Wspomnimy ks. Stanisława Olędzkiego

W najbliższą środę ostatni już wykład „Kościelnych dziejów Piły” sezonu II.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Finalna prelekcja poświęcona będzie osobie ks. Stanisława Olędzkiego salezjanina, poety, katechety. Wykład wygłosi dawny wychowanek „ks. Stasia”, Stanisław Dąbek, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Pile.

„Kościelne dzieje Piły” odbędą się w środę, 10 czerwca o godz. 19. w sali św. Jana Bosko. Wstęp wolny.

Ks. Stanisław Olędzki urodził się 11 lutego 1946 roku w podlaskich Kukawkach. Jako kapłan pracował przez 12 lat w naszej parafii. Zajmował się tu duszpasterstwem głuchoniemych i wspólnotą neokatechumenalną.

Przede wszystkim był określany jako duszpasterz młodzieży. Pełnił bowiem rolę wychowawcy duchowego a lekcje religii pamiętają jako wyjątkowe spotkania z kimś, kto rozumiał problemy młodzieży, potrafił się nad nimi pochylić, a przede wszystkim słuchał i rozmawiał. W pamięć zapadły jego msze dla młodych ludzi, odprawiane często w teatralnym klimacie, ze śpiewem, gitarą i poezją. Określany był niejednokrotnie jako „pilski św. Jan Bosko”.

Miał również artystyczną duszę. Pisał poezję. Chociaż nie chodził z głową w chmurach, to według swoich wychowanków był jakby pół metra nad ziemią. Jego znakiem rozpoznawczym był czerwony szalik wokół szyi i czerwone skarpetki.

» Czytaj także: Pilski święty Jan Bosko»

W 2013 roku deptak leżący pomiędzy ul. Św. Jana Bosko, a ul. W. Pola został nazwany imieniem ks. Stanisława Olędzkiego.

» Zobacz również: Deptak im. Ks. Stanisława Olędzkiego»

[fancy_amp]

[titled_box variation=”green” title=”Kościelne Dzieje Piły”]

Plan kolejnych wykładów z cyklu Kościelne Dzieje Piły:

KoscielneDziejePily
[fancy_list style=”arrow_list” variation=”green”]

  • 10 czerwca 2015 r. (środa) – mgr Stanisław Dąbek (RCK Piła) – „Ksiądz Stanisław Olędzki SDB – salezjanin, kapłan, wychowawca i poeta”

[/fancy_list]

Kościelne Dzieje Piły II[/titled_box]