Problemy Polski i choroby włodarzy na mszy za miasto

W kameralnym gronie – jak eufemistycznie określił dziekan Piły – odbyła się msza za mieszkańców Piły z racji 502. rocznicy potwierdzenia praw miejskich.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Msza odbyła się 4 marca o godz. 10.30. Uczestniczyło w niej ok. 90 osób.

Homilię wygłosił o. Marek Skwarło OFMCap, proboszcz parafii św. Antoniego w Pile. Mówił o tym, że Wielki Post jest czasem odkrywania na nowo dekalogu i Bożych przykazań.

— Musimy świadczyć o przykazaniach Bożych i głośno mówić, że zdrada małżeńska, czynny homoseksualizm, aborcja, mijanie się z prawdą są grzechami ciężkimi — mówił o. Marek.

Kapucyn zastanowił się także nad problemami targającymi współczesną Polskę.

— Zdarza się tak, że to na co pozwala państwo, Kościół uważa za grzech ciężki. I tu egzamin zdaje dobrze ukształtowane sumienie, które każe wybrać. Na przykład głośna ostatnio sprawa: pigułka „dzień po” – dziś może ją kupić nastolatka bez recepty. To nie jest lek! Leki leczą, a ta pigułka niszczy gospodarkę hormonalną i zabija poczęte dziecko — zauważył o. Skwarło.

Odniósł się także do niedawno ratyfikowanej konwencji przeciwko stosowaniu przemocy.

— Gdy się wejdzie głębiej w to, co jest tam napisane, widać promocję nurtu gender, gdzie kobieta i mężczyzna nie jest darem od Boga tyko własnym ustaleniem. Źródłami przemocy wg tej konwencji jest rodzina, kultura i religia. To przypomina ustrój totalitarny, który walczył z tymi trzema wartościami — mówił.

Wypunktował także – wzorem papieża Franciszka – choroby, które grożą wszystkim sprawującym jakąkolwiek władzę. Mówił m.in. o chorobie poczucia się nieśmiertelnym i niezbędnym, chorobie „znieczulenia” umysłowego i duchowego, chorobie obmowy i plotek, chorobie obojętności wobec innych czy chorobie miny pogrzebowej.

Za swoje słowa o. Marek Skwarło zebrał gromkie brawa.

Poniżej można posłuchać całego kazania:

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1wJu1I0″ target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]