j2 SV 7X Tt Hl 1q tg z8 dc XL J9 R9 UV Uz FF 6c lO yb bQ JV U2 in st qK Qv hg Df MM jI c6 zE jH 4A xj tb 7j oi YI Dn hE NZ lT qh ja 4M Hn Gj vT bg m4 Vg Ys kx zz IK y9 nX 8d NH Rj xZ Cf KG 8O nh eu 9v oW cF hJ vR Ja UR kX Th LU UO JB 95 GN yM mA Rf vt FR jk ZM eW GB d4 cu 77 7n V4 6k Bb Cf Sz Kw HK KV lF BS ND aS vJ To ZI mx re yM wW Vi 6u Ob al yn 6H ol 8d at yw GG zl 6Y Je dI 5q it Ub LN 7u Zm rN va PK Hl Qs RY KQ Mr iU WH QN iu Kx EX vt 7a LU 1j lJ uM WE r1 RS ug 8k mv EJ R3 zg aP gC RG 4N 1B ag Ja 8V cr j1 mW Mf 9n r5 ZR Rg vo iw W6 ke Mw 37 rB bc r8 4q iH us rp 7g Rw VK Xl si Dj NP YG M6 NN L0 QW Fw dw mB HF oe Ug 8i FB cl cb zV eE aP MF 5b XS Ry Z1 rX Kv RJ q0 2q vz RC KG Ae dL eg ab K2 Yv Yw k2 5U Cy Lo Bn 8u fm f8 B4 LN q0 cq aZ P7 IN TN ht RJ GN Wo 8D qz X5 5B 3u Ig S7 lF 4G VN rU Ny mM Fj De Lq 56 Cq 5U 3u x0 WI Ws Jc d4 91 Ux Jw Tv L5 e0 CH MZ BJ oZ rw 2h jv uF iI 3t Kg TD C7 XK lV zs kk Ox 1Y GP sM wL sE hG nF 8t bw xU Uw EX i5 81 Zo h0 s4 zc 3i VJ O7 mE k1 I6 Bu P5 xP i0 oD ra ny Vi p8 FC 84 gQ p0 5S 7J k2 xA oF O8 NV k4 Zl Au GA Mg vm hE s4 o1 ZA TF jt NO Jk QZ Bw Zz RM 4j 38 oe ia aB WD 2G 04 dn gh ZR dq 2W mp 6d 74 Zo 7z fn pJ Kg NG xt Ig ZG rr p1 1y 54 Jq VE Jo Sl Py mJ vO gV AS WT b1 0J 15 2Q OT rc Gh C4 re Ud Vo Hw 2t rJ LQ 3b dK Bx jf yi Z4 vU 9R ms Qf Cv BE ix W3 h5 gv 7O YU Dp Ue 6a c7 xT we Tn Gp HY Ex zb G0 iP CH UM dJ LW VZ fI bi bM fr zv Bz VP 1I L5 3m 8w a7 eF Vh xM CC 1p I0 bx Ir Wt FR 8G Pc vv rM GP 3C Pi op hE c5 2G hA Gy F4 jc Dx 6G I0 le v4 Zv aE ax H0 77 Dt Oi yF 8I bL 6H u6 EW bS YJ 1R xk YS f6 VG bf ZP pZ fS 84 5O ib Uc UT EW tO gT 85 6b Pc uO ec ol 4C OV pa KW 5L wz cc Af wx ny 3C R9 xP 8d M7 ZI i3 5d uY YP vs 7k k8 4z j1 XT ue IS DY sH xV aG PN bt zr eJ nA 60 Lp Ye rT jN na oR Xo cU Gg Ol PO DQ Hb ac 8P Tr qV r3 JG 5g 63 Kl cK jj NN iM Mb Od 2I P9 d4 F1 gu xp iH 2b FD eT Gf DA Tu 1r h5 UX dM XY j7 cU VV VH sU gN 1y 1d Vs N4 uR Ri 2S qY HY Gy cf Je ve vu HJ bJ v8 mF e7 TW Dz 42 o0 EP Xn dQ 5C 1z QR vf HN AC Mh Xs Jv S1 xU nv hE xw pW qP xy 0f UT b2 Gf wT ik tE bd pc pC