ul.-Kolbe-w-Pile-Piła-08.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Krzyż-przy-ul.-Kolbe-w-Pile-Piła-09.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Krzyż-przy-ul.-Kolbe-w-Pile-Piła-13.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Krzyż-przy-ul.-Kolbe-w-Pile-Piła-14.jpg[/image] [/fancy_images] [fancy_images width=”660″ height=”991″] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Krzyż-przy-ul.-Kolbe-w-Pile-Piła-10.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Krzyż-przy-ul.-Kolbe-w-Pile-Piła-11.jpg[/image] [image]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Krzyż-przy-ul.-Kolbe-w-Pile-Piła-12.jpg[/image] [/fancy_images]

[fancy_amp]

[squeeze_box3]

Zobacz poprzednie odcinki wakacyjnego cyklu „Z kart kronik”

[fancy_numbers variation=”yellow”]
  1. Rok: 1962 Mandat za Matkę Boską Częstochowską»
  2. Rok: 1974 Wyświęceni w Świętej Rodzinie»
  3. Rok: 1984 Morderstwo ks. Popiełuszki»
  4. Rok: 1978 Salezjanie budują kościół na os. Górnym»
  5. Rok: 1996 Tysięczne tłumy za Matką Boską Fatimską»
[/fancy_numbers]

Na kolejne odcinki zapraszamy w każdą wakacyjną niedzielę!

[/squeeze_box3]