Satyra polityczna w rocznicę stanu wojennego

Najpierw złożenie kwiatów, później wystawa rysunków Jacka Fedorowicza, msza, a na końcu program słowno-muzyczny – tak Piła uczci ofiary stanu wojennego.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

W sobotę, 13 grudnia przypadnie 33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Na ten dzień przygotowanych jest kilka wydarzeń ku czci ofiar stanu nadzwyczajnego wprowadzonego na terenie całej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL.

» Czytaj także: Tak wyglądał stan wojenny w Pile»

Miejskie uroczystości odbędą się 12 grudnia o godz. 10.00 przy pomniku Ofiar Stalinizmu (pl. Staszica).

Natomiast 13 grudnia o godz. 12.00 Pilska Solidarność złoży kwiaty pod tablicą na rondzie Solidarności. Tego samego dnia o godz. 17. w naszym domu katechetycznym otwarta zostanie wystawa rysunków politycznych Jacka Fedorowicza. Na wystawie prezentowane będą prace powstałe po wprowadzeniu stanu wojennego, kiedy to Fedorowicz – satyryk, dziennikarz i aktor zerwał wszelką współpracę z telewizją państwową.

O godz. 18.00 zapraszamy na Eucharystię za ofiary stanu wojennego, po której odbędzie się krótki, patriotyczny program słowno-muzyczny.

Instytut Pamięci Narodowej zachęca do upamiętnienia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 symbolicznej świecy w oknach domów. Kampania społeczna IPN nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II.