Jest mural. Będzie tablica

Niedaleko naszego kościoła powstał kolejny, patriotyczny mural w Pile.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Namalował go artysta z Poznania, a w jego powstanie zaangażowanych było sporo wolontariuszy, kibiców Lecha Poznań oraz narodowców.

Na muralu upamiętnieni zostali powstańcy wielkopolscy. Znalazła się na nim podobizna Ignacego Paderewskiego (którego przyjazd do Poznania zainicjował wybuch powstania), Stanisława Taczaka (pierwszego naczelnego dowódcy powstania) i gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego (drugiego dowódcy).

— Chcieliśmy utrwalić w świadomości pilan to, że są spadkobiercami powstania wielkopolskiego, mimo, że nasze miasto zostało pozostawione poza granicami II RP — wyjaśnia Michał Zimny ze środowiska patriotycznego, zaangażowanego w powstanie muralu.

Miejsce malunku nie jest przypadkowe. Znajduje się on na zachowanej ścianie dawnego, niemieckiego aresztu śledczego. Byli tam więzieni m.in. powstańcy wielkopolscy, walczący w okolicach Czarnkowa, Trzcianki i w bitwie o Wysoką.

Jak zapowiadają pilscy kibice Lecha, przy muralu ma powstać tablica, która przypomni o historii zachowanego fragmentu muru oraz upamiętni powstańców.

— Książki, filmy, artykuły zawężają grono odbiorców do pasjonatów, a mural w środku miasta daje możliwość zaciekawienia historią zwykłych mieszkańców. Mamy już pomysły kolejne murale, jak i inne ciekawe formy upamiętnienia heroizmu naszego narodu — dodaje Michał Zimny.

Czytaj także: Graffiti w hołdzie Żołnierzom»

Aby wesprzeć działania młodych patriotów, można złożyć swój datek do puszki w Kolejowym Sklepie Sportowym przy ul. Buczka.

[fancy_amp]

[fancy_images width=”660″ height=”440″] [image title=”Patriotyczny mural Powstania Wielkopolskiego w Pile przy ul. Sikorskiego (Piła)” alt=”Patriotyczny mural Powstania Wielkopolskiego w Pile przy ul. Sikorskiego (Piła)”]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Mural-Powstania-Wielkopolskiego-Piła-ul-Sikorskiego-01.jpg[/image] [image title=”Patriotyczny mural Powstania Wielkopolskiego w Pile przy ul. Sikorskiego (Piła)” alt=”Patriotyczny mural Powstania Wielkopolskiego w Pile przy ul. Sikorskiego (Piła)”]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Mural-Powstania-Wielkopolskiego-Piła-ul-Sikorskiego-02.jpg[/image] [image title=”Patriotyczny mural Powstania Wielkopolskiego w Pile przy ul. Sikorskiego (Piła)” alt=”Patriotyczny mural Powstania Wielkopolskiego w Pile przy ul. Sikorskiego (Piła)”]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Mural-Powstania-Wielkopolskiego-Piła-ul-Sikorskiego-03.jpg[/image] [image title=”Patriotyczny mural Powstania Wielkopolskiego w Pile przy ul. Sikorskiego (Piła)” alt=”Patriotyczny mural Powstania Wielkopolskiego w Pile przy ul. Sikorskiego (Piła)”]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Mural-Powstania-Wielkopolskiego-Piła-ul-Sikorskiego-04.jpg[/image] [image title=”Patriotyczny mural Powstania Wielkopolskiego w Pile przy ul. Sikorskiego (Piła)” alt=”Patriotyczny mural Powstania Wielkopolskiego w Pile przy ul. Sikorskiego (Piła)”]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Mural-Powstania-Wielkopolskiego-Piła-ul-Sikorskiego-05.jpg[/image] [image title=”Patriotyczny mural Powstania Wielkopolskiego w Pile przy ul. Sikorskiego (Piła)” alt=”Patriotyczny mural Powstania Wielkopolskiego w Pile przy ul. Sikorskiego (Piła)”]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Mural-Powstania-Wielkopolskiego-Piła-ul-Sikorskiego-06.jpg[/image] [image title=”Patriotyczny mural Powstania Wielkopolskiego w Pile przy ul. Sikorskiego (Piła)” alt=”Patriotyczny mural Powstania Wielkopolskiego w Pile przy ul. Sikorskiego (Piła)”]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Mural-Powstania-Wielkopolskiego-Piła-ul-Sikorskiego-07.jpg[/image] [image title=”Patriotyczny mural Powstania Wielkopolskiego w Pile przy ul. Sikorskiego (Piła)” alt=”Patriotyczny mural Powstania Wielkopolskiego w Pile przy ul. Sikorskiego (Piła)”]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Mural-Powstania-Wielkopolskiego-Piła-ul-Sikorskiego-08.jpg[/image] [image title=”Patriotyczny mural Powstania Wielkopolskiego w Pile przy ul. Sikorskiego (Piła)” alt=”Patriotyczny mural Powstania Wielkopolskiego w Pile przy ul. Sikorskiego (Piła)”]https://swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2015/08/Mural-Powstania-Wielkopolskiego-Piła-ul-Sikorskiego-09.jpg[/image] [/fancy_images]

[fancy_amp]