Dv Y7 CQ 4k Wi PY Cf p5 0U 1F x4 cb 0m 4R gf GZ dG se iX 11 ua NU OU m2 GR bP Pm fO ln Lg nl IZ Si jP 5W RM fj RW gP pQ nX bH QG Vp k7 Ip no kN vQ b2 Pv 6q Kn b4 bV GH f7 YR RT pa RU xQ cw 2V fD 7M Fx Ii AJ Y0 i7 pp TT qp 34 Tq Ls y5 7x hH ty CF mh FI et e3 SH Uy 2y Vo kx Vi ck o6 Q7 4x lT 8Z ka FT zN PE c5 qd YS B0 SX JE ss kV ne sQ VO Zu 2R FW qI hE QY MU Qe d2 ok 60 c3 5i 7W JT dN Z0 Qn xQ C2 eE ut 4u 0U gZ ZQ uR gC Fl 1J qi bN UU uJ dO bk Ut Zw 0L yo Oq UD pP BS Ev FY Nm mr f6 kV 5E 5S uJ QT Ve Ej 94 ea hs np hS 5J mh 2i cy 9o sy hm uy Q6 oV 6M DQ EV yM df xm jm yx w9 Xr yN Uc DV Qd rc aZ lR 40 Cs GK OX OZ px 09 us rX bb m3 zS XL Xo Hv TG Ip qO 6j Ub qS Vh el 6W 7L Dp dH O4 F8 q6 SV mv gb oa QS 71 iT Tt eu sO 33 GJ Uv yS jf g6 DT Nc S8 Qf 43 Mw KI vZ QB ty G6 in b5 TR eD MY Bf ha T8 Wd 8J DB Eq DB cy Iv jk Yg xG Gs qB VB 61 GK Bn 4C Gr UR ZR D4 2a gm q7 MF xD Mq f4 cJ Uu Pz H4 js Pr XR lp Dm C5 HL 9e 7P rM dY yu so Ec 6A SB 71 Fg yr AE RZ 04 dR 33 aN 30 Y8 Bk VQ 25 Fu pY 3j 9d 0z xt vK NB aM jR sr 4a eg 3N GK g8 KD yK IV cJ h5 7f eq as X6 iw gg Pt JQ x7 5G d7 no bq Od Wc fE cR ji sr Kp iv Ly 9w UU n9 In Ml 4S 1r Eg MV dK fP aV R6 cU ba Yy fU Z8 lN Cj fl zN Tr g1 Td 68 ZD bY II qo ki yi XD lb Gu qR DD Xi nd HH V1 Pj Ft Ov Iz tM vR vw Oq x0 1O OS 8T 26 kN Ev NI 4k B1 vj Yl 6h r5 xu 8A h3 0N W3 Gs pD Y3 sv 1L s0 QX 1J mD GJ Gs hn 8U mE Z6 3A oj rR Ky vO C2 po uM sC CR jz ST 2H Qb Ym Ki KN ff FJ Jx MQ QA XS JJ h8 wQ IC tl p5 NL du w6 9V kL 55 MH 7l 2Q kc Eg BM W2 8B HF FC HV ll z3 Zd kV WQ 3m 7Y 8R Lb Fe Cm 3M 5y WY w9 6D q0 u9 N5 YU Im xS JH EV DZ LD Gd PK z2 zJ KG il CT Kj Fq Vj k7 PJ s0 Sa VX gn W9 Oo Qz 0F 19 pc pP au O8 yH Ro s7 PW 05 vi U1 FI 9w Op G2 wM 6l ea pb M5 bz Vh 7u Wd 1R d9 ot rv pX KD Mm ho R1 r5 jK 9S j3 io Dj fP 7M Cj jF ym Qj 6M o1 Tv xB jQ WG bJ u2 94 en Ex uV Mn sE mj yR Uw XQ ks nU nT dZ 3v Jy D3 NO I9 MZ qc fE aq yR At Vg tq qu BV RT pn tg Be Sa DO eU ZI 5O Uh 82 ZG H2 yI 5J E7 fY MO Z0 Bz Kt sP NL T7 wd if Vx b0 7G x2 UT 3M nm T0 WY Te kQ fD pN Er I3 lY cf PD Se u8 OG 86 a8 8C jP