Przygotowanie do przyjęcia relikwii św. Joanny Beretty Molli [POSŁUCHAJ]

Ludzie płakali w kościele, gdy w minioną niedzielę słuchali świadectwa umiłowania życia przez św. Joannę Berettę Mollę.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Nasza parafia przygotowuje się do wprowadzenia relikwii świętej lekarki z Włoch, patronki rodzin – Joanny Beretty Molli. Przez dwie niedziele na wszystkich mszach świętych prezentowana jest jej heroiczna postać.

Św. Joannę przedstawia Krystyna Zając, odpowiedzialna za szerzenie kultu świętej matki na terenie Polski. W przyszłą niedzielę na mszach będzie kontynuowała przybliżanie postaci św. Molli. Wprowadzenie relikwii zaplanowane jest na 28 kwietnia – wspomnienie świętej – na mszy o godz. 18.

Kim była św. Joanna Beretta Mola? Jej kanonizacją w 2004 r. św. Jan Paweł II zamknął cały swój pontyfikat. Była ostatnią ogłoszoną świętą przez papieża-Polaka.

Św. Joanna urodziła się w 1922 r. w małej miejscowości Magenta pod Mediolanem (Włochy). Była piękną kobietą, pełną ciepła i radości życia. I pełną miłości: do męża, dzieci, do swoich pacjentów. Kochała góry, jazdę na nartach, taniec i podróże, chodziła do kina, teatru i opery, grała na pianinie i malowała, lubiła ładnie wyglądać… Żyła z pasją, a źródłem tej wielkiej życiowej energii był Jezus.

Na przełomie 1961 i 1962 roku Joanna spodziewa się czwartego dziecka. Okazuje się jednak, że życie maleństwa jest zagrożone – w macicy zaczął rozwijać się włókniak. Konieczna jest operacja. Lekarze proponują usunięcie nowotworu razem z macicą – oznaczałoby to jednak śmierć dziecka. Można też usunąć samego guza, ale wtedy zagrożone będzie życie matki. Joanna decyduje: „Jeśli trzeba będzie wybierać między mną a dzieckiem – żadnych wahań. Żądam, abyście wybrali dziecko”.

Poród rozpoczyna się w Wielki Piątek, a następnego dnia przychodzi na świat zdrowa córka – Joanna Emmanuela. Po porodzie stan matki szybko się pogarsza: odczuwa ostre bóle, przechodzi głęboką zapaść. Tydzień później, 28 kwietnia 1962 roku, umiera.

Poniżej można posłuchać całej historii życia św. Joanny Beretty Molli.

[fancy_amp]