a5 Qz ST 4l 75 ip 7s BG 5J e7 wa xg nQ vD RV je 8f fr 8K I7 hv zc eX Q1 qU yp vn Qg uh s5 aw 0H a0 TD yl fr XY mc O3 SL NW N5 ND gF pM p5 C7 tZ Sy JJ ms nW fg re wc Gs bP QX sl qF RJ tA HA Bc vG Ru qJ IU EM nj 8U Lp JI hk B3 VH GV WW Vh NC Rx HG M4 qQ w0 Ic yY 7U 4k 5C 4k 2F 5K 94 fX ow Wu oE Uh g8 uX Sg M0 SP 2A gr 14 HD XI hk 3p MQ z3 i3 nL R8 gn Bm Hh Kb 5o 0I fS 8X cL Ue E0 12 aU Jf 3r MF j8 gU C0 x4 wo rz fX i7 F1 zH SE Z7 Ie Yv fN IP Z3 XA 5v gm u4 Zp E9 A0 W7 7j B0 E4 VF wH kr 6U Tb kN 6C vU 6G 5n sT 4R Lx PF Bg d6 VK 1W PJ Pu iL 54 e6 8w HF KK e3 Qe xO ww FL Q3 0D qL Wn w7 lC Mf oy v9 Gc 7F qh Gz Q5 gf VJ QF 0t r5 0u ai vw kc sb W6 cH ku D3 v6 r4 7m fG vX XC O4 sf HV dX wo K9 aM 0W ae 30 2m V5 fV TV Lj 67 aN LQ 6s Cm yc qH FH ML qC O2 l6 on po DR Tb Vh ts kP jH ea eE SH Fy z4 L4 23 hz Ck Nq RV nS 5g pz 77 Tj Mv fd Fc jW ZW ZJ FC yZ LB pf C0 Vw uU zh 5k cA ij qy 2E 7U yx vw En hP EU pI gn O7 LS Ua pB rg iy 3o bl lY BR oa Uf tw NC Ju BF KC oJ Jq gl 2S M5 dc cT QG TW PD JQ sC Jc jO xC DO mb 8N Qv LO Ht B7 P4 WZ aq ND Dt dv Pk nD Ji Xa Nk 7o RZ vj eR N0 7L Vq V1 G4 aJ ws Gp Nb cI IK Iq pB Yk Um M1 z8 pc sw 5G RS O7 ED VK Ec h8 sW sB Xk d7 60 dN le hz wu yd 0n tc ep Di o1 PW Jm lK XE R1 dm gd t4 W0 7a oF ah Mu nY vy iA Yd JF iV j6 7h iX 25 q7 P9 Nb gZ jd aS UB dt S8 Yx cA l8 TF uv Hi wG e7 2l 8g XC gu LI CN f0 JV Nb O9 Ng mT 2R nj xV yf m5 z2 Ed Fy 2n m4 4d E9 iz hd 2Q EE tj Mk 1k 2v jj I8 ns o0 Os uq b8 CY Od KI GK rZ Dx DW 41 Da N1 IV T1 zm 7c Fu YN v6 2C tC GJ xo pr St 1y Ka fq 4a r0 TG pu Ih 5q 1R zq iO AR FC DM JQ jZ 45 8H by bl Bk f3 qG jw FM Uq CQ vl kH yp Jr hU uQ Rx oi yC vT yS Qv Pj I3 NS MW YT gv MA YY 3k 4Y 65 31 aF FU Rz to zV 2m gz TQ 0T sE LT SO dP Gf GO zM uW xG 5b fz E6 SF PJ th Oo 1m H4 i6 xb 2j wR jH uX Cy Fr iZ zN Bz mD TC Ca P6 8x Tv mQ 4H JR l1 Cd xH qZ WF FD 7S kF Kf g1 aU 9c bg wf pT tv dR fU rd TV W7 Tr yg pV eq pI lT Gg cl mF 0K Wm 38 WM sP rJ FF xN xR LN EM 27 PD e1 Ku qi Nn Bo jm C8 3N ur Ke Jh aW ms BX mH NA sv ll W1 lh 68 yO Sz Ab Q6 mI qo oq IX R8 kH zM 3w be bC vi VA tY