Chcieli się tylko nauczyć śpiewać

30 lat temu przy naszym kościele powstała wspólnota „Nazaret” Odnowy w Duchu Świętym.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

W minioną niedzielę odbyła się msza z racji jubileuszu. W procesji do ołtarza przyniesione było wielkie płótno z wypisanymi nazwiskami wszystkich dawnych i obecnych członków „Odnowy”. Tkanina rozciągała się przez pół kościoła – w końcu przez wspólnotę na przestrzeni 30 lat przewinęło się około 500 osób!

— Te trzydzieści lat to bardzo dużo! Znam historie wspólnot, które upadały, później się reaktywowały, ale u nas w Pile jest ciągłość — przyznaje z dumą ks. Piotr Grzymała, opiekun „Nazaretu”.

— Jubileusz jest naszą radością i jednocześnie zobowiązaniem, bo przecież Pan Bóg nie daje łask, po to aby postawić je na półeczce, oprawić w ramkę, powiesić na ścianie i powiedzieć: O! Mamy 30 lat, jak fajnie! Ten jubileusz jest wezwaniem do tego co dalej Bóg chce przez nas działać. Obyśmy byli posłuszni Duchowi Świętemu tak jak Maryja z Nazaretu! – dodaje.

Homilię podczas jubileuszowej mszy wygłosił ks. Bogusław Fortuński, diecezjalny koordynator Odnowy w Duchu Świętym.

[fancy_amp]

[fancy_amp]

Pilski ruch Odnowy w Duchu Świętym ma początki w… pielgrzymowaniu na Jasną Górę. 1 sierpnia 1983 r. po raz pierwszy wyruszyła piesza pielgrzymka ze Skrzatusza.

Grupa pilska z ks. proboszczem Stanisławem Styrną na czele, zwana „szósteczką”, liczyła 102 osoby. Była to grupa najstarsza wiekiem, a zarazem najmniej uzdolniona muzycznie, bo nie znała wielu pieśni tak bardzo przydatnych na szlaku pielgrzymkowym.

— Jest taka piosenka, którą śpiewaliśmy cały czas przez czternaście dni. Do dzisiaj jak ją słyszę to mam ciarki na całym ciele – wspomina Irena Baczyńska, wówczas pątniczka, a dziś liderka pilskiej wspólnoty.

— Po zakończeniu pielgrzymki, postanowiliśmy spotykać się na nauce śpiewu. Nasz ówczesny proboszcz ks. Stanisław Styrna chciał, by nasze spotkania przerodziły się w „coś poważniejszego”. Pojechał na kongres Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym i postanowił zawiązać wspólnotę w Pile – dodaje Baczyńska.

Pierwsze spotkanie seminaryjne odbyło się 7 marca 1985 r. Uczestniczyło w nim 86 osób. Modlitwa o wylanie Darów Ducha Świętego miała miejsce w Rokitnie 15 czerwca 1985 r. i ta data została przyjęta jako powstanie Odnowy w Duchu Świętym w Pile.

Równolatków „Nazaretu”, czyli osób, które są w „Odnowie” od początku dziś pozostało czternaście. Wśród nich jest pani Krystyna Kicińska.

— Nawet sobie nie wyobrażam co by było, gdybym nie poznała tej wspólnoty. Zawdzięczam jej całe duchowe bogactwo, zbliżenie się do Ducha Świętego i zrozumienie Jego roli w chrześcijańskim życiu. Nie zamieniłabym tej wspólnoty na żadną inną! – przyznaje pani Krystyna.

Dziś w Odnowie przy parafii Świętej Rodziny jest ponad 150 osób. Jest to jedna z najprężniej działających wspólnot przy kościele.

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1enSxXe” target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]