Co skrywają korytarze przy kościelnym archiwum?

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów będzie niepowtarzalna okazja zwiedzenia stałej wystawy przy Archiwum Salezjańskim Inspektorii Pilskiej.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Wystawa rozpoczyna się tuż za kaplicą inspektorialną. Najpierw można zobaczyć archiwalne projekty plafonów (malowideł na sklepieniu kościoła). Następnie jest kącik poświęcony kościołowi świętych Janów. To właśnie na ścianie korytarza archiwum przechowywane są pozostałe figury ze zburzonej świątyni. Dzięki dużym zdjęciom Romana Zaranka można zobaczyć Piłę, której już nie ma.

W gablotach można zobaczyć m.in. cegiełkę z czasów budowy Świętej Rodziny, przedwojenne kielichy, puszki i modlitewniki, honorowe odznaczenia salezjanów czy pamiątkowe krzyże.

Na ścianie można podziwiać m.in oryginalny obraz „Przeżyłem własną śmierć”, należący do ks. Antoniego Jezierskiego, więźnia niemieckiego obozu Mauthausen-Gusen. O obrazie pisaliśmy tutaj».

Jedna z wystaw poświęcona jest księdzu-poecie Stanisławowi Olędzkiemu – patronowi deptaka w Pile. Za szybą zobaczyć można nigdzie nie publikowane rękopisy salezjanina. Swojej gabloty doczekała się także pilska „Solidarność”.

Na obejrzenie wystawy zaprasza ks. dr Jarosław Wąsowicz, dyrektor salezjańskiego archiwum w Pile.

Zbiórka chętnych osób w sobotę, 16 maja o godz. 15. na schodach do plebanii.