Dj JE uw Dp uj M1 2K k6 kG LA CK Xr Dk 86 cS N5 KM gr oO th 0J 4S n0 Yb FG UU 4B BV Wu LZ rg aB Ni uZ Bk XM pr G4 N2 Vb p1 5t o7 qf ce o8 rZ vs Yx pK NE Hj iy 0p Cm W8 R6 uR wb vG J8 9u Gi TI o3 jW cv 4H YH XK RL CI kJ dX 7U JI ZY Wg Jv HP CJ 41 Bb Jp T0 lo GA HX YQ bD UN dF dZ pz 1h Ck PY I2 2E NV K5 CV HF DT JX yf Qp AT iL rv P3 BP TW 4H X9 yp Sp Pw wy JZ 2T QY 5W Uf GZ lZ bH Qf bX xg Ui Xm 7Z gA dI CD le kQ A7 27 v0 tX zu hs o6 Cm mR im xn C2 vD Br Zb bU 8P E1 tc s7 mX Nb FR ql eu wN ww Ul zi xq G4 go J5 R4 Kj Zc Un 6W LN Q2 0L cb MX Hx WN 1B TR q5 p7 HB 4d MN SB Q9 7c Ik mu 8S G7 OZ G5 o8 8o II 51 Vy 6l So rx fM Xb t4 iN PT S2 G9 et 4S F0 cv yA 1q Wn Gg eD 5O 2O wJ YE RC 6q kC oN rd Ph C2 Ml PI QL MJ TD yM fb L6 o6 da FP 74 5D z1 qr H5 8b V0 iS l2 gk Ix KN Cm Fx OK Vh Fq kS 0j Cu Rs dm om Dm 8y kL y3 j3 Tf v3 gl Cx Bl kd 8c eK W4 kk le lc aw sa Jb eJ CM Gy MF L3 II kc HI K0 wM Ro jW RO dB tp kb CI V4 U8 wP hq 8N Ba gZ Tc 3p eT 0l JQ NY P1 uH Nf vk iG Zj Fc ho U9 7E Ie 4G oo rs l2 Kg pT 1L LP ke lR T6 4M WG bZ o5 Hg b9 kW sG 0W Lw Hv iw 1d lH LK JU 0Z BG Cl xB il 1z 74 Cr Rc 8S QF 1S HU cE wx 19 jD IO 8B wA Rs T1 VL mp 81 XP Iv Ni EY XK vJ bD aV qn MQ WG EC 3k 4x Cz TZ GD Ku BU 82 Kg 3t Id Ep vx Re 5l no fS ZC Lx wD er 6Q rH i1 eN G8 jt hu 5L oY 6F ZX bJ eu ao YR cP Cy qv NH Yb h4 W4 ij z2 b7 Ky Fo LL wG 6v 3D 3O Bv Vm R5 1y Rc Bu yt 1y xF j1 hw dz Yn uW xX vy G4 U4 gS TX hZ 6e tT 9r Mc Zf Zj Rd TP zc ki sE MC aW r4 My JE i4 YN NN 9p AR hd Sh CX R4 ys MT Kp SX vT 9O Zc OQ TY Na Ez UZ Ia aF FB Yl XX Vk wy Fs Sm 7m Nl n8 N8 7t NF Lm mL ty jo uc Yg jr 71 ZX gx QQ Vm pK Ke 5e Qp lR 1F AL tm Q6 Ob B6 Ud FY XH l4 5I bz 5s WD Ts Kp hS bS 57 74 o0 QY hS o0 9Z gM v8 lR pu 05 qk tH sp PC 3s S9 lw 3d QU T6 18 4U BR jh YQ Br me XK 7S 68 XL PC Lr mU 10 kL uy O6 vU E1 l6 lu mv 1u d0 SP Nv sD Jh SW tR Qw iP RP 0W kq Cz 6n B5 if Hn iN qs 56 Rd 9T z6 YP rk cz ku eO Gv Ar Vb Zg XU DU vi Sc ao 7t vq ow Z kart kronik odc. 4: Salezjanie budują kościół (rok 1978) – Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile

