Nie byłeś na wykładzie? Zobacz nagranie wideo

O wybitnym synu ziemi pilskiej – ks. Wiktorze Grabelskim SDB – można było usłyszeć na kolejnym wykładzie z cyklu „Kościelne dzieje Piły”. Kto nie był, może zobaczyć nagranie wideo ze spotkania.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Temat przedstawił ks. dr Jarosław Wąsowicz, historyk z Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej.

— Cieszę się, że mogłem zaprezentować tę postać, bo chociaż ks. Grabelski nie jest bezpośrednio związany z naszym miastem to jest on wybitną postacią, ponieważ stoi u początku dzieła salezjańskiego w Polsce. A Piła w historii salezjanów ma swoje bardzo ważne miejsce — mówił ks. Jarosław Wąsowicz.

Jak przyznał sam prelegent, osoba ks. Wiktora Grabelskiego jest w środowisku salezjańskim nieco zapomniana.

— Chcemy, aby ten inicjator działalności duszpasterskiej Towarzystwa św. Franciszka Salezego zafunkcjonowała jeszcze bardziej w historii dziejów salezjańskich — dodaje ks. Wąsowicz.

Zdradził także, że z racji 200-lecia urodzin św. Jana Bosko w kościele w podwyrzyskiej miejscowości Glesno, gdzie ochrzczony został ks. Grabelski, salezjanie ufundują pamiątkową tablicę.

Zachęcamy do przesłuchania całego wykładu o tej wybitnej postaci.


[fancy_box]

17 października 1857 r. w Gleśnie k/Wyrzyska urodził się ks. Wiktor Grabelski SDB. Do Zgromadzenia Salezjańskiego wstąpił w 1887 r. i wraz z bł. księciem Augustem Czartoryskim rozpoczął nowicjat w San Benigno Canavese. Obaj Polacy 24 listopada 1887 r. zostali obleczeni w szatę kleryków przez ks. Jana Bosko. Były to ostatnie obłóczyny dokonane przez założyciela salezjanów.

Ksiądz Grabelski należał do pionierów dzieła salezjańskiego wśród Polaków i na naszych ziemiach. Był wychowawcą i nauczycielem polskich chłopców na Valsalice, gdzie przybywali głównie ze Śląska i Wielkopolski. Wykładał im niemal wszystkie przedmioty, troszczył się także o ich wychowanie patriotyczne. Z jego wychowanków rekrutowało się pierwsze pokolenie salezjanów Polaków. W tym gronie wyróżnić trzeba zwłaszcza kard. Augusta Hlonda prymasa Polski, który swojego wychowawcę nazwał po latach „fundatorem polskiej gałęzi Zgromadzenia”.

Od 1887 r. ks. Grabelski był redaktorem „Wiadomości Salezjańskich”, polskiej wersji „Biuletynu Salezjańskiego”, pisma założonego jeszcze przez księdza Bosko. Głównym celem tegoż miesięcznika była promocja dzieł salezjańskich, zyskiwanie dlań sympatyków, a po zainstalowaniu się Zgromadzenia na ziemiach polskich, spełniało funkcję informacyjno-integracyjną pomiędzy salezjanami i ówczesnym Związkiem Pomocników Salezjańskich, który wśród Polaków prężnie się rozwijał. Już po dwóch latach biuletyn osiągnął nakład 50 tys. egzemplarzy.

Ksiądz Wiktor Grabelski w czerwcu 1902 roku powrócił do Polski i zamieszkał w macierzystym domu salezjańskim w Oświęcimiu. Niestety kilka miesięcy później zmarł nagle 9 października 1902 roku.

[/fancy_box]