Nie żyje proboszcz z Piły. Znana jest już data pogrzebu

12 lutego o godz. 17. zmarł nagle proboszcz parafii wojskowo-cywilnej pw. NMP Królowej Polski w Pile, śp. ks. kmdr rez. Zbigniew Kłusek.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Informację podała kuria diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Kapłan miał zaledwie 58 lat. W swojej rodzinnej miejscowości, Lubczy koło Tarnowa, dostał rozległego udaru. Mimo podjętej akcji ratunkowej zmarł.

Śp. ks. Zbigniew Kłusek święcenia kapłańskie przyjął w 1983 r. Był komandorem (odpowiednik stopnia pułkownika w polskiej Marynarce Wojennej).

Od 2010 roku pełnił funkcję proboszcza: najpierw parafii wojskowej, a od 2012 r. wojskowo-cywilnej pw. NMP Królowej Polski w Pile (przy ulicy Podchorążych).

W swojej pracy kapłańskiej był m.in. kapelanem wojsk lotniczych w Świdwinie Pomorskim, Żaganiu, Międzyrzeczu, Darłowie, Sopocie, szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie, Wałczu. W latach 2009-2010 był na misji wojskowej w Afganistanie, gdzie otarł się o śmierć. Rakieta wystrzelona przez talibów doszczętnie zniszczyła kaplicę, w której chwilę wcześniej odprawiał mszę św.

Dał się poznać jako wyjątkowo pogodny człowiek. Wśród jego talentów należy wymienić, że owocnie wspierał osoby i rodziny, które straciły bliskich w różnych katastrofach wojskowych, działaniach wojennych.

Różaniec za śp. ks. Zbigniewa będzie odbywał się codziennie do dnia pogrzebu w kościele garnizonowym o godz. 19. (w niedzielę: o 18.)

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Pile oraz w rodzinnej miejscowości zmarłego kapłana. We wtorek, 17 lutego o godz. 18.00 zostanie odprawiona msza św. koncelebrowana przez duchowieństwo dekanatu pilskiego pod przewodnictwem biskupa Edwarda Dajczaka w kościele parafialnym parafii cywilno-wojskowej pw. NMP Królowej Polskie w Pile.

Ks. Zbigniew Kłusek zostanie pochowany w swojej rodzinnej miejscowości, w Lubczy koło Tarnowa. W środę popielcową, 18 lutego o godz. 15.00 odbędzie się tam msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka. Dzień później, czyli 19 lutego, godz. 13.00 odprawiona zostanie msza św. pogrzebowa, odprawiana przez biskupa rzeszowskiego, a po niej nastąpi odprowadzenie zmarłego na miejscowy cmentarz.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci! Niech odpoczywa w pokoju wiecznym! Amen.

Post użytkownika Romek Sprengel.

ks. kmdr Zbigniew Kłusek proboszcz Piła kościół garnizonowy