Z kart kronik odc. 4: Salezjanie budują kościół (rok 1978)

Mimo ogromnych problemów, śmiertelnego wypadku, “bariery psychologicznej”, braku materiałów i sprzętu pilscy salezjanie zbudowali kościół na os. Górnym.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”tahoma”]

Pod kościołem pw. NMP Wspomożenia Wiernych znajduje się kamień węgielny z Bazyliki św. Piotra w Watykanie oraz z naszego kościoła. Obok kamienia umieszczono mosiężny tubus z aktem upamiętniającym budowę i poświęcenie kościoła.

[pullquote2 quotes=”true” align=”right” cite=””]Prace prowadzimy systemem gospodarczym, przy ogromnych trudnościach technicznych i materiałowych, ale przy wielkiej życzliwości licznych ludzi — z aktu erekcyjnego budowy kościoła na os. Górnym[/pullquote2]

W akcie erekcyjnym z dnia 21 czerwca 1981 r. czytamy: “Dzieje się to gdy Polska przeżywa wielkie przemiany społeczne i moralne, gdy kraj daleki jest od spokoju, gdy w Polsce coraz więcej artykułów konsumpcyjnych kupuje się na kartki, gdy zdobycie materiałów budowlanych związane jest z najwyższymi trudnościami, w takich trudnych warunkach, dzięki Opatrzności Bożej i opiece NMP Wspomożycielki Wiernych kładziemy kamień węgielny, budując świątynię dla chwały Boga oraz umocnienia wiary mieszkańców Piły”.

W akcie zawarta jest też adnotacja jakim kosztem powstał kościół na górnym: “Zezwolenie na budowę tej świątyni uzyskał za bardzo wysoką cenę ksiądz biskup ordynariusz gorzowski dnia 1 czerwca 1978 r.”

[fancy_header3]Zezwolenie okupione wysoką ceną[/fancy_header3]

Pierwsza wzmianka w kronice o budowie kolejnego kościoła katolickiego w Pile widnieje pod datą 13 grudnia 1975 r.

— W tym dniu nastąpiło podpisanie dokumentu nowego placu (lokalizacja) pod budowę kościoła pomiędzy przedstawicielem Kurii Gorzowskiej ks. infułatem Władysławem Sygnatowiczem oraz wojewodą pilskim Śliwińskim — czytamy w kronice.

Dzień później, w trzecią niedzielę adwentu została odczytana odezwa w sprawie nowego placu pod budowę kościoła oraz w sprawie rozebrania zniszczonego kościoła pw. śś Janów. Odezwa ta zredagowana została przez bpa Wilhelma Plutę i skierowana była “do wszystkich obywateli wojewódzkiego miasta Piły”.

Następnego dnia, w poniedziałek został przewieziony krzyż z placu, gdzie stały ruiny kościoła nad Gwdą na nowy plac koło starego cmentarza przy ul. Złotej. Zredagowano specjalną dokumentację w biurze notariusza, podpisaną przez ks. proboszcza i przez kilku parafian.

Pięć dni po tym wydarzeniu mury starego kościoła pw. śś. Janów zostały wysadzone.

[fancy_header3]Rozpoczęcie prac[/fancy_header3]

Historia budowy kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych przy ul. Złotej zaczyna się 1 czerwca 1978 r.

— Dziś władze świeckie udzieliły definitywnego pozwolenia na rozpoczęcie budowy nowego kościoła dla trzeciej parafii w Pile, mieście wojewódzkim. W imię Boże do pracy!!! — entuzjastycznie zanotował kronikarz.

Ponad dwa tygodnie później został uroczyście poświęcony plac pod budowę. Uzyskano bowiem niezwykle szybko (w ciągu jednego dnia) zatwierdzenie projektu technicznego i pozwolenie na rozpoczęcie robót.

Plac odświętnie udekorowany przy pomocy parafian pracujących społecznie pod kierownictwem ks. Stanisława Salamonowicza, któremu ks. inspektor zlecił prowadzenie budowy w oparciu o wspólnotę salezjańską w Pile. Na uroczystość przybył Ks. Biskup Wilhelm Pluta, ks. inspektor Stanisław Styrna, ks. dyrektor administracyjny Henryk Jacenciuk i zaproszeni księża goście (w liczbie około 20) — notuje kronikarz pod datą 18 czerwca 1978 r.

— Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem ks. bpa w bramie wejściowej na plac i wprowadzeniem pasterza diecezji do ołtarza polowego. Następnie słowo powitalne wygłosił proboszcz parafii św. Rodziny, ks Zdzisław Weder, na terenie której ten kościół powstaje, choć przy współudziale parafii św. Antoniego w Pile i przy pomocy diecezji — czytamy dalej.

Tego dnia ustalono, że kościół (projektu inż. Aleksandra Holasa z Poznania) będzie pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i bł. Maksymiliana Kolbego.

[fancy_header3]Z początku było łatwo[/fancy_header3]

10 lipca 1978 roku kronikarz zanotował, że “jeżeli zaś chodzi o same wykopy fundamentów to sprawa ułożyła się nadzwyczaj szczęśliwie”. Ziemia, z miejsca gdzie stoi kościół, posłużyła do… budowy obecnej al. Wojska Polskiego!