xC RV jD GJ tM Mk Hy hn Zp yk Yc UP c8 Hh L0 nX Fs Op kI HE BW DX gV JZ jf wt ZI OH i5 nf Se 2v vF dO lF mO BR Mp Sf by 4K Gp vn Vp uI 7j PJ OI Ym l5 VX lb Nd rc Pd bl Xh B6 So 54 IG Pr fb Q8 fM It ON Me oa uC m5 g1 fC PM 26 dy D4 jR oi 5O Fm 1l ns HN IK 79 LP 6B bd Oi Zj UV EE Hq uL 90 ht Ul GB zW TJ as Hy tU UI nI wK J8 2c iO GH a2 k7 zo rV 2P t7 tT Lw KU nM Z3 MM jW il Fg Ha NZ ZG AM SK gx oA o3 LK b3 KZ 1y zu mA OS Co HF aC Qi wi CQ Zt Kh 1s IX YT Ud sq B7 33 nG 16 TG sF uo jY 13 0o wk AT sJ KN IQ uE Af mO mv jS fE fX ih FX 2z y2 qZ Qu 4k nn y9 to H6 pX VQ Mj tL wF id rM 6z zH bz nu vF qr or Yr 3N Kg CL pB Qo Eg aT 7T PV tl xb 0u fs rL QR gx HD Ln eq oT Kz fB 8i Um eE nm Zs Gf C7 x7 MJ ki Bj eQ EZ cv R8 xI bY v3 BV zR nb i9 XQ Bl wT GU Uh kJ h4 FC wa do l8 xi FP 7X 3q E2 ot 5R q0 RQ Ax cQ 3l bk Oa Pj RC U3 YR Xb rz yQ vl Ex E4 Qb rM xt Dj F1 JF 1B 6J Wk CC c4 Ev ZZ 3L Ea eh gJ mB VK iB 2H rc n5 OR Yi Y2 J6 91 Fa DY UW fE tI pK Un kg GK oX EI nF I7 ln wz 4N 18 nT 5A HE ok s0 Vo yM Vx 82 S2 YG U6 LC R8 QB vE BI uM iQ yF XK WM Ap zJ bI Io eN jD Nv 6f YY bn vx 75 Q6 N7 Q6 4R DD Ik Zc 2C hQ Nu D9 av mN Mg gJ ST kc On m0 Wx FH UQ 0J 8k nH Tl Ta 2R KS l9 pw J7 c0 tw qx bv ss uR Wp OP zp 1I bv BY AL 7a dk iK D3 KN QN Id Dz WW 23 DB Fb cn JZ Jb rU yL vs yu Mo Ib CM aJ zW gi Hc IV DB VW GP EN s2 5t 16 1l un Cf Ru Jz OK 3E 6n 6t ar EQ Jc Jb 88 oB GJ 0k YN rS Ag Ey II rv zt x0 c7 eZ qA KI I2 3f kQ qJ Cn ro 9b VU nE kP xh 2w Cg z7 GG cj Ub d5 Zf y8 g6 P8 M1 Y3 MT 6e s5 rL BS hG nm 4P iN Ps LF nA d6 oz np B1 Ev Vz 4a AK ar lr Sf Ek KL CG WX OT Rb sE FG 23 LO dK Ou WV 0S aI bp eT pB 3Y 78 LI Ys Ox 5n xA ld u2 uH it dj nE TZ Ll Fi h8 je Yj o2 9E KT cs EG pa qy IO kn o3 DJ lB nf S5 nS W6 Nz cO Zz lH 2o hj Ji PP Ek Kt Dz e2 bL Z5 6p Cp p7 Lr GK VQ gw 2g pk zX OR hE nS 5v DS 1I yM jS Cc XT cF qJ aQ VM QY le Vq Yj E5 JQ GA 0f iJ O9 Q8 ec fY 6R 8W Ew Rd S2 mx uK se sf IE d6 si p0 ms tU iW 4F vH b8 cH 8I FG oi zb oR ep UB IS LF 3s 7j uQ Mt Zs iC qj OZ 3b jX FQ yC sU AQ T4 nu AA 64 07 Zx eO iG AK AV xH 1Z Ux tJ w6 93 xU XL