Chrystus jest zmęczony podziałami

W poniedziałek, 19 stycznia o jedność chrześcijan modlili się przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”tahoma”]

Nabożeństwo ekumeniczne odbyło się w katolickiej parafii św. Rafała Kalinowskiego. Przy jednym ołtarzu stanęli duchowni Kościoła rzymsko-katolickiego oraz kapłani z Kościoła prawosławnego, luterańskiego oraz metodystycznego.

Modlitwie przewodniczył ks. Stanisław Oracz, dziekan dekanatu pilskiego, a słowo do wiernych różnych wyznań wygłosił ks. dr Janusz Bujak, diecezjalny referent ds. ekumenizmu.

Gromadzimy się nie po to, aby przypominać o tym co nas dzieli, ale o tym co nas, chrześcijan łączy — przypomina ideę ekumenicznej modlitwy ks. Janusz Bujak.

— W Chrystusa nie można wierzyć ot tak sobie, ogólnie. W Niego można wierzyć tylko w Kościele! Można czytać sobie Biblię w domu, być znawcą Pisma Świętego, ale jeśli nie ma pośrednictwa Kościoła – nie ma wiary w Chrystusa! — dodaje kapłan.

Ks. Janusz apelował także o modlitwę o jedność chrześcijan nie tylko przez jeden tydzień w styczniu, ale i przez cały rok.

— Pan Jezus jest utrudzony i zmęczony podziałami wśród chrześcijan. Módlmy się, aby to „zmęczenie” Chrystusa ustało jak najszybciej i byśmy byli jedno — prosił.

W podobnym tonie wypowiadali się kapłani innych wyznań.

— Spotkanie powoduje, że Chrystus daje nam nie tylko nadzieję ale i na Bożą perspektywę jedności — mówił ks. Sławomir Rodaszyński, pastor metodystyczny z Chodzieży.

Natomiast ks. Tomasz Wola, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pile przypomniał 15-letnią historię spotkań ekumenicznych w Pile. Zauważył on także, że nie tylko styczeń łączy pilskich chrześcijan.

— To jest fantastyczna rzecz, że uczestniczymy wspólnie w różnych miejskich i kościelnych uroczystościach. Na przykład w grudniu odbył się I Ekumeniczny przegląd chórów — wspominał ks. Wola.

Na zakończenie nabożeństwa ekumenicznego wszyscy przekazali sobie znak pokoju. W modlitwie uczestniczyło ok. 40 osób.

[button size=”large” align=”center” target=”blank” variation=”yellow” link=”http://1drv.ms/1yBTDHb”]ZOBACZ ZDJĘCIA[/button]