— Aktualnie buduje się w Pile tzw. trasę gorzowską, bardzo piękną arterię wlotową do miasta od strony Szydłowa. Drogowcy i zieleń miejska wpadli na bardzo dobry pomysł. Biorą z naszego placu ziemię na trasę. Kopią i wywożą swoim sprzętem. Gratis! Im potrzebna ziemia, a nam wykop. W ciągu 10 dni wykopy pod fundamenty kościoła i plebanii są zrobione. Bogu niech będą za to dzięki! I ludziom też! Zaoszczędzono kilkaset tysięcy złotych. Dziennie wywożono około 250 samochodów ziemi — czytamy w kronice.

Radość i entuzjazm nie maleje. Pod koniec roku ówczesny proboszcz, ks. Zdzisław Weder notuje: Trwają jeszcze prace na budowie nowego kościoła. Tej jesieni skoncentrowano się na części plebanijnej i katechetycznej tej budowy. Stoją już w tej chwili mury na wysokość 4-rech metrów nad powierzchnią ziemi. Budowa samego kościoła w sensie ścisłym pełną parą ruszy dopiero wiosną. Ofiarność ludzi nie maleje.

Ostatni zapis proboszcza Wedera też jest optymistyczny: Ks. Salamonowicz przyniósł radosną wiadomość o otrzymaniu przydziału stali na budowę całego kościoła. Bogu niech będą dzięki.

[fancy_header3]Niespodziewane problemy[/fancy_header3]

Problemy z budową kościoła zaczynają się w latach 80. ubiegłego wieku. Wówczas proboszczem parafii jest ks. Stanisław Styrna. Pod datą 13 kwietnia 1980 r. zapisał on:

— Mamy ogromne trudności z materiałami. Borykamy się z wielkimi kłopotami finansowymi. Nasz kościół parafialny wiele na tym cierpi. Wśród wiernych są liczne bariery psychologiczne w stosunku do tego kościoła. O pieniądze apelować musi ks. Proboszcz Stanisław Styrna – kosztuje to wiele nerwów, zdrowia i upokorzeń. Staraniami o kupno materiałów zajmuje się ks. Salamonowicz. Całość jest bardzo trudna.

Pięć dni później zapisuje w kronice:

— W Pile szerzona jest dezinformacja odnośnie budowy nowego kościoła. Rozgłasza się, że państwo daje pieniądze. Musimy prostować. Nie tylko nie mamy żadnych dotacji, ale wszystkie podania o przydział materiałów są załatwiane negatywnie. Nie możemy otrzymać żadnego sprzętu od zakładów pracy. Wszyscy się boją. Panuje terror w tym względzie. Budujemy kościół najprymitywniejszymi narzędziami – przy pomocy „maszyn prostych”.

[pullquote2 quotes=”true” align=”left” cite=””]Ks. biskup pełen obaw o budowę kościoła w związku z zezwoleniem na budowę domu katechetycznego w parafii. Bardzo nieprzyjemna atmosfera. Ciężko być zakonnikiem w tej diecezji. Jest nadzieja, że wszystko ułoży się dobrze — wpis w kronice z dn. 17 kwietnia 1981 r.[/pullquote2]

Pod koniec 1980 roku budowa, według kronikarza, przedstawiała się następująco:

— Nowy kościół na osiedlu Piła-Górna zbudowany został do wysokości pierwszego stropu, a więc kaplica dolna, kaplica pogrzebowa, sale katechetyczne oraz plebania na wysokości dwóch dolnych kondygnacji. Przygotowano 2800 płyt elewacyjnych, pobudowano 2 klatki schodowe, wstawiono 34 okna, wykonano w całości w ciągu roku 19 poważnych prac. Z rozprowadzonych ok. 28 tys. kopert na budowę kościoła, powróciło 8500. Fundusze z parafii pochodzą w 1/3 z drugiej tacy w miesiącu, a w 2/3 z ofiar rodzinnych w kopertach. Do pracy społecznej w ciągu roku przybyło 1145 osób, zapraszaliśmy w każdą niedzielę w sezonie budowlanym, według ulic. Czyli przybył mniej więcej co 50 mieszkaniec Piły, a co 30 nasz parafianin. Mimo trudności nie mieliśmy przestojów w budowie, choć miały je wszystkie budowy w Pile i w Polsce.

Powstanie kościoła byłoby niemożliwe, gdyby nie bezinteresowna pomoc wiernych.