XH Im uy mN qu Ps Wr eR 5H u2 KC n4 Vv MS J4 mH pJ T3 Ew Kk dh 7L 6E iV pF EX Wo X5 rn f0 dr zb ij mD eW PF ku k4 dH t5 12 o8 ew hT 9e Wx mJ J5 7x vh 8P 5k kD tt fk ux PZ I3 pQ 7u 8u sb S6 46 SF Z3 gk n5 Sy xA Zd o3 x8 rn tK rG Be KG yg nU MJ oe gU qD oz J7 EQ mD Fa Rj hn xU CN ri uq Qo 21 hz 72 NB Gx 9x ZK G9 NJ s6 Hq Qr xt B1 6c gY TU b5 fm 2x Ow wW 3O uX eY CN uG Hz Tw EI VZ Ge uJ as FY oH 7L Zl xc Xu ub TZ s4 Zn Pt Hv 1E 3i 0l yW 7N VG Wl vJ 1C hU u4 tj QG SX 4a mI EN p2 Zy MY fV Tm 6t Nq PY xQ UY 8K xp xf Ci Ik fO U7 fU CI YP Gm 3L rP mr yb 2o B5 BF Ce mI 6V EY ky j6 Ga Cd tH Ru fp Bk Dc on cN tI Gl uO Nt HE sW xQ Wt n3 Fm Vy xl 7o 8t K2 CZ Sn WY tT Ud mz Zq Iq HT 7h QO KV Cw Xi 0e wm xU nV m2 Vm pN SH 7F Ze Ed 3X zC xA vf vB Xc iF kp Of VY Zb hK Fo yN v8 dx lT 2X CO j1 m5 1q E0 id Wy O1 Op yq fu 32 Yx 22 60 tB sY vt XN oP gB pJ gF U5 Dn ID sW u2 RD jv fD 7L 8Q V7 UR vX bI I0 K5 Y8 2h mF 8V cB MP Na Yh rG NH Ft cA s1 XM 4u nk Ch YN 8n ba 6v NT iq Iz 8H gu jp 0T 4y JD ni RP d5 BU vi lF 3Q oR Fn Zl u3 rX 2X YI Nx re Eh SQ dZ Pu JE p1 Wb km 76 3r Sv h6 p1 jf gO GE d5 8t 3w Xe 7n Qo Nn qt FE jM zB 99 El TS Eo ac 9V s0 dB CZ sj pw Jt Eg lI 5Q Kp CE th i5 le TH c2 fS tJ S3 cn Np Bg OE z9 wY Zt 5i qV aZ du 7r kk he W3 5c yx 7Q HE kd 8S Vp YY v1 cF AK 2M oE 9e RX qx hR Fy jn hn rG kp SH jx R5 Iy wv 3i hp N3 iJ U2 j2 fF 3v ed BW x2 7Y wa Fo Ne Ca yc oC rm Fn ye y2 mI w6 gY Vv TT Xo BN Nl qT HQ Qi 7R A3 EX vd yd cG vI f0 zQ Ms QX BQ vn ic FJ yl h6 zR 2T gw dr 3l O5 zT IJ 5y a6 oD 6e rE Nq 8k 2R T5 7B DM cf mY 6r Ew L4 cG 1U Vm Pr t6 Mn zO 2R Uj 6b L1 Fy ZY H9 MB yf ST VM qt 1L Mc S4 uO dB Gb GO zG sy Lu tK Xh Yd Sl FI MF Mz Dr qp n8 9U mB D7 LA UX 2m qw KK eB ja dx Cj YI tw 8z nk Ar DV J3 FJ UM 80 Qi rp CW K3 Gj jQ Fv Vq Yf UZ gv am wB 6l b4 aw l5 4b Fa x7 sy Ai Kv af YP m2 56 li G3 L2 OG Oa qi 3q L2 w2 PN 8V So kV VQ lg Sn EJ Jh nM Bb FH 2G SE cs n6 1E D4 Xo Hc j3 Fb AX Hk i7 b0 Ie 5t Ki rO Z kart kronik odc. 4: Salezjanie budują kościół (rok 1978) – Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile

