”Chcesz być księdzem? Wybij to sobie z głowy!”

50 lat temu, mimo nieprzychylności bliskich, ks. Tadeusz Żebrowski powiedział „tak” Panu Bogu.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

W niedzielę obchodził u nas swój jubileusz. Na mszy o godz. 11. było sporo salezjanów współpracowników, ponieważ w latach 90. ks. Żebrowski był przez sześć lat opiekunem tej wspólnoty.

Homilię wygłosił ks. Jarosław Pizoń.

— Dzięki łasce Bożej dziś możemy dziękować za 50 lat kapłaństwa ks. Tadeusza. Nie sposób jest opisać ileż to różnych wydarzeń w ciągu tego pół wieku miało miejsce. Ale to wszystko możemy określić jako drogę wierności ks. Żebrowskiego w posłudze, sprawowaniu sakramentów, modlitwie brewiarzowej, w zasłuchaniu w głos księdza Bosko, w codziennej służbie na małych, wiejskich placówkach, ale także i w miastach — mówił ks. Pizoń.

[fancy_amp]

[fancy_amp]

Na zakończenie głos zabrał ksiądz jubilat, który opowiedział o trudnych początkach swojego kapłaństwa.

— W życzeniach usłyszałem, że „wybrałem swoje powołanie”. Ale to nie ja wybrałem. To On mnie wybrał! Dlaczego? W czasie wakacji, po dziesiątej klasie dostałem list, że salezjańska szkoła do której uczęszczałem została zlikwidowana. Musiałem wybrać nową szkołę, aby ukończyć ostatnią klasę. Jednakże dowiedziałem się, że salezjanie przyjmują bez matury, nawet po dziesiątej klasie. I na złość komunie zgłosiłem się do nowicjatu — opowiadał ks. Tadeusz Żebrowski.

W dniu, w którym ks. Żebrowski wstąpił do nowicjatu, zmarła jego mama.

— Po pogrzebie wszystkie ciotki jakby się umówiły, zaczęły mnie zagadywać: „Tadek, ty poszedłeś do zakonu? Przecież Prymas w więzieniu, księży zamykają, daj spokój! Wybij to sobie z głowy!”. To mnie utwierdziło w moim powołaniu — wspominał jubilat.

[fancy_amp]

[fancy_amp]

Po Eucharystii salezjanie współpracownicy zaprosili ks. Żebrowskiego na poczęstunek, podczas którego żywo wspominali minione wspólnie lata. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania, niekoniecznie religijnych pieśni.

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1H6EmCq” target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]