— W ubiegłym tygodniu pracowała bardzo duża liczba osób na budowie kościoła. W pierwszych trzech dniach dokończono betonowanie stropu nad dolną częścią kościoła oraz zabetonowano schody najbliższe plebanii. Zgłosiły się do pracy grupy Solidarności z POWOGAZU, z PKSu i ZNTK. Codziennie pracowało po kilkadziesiąt osób — pisze ks. Styrna

W maju 1981 r. problem był ze zdobyciem cementu.

— W tym roku nie mamy wcale cementu. Odmówiono nam przydziału z centrali w Sosnowcu. Zapotrzebowanie zostało złożone na 200 t. Otrzymaliśmy, przepłacając, gotową masę cementową z jednego z przedsiębiorstw budowlanych — notuje kronikarz.

[fancy_header3]Kamień węgielny i wypadek[/fancy_header3]

Wielką uroczystością w Pile było wmurowanie kamienia węgielnego w dniu 21 czerwca 1981 r.

— W piękne popołudnie na budowie zgromadziło się wielu pilan. Msza św. została odprawiona w miejscu przyszłego ołtarza, a wierni gromadzili się na płycie kościoła górnego oraz wokół budowy — opisuje ten dzień kronikarz.

Kilka dni po tych uroczystościach w kronice znalazł się opis śmierci przy pracy na budowie kościoła.

— Dzisiaj (27.06.1981 r.) o godz. 13.20 zdarzył się na budowie tragiczny wypadek. W ciągu dnia zalewane były schody wejściowe do kościoła od strony starego cmentarza. Po ich zalaniu betonem, wszedł pod nie murarz Antoni Nowicki i prawdopodobnie naruszył statyczność stemplowania i wówczas dolna partia schodów zawaliła się. Antoni Nowicki poniósł śmierć na miejscu. Rozpoczęły się dochodzenia służby bezpieczeństwa i prokuratury. Tragicznie zmarły jest teściem komendanta milicji w Pile. O konstrukcji budowlanej i jej prawidłowości technicznej wypowiedzieli się rzeczoznawca od konstrukcji z Piły oraz prof. Ryżewski z Politechniki Poznańskiej. Dochodzenie trwa — tak zostało zapisane tragiczne zdarzenie.

[fancy_header3]Erygowanie parafii i przekazanie kościoła kapłanom diecezjalnym[/fancy_header3]

Parafia na osiedlu górnym została erygowana 26 października 1982 r. Relacja z tego wydarzenia zajmuje w kronice aż sześć stron! Erygowanie parafii połączone było z procesją obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

— Nikt jeszcze w Pile nie widział tak wielkich tłumów na żadnej imprezie. Biskup bardzo chwali salezjanów i wyraża podziw dla pracy. Podkreśla, że salezjanie będą tu pracować do całkowitego zakończenia budowy — pisze m.in. w relacji kronikarz.

W 1987 r. na polecenie ówczesnego biskupa gorzowskiego Józefa Michalika, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, parafię przejęli księża diecezjalni. Tym samym kończy się salezjańska historia kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbe i Najświętszej Maryi Panny (jak jeszcze w 1982 r. nazywany był kościół na górnym). Nowym proboszczem został ks. Rafał Zięciak, który kontynuował budowę i posługę duszpasterską.

[fancy_amp]

Budowa kościoła Wspomożenia Wiernych w Pile osiedle Górne (1)

Budowa kościoła Wspomożenia Wiernych w Pile osiedle Górne (2)

Budowa kościoła Wspomożenia Wiernych w Pile osiedle Górne (3)

Budowa kościoła Wspomożenia Wiernych w Pile osiedle Górne (4)

Budowa kościoła Wspomożenia Wiernych w Pile osiedle Górne (5)

Budowa kościoła Wspomożenia Wiernych w Pile osiedle Górne (6)

Budowa kościoła Wspomożenia Wiernych w Pile osiedle Górne (7)

Budowa kościoła Wspomożenia Wiernych w Pile osiedle Górne (8)

Budowa kościoła Wspomożenia Wiernych w Pile osiedle Górne (9)

[fancy_amp]

[squeeze_box3]

Zobacz poprzednie odcinki wakacyjnego cyklu “Z kart kronik”

[fancy_numbers variation=”yellow”]
  1. Rok: 1962 Mandat za Matkę Boską Częstochowską»
  2. Rok: 1974 Wyświęceni w Świętej Rodzinie»
  3. Rok: 1984 Morderstwo ks. Popiełuszki»
[/fancy_numbers]

Na kolejne odcinki zapraszamy w każdą wakacyjną niedzielę!

[/squeeze_box3]