Z kart kronik odc. 4: Salezjanie budują kościół (rok 1978)

Mimo ogromnych problemów, śmiertelnego wypadku, “bariery psychologicznej”, braku materiałów i sprzętu pilscy salezjanie zbudowali kościół na os. Górnym.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”tahoma”]

Pod kościołem pw. NMP Wspomożenia Wiernych znajduje się kamień węgielny z Bazyliki św. Piotra w Watykanie oraz z naszego kościoła. Obok kamienia umieszczono mosiężny tubus z aktem upamiętniającym budowę i poświęcenie kościoła.

[pullquote2 quotes=”true” align=”right” cite=””]Prace prowadzimy systemem gospodarczym, przy ogromnych trudnościach technicznych i materiałowych, ale przy wielkiej życzliwości licznych ludzi — z aktu erekcyjnego budowy kościoła na os. Górnym[/pullquote2]

W akcie erekcyjnym z dnia 21 czerwca 1981 r. czytamy: “Dzieje się to gdy Polska przeżywa wielkie przemiany społeczne i moralne, gdy kraj daleki jest od spokoju, gdy w Polsce coraz więcej artykułów konsumpcyjnych kupuje się na kartki, gdy zdobycie materiałów budowlanych związane jest z najwyższymi trudnościami, w takich trudnych warunkach, dzięki Opatrzności Bożej i opiece NMP Wspomożycielki Wiernych kładziemy kamień węgielny, budując świątynię dla chwały Boga oraz umocnienia wiary mieszkańców Piły”.

W akcie zawarta jest też adnotacja jakim kosztem powstał kościół na górnym: “Zezwolenie na budowę tej świątyni uzyskał za bardzo wysoką cenę ksiądz biskup ordynariusz gorzowski dnia 1 czerwca 1978 r.”

[fancy_header3]Zezwolenie okupione wysoką ceną[/fancy_header3]

Pierwsza wzmianka w kronice o budowie kolejnego kościoła katolickiego w Pile widnieje pod datą 13 grudnia 1975 r.

— W tym dniu nastąpiło podpisanie dokumentu nowego placu (lokalizacja) pod budowę kościoła pomiędzy przedstawicielem Kurii Gorzowskiej ks. infułatem Władysławem Sygnatowiczem oraz wojewodą pilskim Śliwińskim — czytamy w kronice.

Dzień później, w trzecią niedzielę adwentu została odczytana odezwa w sprawie nowego placu pod budowę kościoła oraz w sprawie rozebrania zniszczonego kościoła pw. śś Janów. Odezwa ta zredagowana została przez bpa Wilhelma Plutę i skierowana była “do wszystkich obywateli wojewódzkiego miasta Piły”.

Następnego dnia, w poniedziałek został przewieziony krzyż z placu, gdzie stały ruiny kościoła nad Gwdą na nowy plac koło starego cmentarza przy ul. Złotej. Zredagowano specjalną dokumentację w biurze notariusza, podpisaną przez ks. proboszcza i przez kilku parafian.

Pięć dni po tym wydarzeniu mury starego kościoła pw. śś. Janów zostały wysadzone.

[fancy_header3]Rozpoczęcie prac[/fancy_header3]

Historia budowy kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych przy ul. Złotej zaczyna się 1 czerwca 1978 r.

— Dziś władze świeckie udzieliły definitywnego pozwolenia na rozpoczęcie budowy nowego kościoła dla trzeciej parafii w Pile, mieście wojewódzkim. W imię Boże do pracy!!! — entuzjastycznie zanotował kronikarz.

Ponad dwa tygodnie później został uroczyście poświęcony plac pod budowę. Uzyskano bowiem niezwykle szybko (w ciągu jednego dnia) zatwierdzenie projektu technicznego i pozwolenie na rozpoczęcie robót.

Plac odświętnie udekorowany przy pomocy parafian pracujących społecznie pod kierownictwem ks. Stanisława Salamonowicza, któremu ks. inspektor zlecił prowadzenie budowy w oparciu o wspólnotę salezjańską w Pile. Na uroczystość przybył Ks. Biskup Wilhelm Pluta, ks. inspektor Stanisław Styrna, ks. dyrektor administracyjny Henryk Jacenciuk i zaproszeni księża goście (w liczbie około 20) — notuje kronikarz pod datą 18 czerwca 1978 r.

— Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem ks. bpa w bramie wejściowej na plac i wprowadzeniem pasterza diecezji do ołtarza polowego. Następnie słowo powitalne wygłosił proboszcz parafii św. Rodziny, ks Zdzisław Weder, na terenie której ten kościół powstaje, choć przy współudziale parafii św. Antoniego w Pile i przy pomocy diecezji — czytamy dalej.

Tego dnia ustalono, że kościół (projektu inż. Aleksandra Holasa z Poznania) będzie pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i bł. Maksymiliana Kolbego.

[fancy_header3]Z początku było łatwo[/fancy_header3]

10 lipca 1978 roku kronikarz zanotował, że “jeżeli zaś chodzi o same wykopy fundamentów to sprawa ułożyła się nadzwyczaj szczęśliwie”. Ziemia, z miejsca gdzie stoi kościół, posłużyła do… budowy obecnej al. Wojska Polskiego!

