Kirkut upamiętniony gwiazdą Dawida

W Pile odsłonięto pierwszy pomnik poświęcony żydom. Monument w kształcie gwiazdy Dawida upamiętnia XVII-wieczny kirkut.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Uroczystości odsłonięcia pomnika odbyły się we wtorek, 2 czerwca. Wzięli w niej udział pilscy włodarze, policjanci, duchowni chrześcijańscy różnych wyznań z Piły i okolic, członkowie gmin żydowskich oraz naczelny rabin Polski, Michael Schudrich.

— Mam nadzieję, że inicjatywa upamiętnienia żydowskiej nekropoli spotka się z pełną akceptacją wszystkich mieszkańców. Szacunek dla miejsc pochówków i dbałość o nie, bez względu na wyznanie, świadczy o poziomie kultury. Serdecznie dziękuję Pile za to upamiętnienie narodu żydowskiego — dziękował rabin.

Michael Schudrich odmówił także po hebrajsku modlitwę Kadisz, jedną z najważniejszych modlitw w judaizmie.

Uroczystości symbolicznego odsłonięcia poprzedziła krótka akademia w Szkole Policji. Okolicznościowy wykład wygłosiła prof. Marysia Galbraith z Uniwersytetu Alabamy, która zajmuje się m.in. dziedzictwem kultury żydowskiej w Polsce.

— Pomnik, taki jak ten na ocalonym fragmencie cmentarza żydowskiego w Pile, jest nie tylko wyrazem szacunku dla ludzi pochowanych w tym miejscu, lecz także narzędziem skupiania uwagi na tym, co było kiedyś i co już nie wróci, ale co teraz może służyć jako memento, ostrzeżenie, upomnienie i przestroga. Pomnik będzie nam pomagać w zachowaniu więzi z przeszłością i także z przyszłością. Zachęca do poznania historii miasta i jego mieszkańców i skłania do refleksji nad fragmentem cmentarnego muru i kilkoma ocalonymi macewami — mówiła prof. Galbraith.

Pomnik, postawiony staraniem Szkoły Policji i gminy Piła, upamiętnia XVII-wieczny cmentarz żydowski (kirkut). Na terenie dawnego kirkutu, zniszczonego przez nazistów podczas II wojny światowej, dziś znajdują się pomieszczenia dydaktyczne.

— Starałem się, aby pomnik był oszczędny i minimalistyczny w formie, ale jednocześnie pełen treści. Najważniejszym elementem przekazu uczyniłem napis eksponujący religijny i historyczny charakter monumentu: „Jak pamiętamy, tak będziemy pamiętani”. Granitowa płyta ma kształt gwiazdy Dawida i stanowi jednoznaczny symbol narodowościowy — opowiada o pomniku prof. Janusz Marciniak, autor projektu.

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1KQQzvQ” target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]