Ruszyły III Pilskie Dni Żołnierzy Wyklętych. Sprawdź program!
W tym roku jest jeszcze więcej akcji upamiętniających Bohaterów Podziemia. Prezentacja Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych odbyła się nawet w Sejmie RP!
[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]Dzisiaj, 19 lutego o obchodach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych w regionie pilskim opowiada w Sejmie RP jeden z organizatorów, ks. dr Jarosław Wąsowicz sdb.
— Te Dni są po to, aby Żołnierze Wyklęci coraz bardziej przedzierali się do świadomości współczesnych Polaków. Wyklęta Armia musi powrócić na nasze place, ronda, ulice, a jej niezłomna historia powinna częściej pojawiać się na akademickich wykładach i szkolnych lekcjach. Po latach zapomnienia bohaterski czyn Żołnierzy Wyklętych wznosimy na cokołach należnych im pomników — przypomina ks. Wąsowicz.
Co jeszcze przed nami? Koncerty, konkursy, wykłady, spotkania, wystawy, msze, prezentacje i turniej, a to wszystko zwieńczone marszem. Program Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych w stosunku do poprzednich lat został znacznie ubogacony. W obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych włączyły się kolejne miejscowości z regionu.
— Tym razem obecni będziemy w Pile, Trzciance, Złotowie, Wyrzysku, Debrznie, Krajence, Zakrzewie, Kaczorach, Szamocinie oraz Chodzieży. To wielka radość, że nasza działalność zatacza coraz szersze kręgi — dodaje salezjanin.
W Pile Dni Pamięci rozpoczną się patriotycznym koncertem Andrzeja Kołakowskiego. Odbędzie się on w niedzielę 22 lutego o godz. 18. w Regionalnym Centrum Kultury. Bilety można jeszcze nabyć w kancelarii parafialnej, w kasach RCK oraz w Kolejowym Sklepie Sportowym przy ul. Buczka.
Później, aż do 6 marca, podczas wykładów będzie można się spotkać ze świadkami historii – żołnierzami Armii Krajowej, członkami II Konspiracji Niepodległościowej oraz z historykami. Odbędzie się także projekcja filmu dokumentalnego IPN o Żołnierzach Wyklętych, konkurs dla harcerzy, okolicznościowe akademie w szkołach i lekcje historii. W sobotę, 28 lutego w sali sportowej salezjańskiej szkoły podstawowej rozegrany zostanie turniej piłkarski kibiców Lecha Poznań ku pamięci Żołnierzy Wyklętych.
» Zobacz także: Akcje w ramach zeszłorocznych Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych»
Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie msza św. w intencji Ojczyzny: 28 lutego o godz. 18. w kościele Świętej Rodziny w Pile. Po zakończeniu Eucharystii odbędzie się II Pilski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W zeszłym roku pomimo tego, że była to największa patriotyczna manifestacja, jaka odbyła się w naszym regionie po 1989 r., nie znalazła ona adekwatnego do skali wydarzenia miejsca w lokalnych mediach. Wówczas zgromadził on ok. 2,5 tys. uczestników.
— Mam nadzieję na podobną frekwencję i w tym roku. Przejdziemy z kościoła Świętej Rodziny pod mural poświęcony żołnierzom niepodległościowego podziemia. Po manifestacji pod muralem odbędzie się krótki koncert patriotycznego hip-hopu. Wystąpi dla nas Evtis, czyli Mariusz Chojnacki z Poznania — dodaje salezjanin.
Pełen plan III Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych:
[fancy_box title=”19 lutego 2015 r., czwartek”] WARSZAWA, Sejm RP (sala komisyjna nr 01, budynek F), godz. 17.
Żołnierze Wyklęci. Podziemna Armia Powraca. Konferencja z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz prezentacja Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych – ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB.
„W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” – koncert Andrzeja Kołakowskiego.
PIŁA, Regionalne Centrum Kultury, Pl. Staszica 1, godz. 18.
„W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” – koncert Andrzeja Kołakowskiego.
PIŁA, od 22 lutego do 3 marca 2015 r.
Konkurs Plastyczny „Portret Leśnego Rycerza” dla zuchów i harcerzy Hufca ZHP Piła im. Stanisława Staszica.
[/fancy_box]
[fancy_box title=”23 lutego 2015 r., poniedziałek”]
JASTROWIE, Miejska Biblioteka Publiczna, godz. 17.