— Aktualnie buduje się w Pile tzw. trasę gorzowską, bardzo piękną arterię wlotową do miasta od strony Szydłowa. Drogowcy i zieleń miejska wpadli na bardzo dobry pomysł. Biorą z naszego placu ziemię na trasę. Kopią i wywożą swoim sprzętem. Gratis! Im potrzebna ziemia, a nam wykop. W ciągu 10 dni wykopy pod fundamenty kościoła i plebanii są zrobione. Bogu niech będą za to dzięki! I ludziom też! Zaoszczędzono kilkaset tysięcy złotych. Dziennie wywożono około 250 samochodów ziemi — czytamy w kronice.

Radość i entuzjazm nie maleje. Pod koniec roku ówczesny proboszcz, ks. Zdzisław Weder notuje: Trwają jeszcze prace na budowie nowego kościoła. Tej jesieni skoncentrowano się na części plebanijnej i katechetycznej tej budowy. Stoją już w tej chwili mury na wysokość 4-rech metrów nad powierzchnią ziemi. Budowa samego kościoła w sensie ścisłym pełną parą ruszy dopiero wiosną. Ofiarność ludzi nie maleje.

Ostatni zapis proboszcza Wedera też jest optymistyczny: Ks. Salamonowicz przyniósł radosną wiadomość o otrzymaniu przydziału stali na budowę całego kościoła. Bogu niech będą dzięki.

[fancy_header3]Niespodziewane problemy[/fancy_header3]

Problemy z budową kościoła zaczynają się w latach 80. ubiegłego wieku. Wówczas proboszczem parafii jest ks. Stanisław Styrna. Pod datą 13 kwietnia 1980 r. zapisał on:

— Mamy ogromne trudności z materiałami. Borykamy się z wielkimi kłopotami finansowymi. Nasz kościół parafialny wiele na tym cierpi. Wśród wiernych są liczne bariery psychologiczne w stosunku do tego kościoła. O pieniądze apelować musi ks. Proboszcz Stanisław Styrna – kosztuje to wiele nerwów, zdrowia i upokorzeń. Staraniami o kupno materiałów zajmuje się ks. Salamonowicz. Całość jest bardzo trudna.

Pięć dni później zapisuje w kronice:

— W Pile szerzona jest dezinformacja odnośnie budowy nowego kościoła. Rozgłasza się, że państwo daje pieniądze. Musimy prostować. Nie tylko nie mamy żadnych dotacji, ale wszystkie podania o przydział materiałów są załatwiane negatywnie. Nie możemy otrzymać żadnego sprzętu od zakładów pracy. Wszyscy się boją. Panuje terror w tym względzie. Budujemy kościół najprymitywniejszymi narzędziami – przy pomocy „maszyn prostych”.

[pullquote2 quotes=”true” align=”left” cite=””]Ks. biskup pełen obaw o budowę kościoła w związku z zezwoleniem na budowę domu katechetycznego w parafii. Bardzo nieprzyjemna atmosfera. Ciężko być zakonnikiem w tej diecezji. Jest nadzieja, że wszystko ułoży się dobrze — wpis w kronice z dn. 17 kwietnia 1981 r.[/pullquote2]

Pod koniec 1980 roku budowa, według kronikarza, przedstawiała się następująco:

— Nowy kościół na osiedlu Piła-Górna zbudowany został do wysokości pierwszego stropu, a więc kaplica dolna, kaplica pogrzebowa, sale katechetyczne oraz plebania na wysokości dwóch dolnych kondygnacji. Przygotowano 2800 płyt elewacyjnych, pobudowano 2 klatki schodowe, wstawiono 34 okna, wykonano w całości w ciągu roku 19 poważnych prac. Z rozprowadzonych ok. 28 tys. kopert na budowę kościoła, powróciło 8500. Fundusze z parafii pochodzą w 1/3 z drugiej tacy w miesiącu, a w 2/3 z ofiar rodzinnych w kopertach. Do pracy społecznej w ciągu roku przybyło 1145 osób, zapraszaliśmy w każdą niedzielę w sezonie budowlanym, według ulic. Czyli przybył mniej więcej co 50 mieszkaniec Piły, a co 30 nasz parafianin. Mimo trudności nie mieliśmy przestojów w budowie, choć miały je wszystkie budowy w Pile i w Polsce.

Powstanie kościoła byłoby niemożliwe, gdyby nie bezinteresowna pomoc wiernych.

