Spotkanie z historią Wyklętych [POSŁUCHAJ]

Szkoda, że historyczne spotkania w ramach III Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych (oprócz marszu) zostały skrzętnie przemilczane przez pilskie media.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Wydarzeniem rozpoczynającym dni pamięci o Bohaterach podziemia w regionie był patriotyczny koncert Andrzeja Kołakowskiego». Odbył się on w niedzielę, 22 lutego w Regionalnym Centrum Kultury.

Natomiast w poniedziałek, w Pile zaplanowana była projekcja filmu Instytutu Pamięci Narodowej o Żołnierzach Wyklętych. W sali św. Jana Bosko film obejrzało ok. 70 osób.

Oprócz filmu przybliżona została m.in. sylwetka Adolfa Pilcha ps. Dolina, Cichociemnego, jednego z najsłynniejszych partyzantów AK.

Miało się również odbyć spotkanie ze świadkiem historii: Edmundem Kasztelanem ps. Motyl, jedynym żyjącym żołnierzem oddziałów AK pod dowództwem Adolfa „Dolina” Pilcha. Niestety, ponad 90-letni pan Edmund jest od kilku dni w ciężkim stanie w szpitalu. Jego sylwetkę przedstawił jeden z lokalnych historyków.

Poniżej można odsłuchać historycznego spotkania:

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”http://1drv.ms/17KhfNA” target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]