Spotkanie ze świadkiem historii. Józef Urbanowicz z „Grunwaldu”- Młodzieżowej niepodległościowej organizacji w Trzciance.
PIŁA, sala św. Jana Bosko przy kościele Św. Rodziny, godz. 19.
Film IPN o Żołnierzach Wyklętych oraz spotkanie ze świadkiem historii Edmundem Kasztelanem ps. „Motyl”, żołnierzem Nowogródzkiego Okręgu Armii Krajowej, AK Grupy „Kampinos”.
Podziemie antykomunistyczne w Wielkopolsce – dr Rafał Sierchuła (IPN Poznań).
PIŁA, sala św. Jana Bosko przy kościele Św. Rodziny, godz. 19.
Spotkanie ze świadkiem historii. Józef Urbanowicz z „Grunwaldu”- Młodzieżowej niepodległościowej organizacji w Trzciance (1950 – 1951).
DEBRZNO, sala multimedialna przy parafii Wniebowzięcia NMP, godz. 19.
Podziemie antykomunistyczne w Wielkopolsce – dr Rafał Sierchuła (IPN Poznań).
KRAJENKA, od 24 lutego do 2 marca
Wystawa „Żołnierze Wyklęci” przygotowana przez Klub Gazety Polskiej.
Spotkanie ze świadkiem historii. Józef Urbanowicz z „Grunwaldu”- Młodzieżowej niepodległościowej organizacji w Trzciance.
ZŁOTÓW, sala Cechu Rzemiosł Różnych, godz. 17.
Podziemie antykomunistyczne w Wielkopolsce – dr Rafał Sierchuła (IPN Poznań).
PIŁA, sala św. Jana Bosko przy kościele Świętej Rodziny, godz. 19.
Prezentacja Ogólnopolskiej Akcji „Testament” i książki ks. dra Jarosława Wąsowicza sdb „Moja Polska Kibolska”.
WYRZYSK, Klub Seniora, ul. Młyńska, godz. 19.
Podziemie antykomunistyczne w Wielkopolsce – dr Rafał Sierchuła.
Oficjalna prezentacja drugiego tomiku „Zeszytów Historycznych Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych”. Spotkanie z autorami artykułów zamieszczonych w publikacji. [/fancy_box] [fancy_box title=”27 lutego 2015 r., piątek”] TRZCIANKA, Dom parafialny przy parafii św. Jana Chrzciciela godz. 16.30
Spotkanie z Kajetanem Rajskim, autorem książki „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.
KACZORY, Gminny Ośrodek Kultury, godz. 17.
Etos Żołnierzy Wyklętych – wzorzec wychowawczy dla współczesnej młodzieży – ks. dr Jarosław Wąsowicz sdb.
PIŁA, sala św. Jana Bosko przy kościele Świętej Rodziny, godz. 19.
Spotkanie z Kajetanem Rajskim, autorem książki „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.
Turniej piłkarski kibiców Lecha Poznań ku pamięci Żołnierzy Wyklętych
PIŁA, godz. 18. – msza za Ojczyznę w kościele Świętej Rodziny
po mszy – II Wielki Pilski Marsz Żołnierzy Wyklętych
KRAJENKA, kościół św. Józefa, godz. 16.
Msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych oraz wystawa plenerowa o Żołnierzach Wyklętych przy kościele.
Uroczysta akademia „Dzieci Żołnierzy Wyklętych”.
PIŁA, aula Szkoły Podstawowej nr 7, godz. 17.
Kominek Patriotyczny poświęcony „Żołnierzom Wyklętym” zorganizowany przez Hufiec ZHP Piła im. Stanisława Staszica.
CHODZIEŻ, Chodzieski Dom Kultury, ul. Strzelecka 15, godz. 20.
Film IPN o Kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach oraz wykład: ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB – Jeden z dwunastu. Podpułkownik Aleksander Adam Kita (1912-1952) odnaleziony w kwaterze „Ł”.
Lekcja historii o Żołnierzach Wyklętych i spotkanie z kombatantem AK – Dorota Fechner. [/fancy_box] [fancy_box title=”6 marca 2015 r., piątek”] TRZCIANKA, Muzeum Ziemi Nadnoteckiej, godz. 17.
Dwugłos na temat antykomunistycznego podziemia po II wojnie światowej: ks. dr Jarosław Wąsowicz oraz mgr Andrzej Poniatowski. [/fancy_box]