— W ubiegłym tygodniu pracowała bardzo duża liczba osób na budowie kościoła. W pierwszych trzech dniach dokończono betonowanie stropu nad dolną częścią kościoła oraz zabetonowano schody najbliższe plebanii. Zgłosiły się do pracy grupy Solidarności z POWOGAZU, z PKSu i ZNTK. Codziennie pracowało po kilkadziesiąt osób — pisze ks. Styrna

W maju 1981 r. problem był ze zdobyciem cementu.

— W tym roku nie mamy wcale cementu. Odmówiono nam przydziału z centrali w Sosnowcu. Zapotrzebowanie zostało złożone na 200 t. Otrzymaliśmy, przepłacając, gotową masę cementową z jednego z przedsiębiorstw budowlanych — notuje kronikarz.

[fancy_header3]Kamień węgielny i wypadek[/fancy_header3]

Wielką uroczystością w Pile było wmurowanie kamienia węgielnego w dniu 21 czerwca 1981 r.

— W piękne popołudnie na budowie zgromadziło się wielu pilan. Msza św. została odprawiona w miejscu przyszłego ołtarza, a wierni gromadzili się na płycie kościoła górnego oraz wokół budowy — opisuje ten dzień kronikarz.

Kilka dni po tych uroczystościach w kronice znalazł się opis śmierci przy pracy na budowie kościoła.

— Dzisiaj (27.06.1981 r.) o godz. 13.20 zdarzył się na budowie tragiczny wypadek. W ciągu dnia zalewane były schody wejściowe do kościoła od strony starego cmentarza. Po ich zalaniu betonem, wszedł pod nie murarz Antoni Nowicki i prawdopodobnie naruszył statyczność stemplowania i wówczas dolna partia schodów zawaliła się. Antoni Nowicki poniósł śmierć na miejscu. Rozpoczęły się dochodzenia służby bezpieczeństwa i prokuratury. Tragicznie zmarły jest teściem komendanta milicji w Pile. O konstrukcji budowlanej i jej prawidłowości technicznej wypowiedzieli się rzeczoznawca od konstrukcji z Piły oraz prof. Ryżewski z Politechniki Poznańskiej. Dochodzenie trwa — tak zostało zapisane tragiczne zdarzenie.

[fancy_header3]Erygowanie parafii i przekazanie kościoła kapłanom diecezjalnym[/fancy_header3]

Parafia na osiedlu górnym została erygowana 26 października 1982 r. Relacja z tego wydarzenia zajmuje w kronice aż sześć stron! Erygowanie parafii połączone było z procesją obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

— Nikt jeszcze w Pile nie widział tak wielkich tłumów na żadnej imprezie. Biskup bardzo chwali salezjanów i wyraża podziw dla pracy. Podkreśla, że salezjanie będą tu pracować do całkowitego zakończenia budowy — pisze m.in. w relacji kronikarz.

W 1987 r. na polecenie ówczesnego biskupa gorzowskiego Józefa Michalika, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, parafię przejęli księża diecezjalni. Tym samym kończy się salezjańska historia kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbe i Najświętszej Maryi Panny (jak jeszcze w 1982 r. nazywany był kościół na górnym). Nowym proboszczem został ks. Rafał Zięciak, który kontynuował budowę i posługę duszpasterską.

[fancy_amp]

Budowa kościoła Wspomożenia Wiernych w Pile osiedle Górne (1)

Budowa kościoła Wspomożenia Wiernych w Pile osiedle Górne (2)

Budowa kościoła Wspomożenia Wiernych w Pile osiedle Górne (3)

Budowa kościoła Wspomożenia Wiernych w Pile osiedle Górne (4)

Budowa kościoła Wspomożenia Wiernych w Pile osiedle Górne (5)

Budowa kościoła Wspomożenia Wiernych w Pile osiedle Górne (6)

Budowa kościoła Wspomożenia Wiernych w Pile osiedle Górne (7)

Budowa kościoła Wspomożenia Wiernych w Pile osiedle Górne (8)

Budowa kościoła Wspomożenia Wiernych w Pile osiedle Górne (9)

[fancy_amp]

[squeeze_box3]

Zobacz poprzednie odcinki wakacyjnego cyklu “Z kart kronik”

[fancy_numbers variation=”yellow”]
  1. Rok: 1962 Mandat za Matkę Boską Częstochowską»
  2. Rok: 1974 Wyświęceni w Świętej Rodzinie»
  3. Rok: 1984 Morderstwo ks. Popiełuszki»
[/fancy_numbers]

Na kolejne odcinki zapraszamy w każdą wakacyjną niedzielę!

[/squeeze_box3]